בני זוג הומואים מישראל גילו כי תינוקת הפונדקאות שקיבלו אינה בתם

הליך הפונדקאות בנפאל הסתיים לפני שבועות, אך בדיקת רקמות שגרתית הנדרשת מזוגות ישראלים הוכיחה כי אין קשר ביולוגי בין בני הזוג לבין הילודה. סוכנות הפונדקאות: "טעות אנוש נדירה"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

שבועות לאחר סיומו של הליך פונדקאות בנפאל, גילו בני זוג הומואים מישראל כי התינוקת שנמסרה להם אינה בתם. בני הזוג נאלצו להעביר את התינוקת לידי הוריה הביולוגים, שהמתינו אף הם ללידה בהליך פונדקאות באותו בית חולים.

הטעות התגלתה בבדיקת רקמות שגרתית שנדרשים זוגות ישראלים לערוך כדי להוכיח קשר ביולוגי לתינוקות הנולדים בהליך פונדקאות במעבדה בבית החולים שיבא תל השומר. רק לאחר תוצאות הבדיקה, המתקבלות בחלוף כמה שבועות, ניתנת להורים אפשרות להסדיר את מעמדם של תינוקות הפונדקאות ולהביא אותם לארץ.

תינוקות פונדקאות מובאים ארצה מנפאל, באפריל 2015

במקרה הזה, העלתה הבדיקה כי אין קשר ביולוגי בין בני הזוג לתינוקת. כעת ממתינים ללידה של הפונדקאית הנוספת, כדי לבדוק לאיזה מהזוגות שייך התינוק שהיא נושאת ברחמה. את הליך הפונדקאות ביצע הזוג באמצע סוכנות הפונדקאות הישראלית "תמוז", הפועלת בשנים האחרונות במדינות המזרח הרחוק, בארצות הברית ובמקסיקו. בחודש שעבר התבשרו כי הלידה קרבה והגיעו לנפאל. הם טיפלו בתינוקת בשבועות הראשונים לחייה, עד לקבלת תוצאות בדיקת הרקמות, שחשפו את הטעות.

מסוכנות "תמוז" נמסר בתגובה כי "אנו מבינים את צער ההורים והסיטואציה הקשה שבה הם נמצאים. החברה מלווה את ההורים באופן צמוד בתהליך ומעמידה לרשותם סיוע צמוד של פסיכולוג על מנת להקל עליהם את ההתמודדות. עם היוודע הדבר ביצעה החברה תחקור מעמיק שהראה כי מדובר בטעות אנוש נדירה שקרתה במעבדה בנפאל ובעקבותיה החברה הפיקה לקחים. 'תמוז' עובדת עם הגורמים המתקדמים ביותר בתחום הפונדקאות, סייעה עד כה למאות משפחות להגשים את השאיפה להפוך להורים ללא כל דופי, ותמשיך לסייע גם בעתיד תוך התחייבות מלאה למניעת הישנות של מקרים מסוג זה".

דנה מגדסי, בעלת סוכנות הפונדקאות "לוטוס", אומרת כי "זו טעות אנוש מאוד קשה אבל זו לא נחלת הפונדקאות בחו"ל בלבד. לדעתי בחו"ל זה קורה הרבה פחות כי הרופאים יודעים שבסופו של הליך חובה לערוך בדיקה גנטית אז הם נזהרים שבעתיים. אני בטוחה שזה קורה גם בהליכי הפריה בישראל, רק שאין צורך בבדיקה גנטית, כך שלא ניתן להוכיח את זה". סוכנות "לוטוס" פועלת בנפאל, אך אין לה כל קשר למקרה הנוכחי.

הליכי הפונדקאות במזרח עלו בשנים האחרונות כמה פעמים לכותרות בעקבות טרגדיות. במאי השנה, תשעה ימים אחרי רעידת האדמה החזקה בנפאל, מת בבירה קטמנדו פג שנולד לזוג ישראלי בהליך פונדקאות. לבני הזוג נולדו תאומים, בן ובת. אחד ההורים, שגריר ישראל בסרביה יוסי לוי, סיפר אז כי הרופאים נאלצו לקבוע את מותו של הבן, בהיותו בן יום אחד בלבד, באוהל מאולתר מחוץ לבית החולים שנפגע ברעידת האדמה. בספטמבר 2014 מת בתאילנד בנם של חיים ואלכס עבאדה-ריין, שנולד בהליך פונדקאות. הוא מת שעות ספורות לאחר הלידה ובני הזוג ניהלו מאבק כדי להביאו לקבורה בארץ. לבסוף, נאלצו לשרוף את גופתו והביאו עמם את אפרו לארץ.  

בית המשפט העליון בנפאל אסר באוגוסט האחרון להתחיל הליכי פונדקאות חדשים לזרים. ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה שטענה כי הפונדקאות בנפאל מאפשרת ניצול של נשים עניות. עד אפריל צפויות עוד לידות של ישראלים שהחלו בהליכי פונדקאות קודם לכן. ישראלים החלו לפנות להליכי פונדקאות בנפאל לפני כשנתיים וחצי, בהיעדר חקיקה המונעת את ההליכים. הלידות הראשונות היו בתחילת 2014. רק בחלוף שנה הסדירה ממשלת נפאל את סוגיית הפונדקאות לזרים. הקבינט אישר נוהל השם דגש על סוגיות רפואיות, מגדיר תנאים לביצוע ההליך ומתיר לנשים זרות לשמש פונדקאיות. בהתאם להחלטה, אזרחיות נפאל אינן משמשות פונדקאיות, אלא נשים מהודו השכנה.

בעקבות חסימת האפשרות בנפאל והאיסורים שקדמו לה בהודו ובתאילנד, נותרו ארצות הברית ומקסיקו המדינות היחידות שבהן יכולים זוגות חד־מיניים זרים לבצע הליכי פונדקאות. עלות הליך פונדקאות בארצות הברית נעה בין 150-100 אלף דולר, פי שניים עד שלושה מבמדינות מזרח אסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ