עידו אפרתי
עידו אפרתי

אחרי שנים של תכנונים והמתנה בבית החולים איכילוב בתל אביב נפתחה לראשונה מחלקה לאשפוז פסיכיאטרי. המחלקה כוללת 34 מיטות אשפוז ובשבוע שעבר כבר נקלטו המטופלים הראשונים. בבית החולים מתכננים פתיחת מחלקה נוספת, ומחפשים תורמים להקמת בניין שיאגד את כל המערך הפסיכיאטרי במוסד.

במחלקה החדשה יטופלו חולים הסובלים מדיכאון או מאניה בדרגות חומרה שונות וכן ממצבים פסיכוטיים, מהפרעות אכילה ומשברי אובדנות הניתנים לטיפול במסגרת פתוחה — כלומר באשפוז בהסכמה. באשר למבנה המחלקה מספרים בבית החולים כי לגברים ולנשים יהיו חדרים נפרדים, ובמחלקה יוקצו גם חדרים לנפגעות תקיפה מינית הנזקקות לאשפוז. המחלקה תנוהל על ידי פרופ' מיקי בלוך, מומחה לבריאות הנפש של האשה ומנהל המחלקה לפסיכיאטריה אמבולטורית בבית החולים.

איכילוב, כידוע, הוא אחד מבתי החולים הגדולים בישראל ומוסד רפואי מרכזי בגוש דן. דווקא על הרקע הזה בלט במשך השנים חסרונן של מחלקות אשפוז פסיכיאטריות — הקיימות שנים רבות בבתי חולים כמו שיבא, הדסה ורמב"ם. איכילוב מפעיל מערך פסיכיאטרי רחב שמבוסס על מרפאות ייעודיות בתחום בריאות הנפש וצוות מקצועי של כ-250 עובדים: מרפאת מבוגרים, מרכז לבריאות הנפש של האשה, מחלקת יום, מכון פסיכוגריאטרי, מרפאה פסיכיאטרית לילדים ונוער ומרפאה לטיפול בנפגעי סמים.

מחלקת האשפוז הפסיכיאטרי החדשה בבית החולים איכילוב, היוםצילום: דודו בכר

לדברי פרופ' שאול שרייבר, מנהל המערך הפסיכיאטרי בבית החולים, "כיום, אחד מכל ארבעה אנשים סובל מבעיה פסיכיאטרית בדרגה כלשהי. מניסיוני, כמי שעוסק שנים בתחום בריאות הנפש וראה לא מעט מקרים של אנשים שהוגדרו כבעלי בעיות נפשיות, אני מאמין שאשפוז ראשון – עדיף שיהיה בתוך בית חולים כללי ולא בבית חולים ייעודי לבריאות הנפש".

הקמת מחלקת אשפוז פסיכיאטרית באיכילוב אושרה כבר בשנת 2002, ובשנה לאחר מכן אושרה הקמת מחלקה פסיכיאטרית נוספת. בעקבות כך קידמה הנהלת בית החולים תוכנית בינוי להקמת בניין ייעודי שבו יהיו כל השירותים הפסיכיאטריים שמספק כיום בית החולים. התוכנית עברה את כל המסכת התכנונית הנדרשת והקמת המחלקה תוכננה להסתיים בשנת 2018, אך ככל הידוע טרם גויסה תרומה מתאימה שתאפשר את הקמת המבנה. ואולם, מנהל המרכז הרפואי, פרופ' רוני גמזו, החליט שלא להמתין להקמת המבנה הייעודי והחליט על פתיחת המחלקה עם כניסתה לתוקף של הרפורמה בבריאות הנפש. בשלב זה נמצאת המחלקה בבניין האשפוז הכללי, לצד מחלקות האשפוז הפנימיות, לפחות עד להקמת המבנה החדש.

מחלקת האשפוז הפסיכיאטרי החדשה בבית החולים איכילוב, היוםצילום: דודו בכר

בתי החולים הכלליים מהווים נתח קטן – כ-10% - ממספר המיטות במערך האשפוז של בריאות הנפש בישראל, שמבוסס ברובו על בתי החולים הפסיכיאטריים. לפי דו"ח משרד הבריאות מינואר 2015, מערך האשפוז הפסיכיאטרי בישראל כולל 3,503 מיטות אשפוז, אולם רק 361 מהן היו במחלקות אשפוז בבתי חולים כלליים. הגדול שבהן הוא בית החולים שיבא בתל השומר שבו 142 מיטות בשלוש מחלקות. אחריו, רמב"ם בחיפה עם 40 מיטות, הדסה עין־כרם בירושלים עם 39 מיטות וזיו בצפת – 35.

פתיחת מחלקה אחת באיכילוב היא בשורה נקודתית, אבל אפשר למצוא בה ייחוס לשתי מגמות בתחום הפסיכיאטריה. האחת, מחסור כללי במיטות אשפוז פסיכיאטרי: ב–15 השנים האחרונות, מאז שנת 2000, צנח מספר המיטות ב–52% והוא עומד כיום על 0.42 מיטות לאלף נפש. זאת, לעומת 0.88 מיטות לאלף נפש בשנת 2000 – שבה היו אז 5,619 מיטות. אותו צמצום היה מכוון, ואף גובה בהסכמים בין משרדי האוצר והבריאות, תוך תפיסה שיש לצמצום את היקפי האשפוז לטובת הגדלת המשקל של טיפול בקהילה. ואולם הצמצום התברר כחד מדי ובמערכת הבריאות הוחלט על הוספה מתונה של מיטות למערך.

המגמה השנייה קשורה לעובדה שבבית חולים כללי, בניגוד לבית חולים פסיכיאטרי, פתיחת המחלקה עולה בקנה אחד עם התפיסה שיש לאחד ככל הניתן את הטיפול בתחלואת הנפש עם זו של תחלואת הגוף, במקום להדיר ולבודד את החולים הפסיכיאטריים במוסדות נפרדים. הדבר אמור גם לסייע להיאבק בסטיגמה הקשה ממנה סובלים החולים הפסיכיאטריים וגם לאפשר לחולים עצמם טיפול טוב יותר במחלות גופניות שמהן הם סובלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ