הקלות לרופאי שיניים שעלו לישראל ונמנע מהם לעבוד במקצוע

ועדות העבודה והעלייה החליטו כי רופאי שיניים עם ותק של חמש שנים לא יצטרכו להיבחן כדי לקבל רישיון וקבעו הקלות גם לבעלי מקצועות פרה-רפואיים. מליאת הכנסת תצטרך לאשר את השינויים

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

ועדות הכנסת אישרו אתמול (שני) הקלות משמעותיות לרופאים ולבעלי מקצועות רפואיים שעלו לישראל. הוועדות הטילו על שר הבריאות לגבש קריטריונים מדויקים למתן ההקלות, שיהיו טעונים אישור של מליאת הכנסת.

בדיון משותף לוועדת העבודה והרווחה ולוועדת הקליטה של הכנסת אושר בין היתר פטור מבחינות לרופאי שיניים בעלי ותק של חמש שנים ויותר בארץ מוצאם. עד כה הפטור ניתן רק לבעלי ותק של יותר מ–15 שנה. היום כ–70% מהרופאים העולים נכשלים בבחינות הרישוי, וכמוהם בעלי מקצוע רבים בתחומי הבריאות. בשלוש השנים האחרונות הגיעו לישראל - בעיקר מצרפת, אוקראינה, רוסיה וארה"ב - כ–1,600 עולים חדשים שהצהירו שהם בעלי מקצועות בתחום הבריאות, מתוכם כ–34% רופאים, 8% רופאי שיניים ו–18% עוסקים בתחום בריאות הנפש. כדי להמשיך לעבוד במקצוע שרכשו בחו"ל עליהם לקבל הסמכה או רישיון מחדש.

נחיתת עולים מאוקראינה, לפני כשנה
נחיתת עולים מאוקראינה, לפני כשנהצילום: זד פילמס / משרד הע

"זה אבסורד שאנחנו פוטרים רופאים כלליים שלמדו במדינות מסוימות מבחינות, ורופאי שיניים נדרשים כולם למסכת מבחנים", אמר בדיון שר הבריאות יעקב ליצמן. "אפעל לבטל כליל מבחנים והכשרות לרופאי שיניים בעלי ניסיון". שר הקליטה זאב אלקין הצטרף לדבריו והוסיף:" זהו שינוי היסטורי שיקל על קליטתם של העולים, תוך שמירה נאותה על רמת הרפואה בארץ".

עוד אושר כי עולים עם ניסיון במקצועות פרה־רפואיים, שבידיהם תעודת לימודים, יוכלו לעסוק במקצוע גם אם אין להם תואר בו. זאת בתנאי שבמדינה שבה למדו המקצוע אינו נלמד כתואר אקדמי. עד כה העולים שהגיעו עם תעודה במקצועות כמו ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה או טיפול בהפרעות תקשורת נדרשו לקבל תואר אקדמי בישראל ורובם לא עמדו בבחינות. 7% מהעולים עברו את בחינות ההסמכה לדיאטניות לעומת 67% מהישראלים הוותיקים. 16% מהעולים עמדו בבחינות ההסמכה לפיזיותרפיסטים לעומת 68% מהוותיקים.

לאחר שנים שבהן לא ניתנו הקלות לעולים, התקבלה בנובמבר 2014 החלטת ממשלה כי יש להסיר חסמים בתעסוקתם. להקלות החדשות יהיה תוקף רטרואקטיבי כך שגם עולים שהגיעו בגל העלייה הגדול בשנות ה–90 ולא אושר להם לעבוד כרופאי שיניים או במקצועות הפרה־רפואיים יוכלו לגשת שוב לבחינות לפי הקריטריונים החדשים.

"אנשים מתייאשים מתהליך הקליטה בישראל ושבים לארץ מוצאם. הם לא מבקשים להרוויח אלא רק לבנות את ביתם בישראל", אמר יו"ר ועדת הקליטה אברהם נגוסה.

"לא נסתפק בחוקים אלה ונפעל להסדרת כל מקצועות הבריאות כדי לסייע לקליטת עלייה", אמר יו"ר ועדת העבודה אלי אלאלוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ