מחקר: תינוקות במוקדי זיהום באזור חיפה נולדים במשקל נמוך ובהיקפי ראש קטנים

לפי המחקר, שחלקים ממנו פורסמו בחדשות 2, באזורים המזוהמים נמצאה גם תחלואה גבוהה יחסית בסרטן. החוקרים מעריכים כי חומרים שנפלטים ממפעלי מפרץ חיפה הם האחראים לנתונים החריגים. המשרד להגנת הסביבה: רמת הזיהום במפרץ עדיין "גבוהה מדי"

צפריר רינת
עידו אפרתי
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים58
צפריר רינת
עידו אפרתי
נעה שפיגל

מחקר שנערך בימים אלה באוניברסיטת חיפה בנוגע להשפעות הזיהום במפרץ חיפה וממצאיו הראשוניים נחשפו הערב (ראשון) בחדשות 2, מעלה כי בשנים האחרונות בשלושה מוקדי זיהום באזור - קרית חיים וקרית ביאליק, דרום-מזרח קרית טבעון ורכס הכרמל בצד שפונה לאזור התעשייה - נולדו תינוקות במשקל נמוך ובהיקפי ראש קטנים ב-30%-20% ביחס ליתר השכונות בחיפה והסביבה. במוקדי הזיהום עליהם מצביע המחקר, שנסמך על נתונים שנאספו החל משנת 2012, נמצא גם כי שכיחות התחלואה בסרטן ריאות ובלימפומה אצל מבוגרים היא עד פי חמישה מהממוצע הארצי.

מסקנות הביניים של המחקר האפידמיולוגי על תחלואה וזיהום אוויר במפרץ חיפה, שיצא לדרכו במארס 2015, צפויות להתפרסם רק במארס הקרוב. המחקר מתבסס בין היתר על מאגרי מידע מקופות חולים, בתי חולים ורישומי צה"ל - אם כי לא ברור מהו היקף הנתונים. המחקר יצא לדרך ביוזמת משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, ונערך בהובלת פרופ' בוריס פורטנוב וד"ר יוני דובנוב מאוניברסיטת חיפה. הוא אמור להתפרס על פני חמש שנים.

מכל האמוניה במפרץ חיפה, בשנה שעברה
מכל האמוניה במפרץ חיפה, בשנה שעברהצילום: רמי שלוש

בישיבה שקיימה ועדת ההיגוי של המחקר לקראת הצגת ממצאי הביניים ב-14 בדצמבר הציגו החוקרים את עיקרי הנתונים. ככל הידוע, בישיבה לא הוצגו נתונים מספריים באשר למספר הילדים או המבוגרים שחולים, אלא ממצאים כלליים בולטים. במחלות שידועות כבעלות קשר אפשרי לזיהום אוויר הצביעו הנתונים על שלושה מוקדי תחלואה, שבצירוף לניתוח הרוחות באזור הפכו למוקדי תחלואה מובהקים.

"מתרבות העדויות לכך שקיים קשר בין זיהום אוויר לבין פגיעה בהתפתחות העובר, שבין היתר באה לביטוי במשקל לידה נמוך", אמר ד"ר חגי לוין, ראש מסלול בריאות וסביבה בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית. לדברי ד"ר לוין, לידה במשקל נמוך מגבירה את הסיכון לתמותה לאחר הלידה ולסיבוכים סביבה. בגילים מאוחרים יותר, עלול המשקל הנמוך להוביל לסוכרת, ללחץ דם גבוה, לבעיות נשימתיות דוגמת אסטמה, ולבעיות קוגנטיביות כירידה באיי-קיו. 

לטענת פרופ' מיכה בר-חנא, מומחה לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה, מחקרים בעבר כבר הצביעו על השפעות זיהום אוויר כמו זה האופייני לאזור חיפה על משקל תינוקות, ובהתאם גם על היקף הראש. המכון הלאומי לבריאות סביבתית בארצות הברית פרסם לאחרונה מחקר שנערך בבריטניה ובו נמצא קשר כזה. על אף שהממצאים המסתמנים במחקר הם מטרידים, ראוי לציין שטרם הוצגו לקהילה המדעית וכי ברחבי העולם נערכו בעבר מחקרים שלא מצאו קשר בין זיהום אוויר למשקל תינוקות, למשל בברזיל.

החוקרים מאוניברסיטת חיפה בדקו את כיווני הרוחות באזור והם סבורים כי חומרים אורגניים נדיפים שנפלטים ממפעלי האזור הם האחראים או לכל הפחות התורמים לתחלואה החריגה. אחד המקורות האפשריים לסוגי התחלואה הוא פליטת חומרים אורגניים נדיפים כגון בנזן. לאחרונה הודיע המשרד להגנת הסביבה שיש ירידה בפליטת חומרים אלו, אולם מתברר שהפליטות עדיין חריגות ממה שהוא דורש מהמפעלים. למשל, בסוף שנת 2014 נמדדו ליד הגדר של המפעלים הפטרוכימיים ריכוזי בנזן שחרגו מהיעד שקבע המשרד, בשמונה מדידות מתוך 12 שבוצעו. בעקבות המדידות אף נדרש אחד המפעלים להציג ולבצע תוכנית לצמצום פליטות בנזן.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי על אף שחלה ירידה של 11% ברמת הזיהום במפרץ חיפה, רמת הזיהום עדיין "גבוהה מדי". "הנחת העבודה של המשרד היא שרמת זיהום האוויר במפרץ חיפה גבוהה מאוד ולכן המשרד לקח אחריות, גיבש תוכנית ומיישם אותה", נמסר מהמשרד. "המחקר יהיה הבסיס לשלב ב' של התוכנית, ויבוצע בלוחות הזמנים ובלי הפרעה". לפי ד"ר לוין, הנתונים העדכניים של המחקר מעידים כי זיהום האוויר לא פחת כפי שניסו בעבר לטעון אנשי המשרד להגנת הסביבה.

ממשרד הבריאות נמסר כי המחקר לא נעשה במימון או בהשתתפות המשרד. "הנתונים טרם הוצגו לאנשי המקצוע וכאשר יוצגו נלמד את הנתונים ונביע את עמדתנו", ציינו במשרד.

מלשכת ראש עיריית חיפה יונה יהב נמסר כי "המצב בו גורמים מקצועיים נדרשים להתייחס להדלפות ולנתונים שמתפרסים בתקשורת עוד קודם שהם מובאים לאנשי המקצוע הוא אבסורד ומקומם ואין לנו כוונה לשתף עם זה פעולה". לדברי ראש העיר יהב, העירייה נלחמת נגד הרחבת בז״ן ולמען העתקת מיכל האמוניה לדרום כפי שפסק בג"ץ, בעוד הממשלה פועלת הפוך. "אין לנו גיבוי", אמר יהב. "אפילו את השיטור לאכיפת כניסת משאיות מזהמות לחיפה אנו נדרשים לשלם מכספנו". יהב הוסיף כי "אם יש סכנה ממשית לחיי הילדים שלנו נשבית את המשק הישראלי עד פתרון אמיתי לאומי כולל".

ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת מסר בתגובה לתחקיר כי "הנתון הקשה שנחשף בדבר תחלואת תינוקות, מצטרף לנתונים שכבר ידועים לנו על היקף נפגעי הסרטן ומחלות הריאות באזור חיפה". הוא קרא ליישם את מסקנות ועדת המשנה לענייני תכנון וסביבה במפרץ חיפה, אשר הגישה בכנסת הקודמת תוכנית להפחתת פליטות המזהמים.

מעמותת "אזרחים למען הסביבה" נמסר כי הם עוקבים אחר המחקר בדאגה, והדגישו את ניגוד העניינים בין יוזמי המחקר ובין מטרתו. מהעמותה הוסיפו כי "בשעה שוועדת הערר של הוועדה הארצית לתכנון ובניה שוקלת מחדש את תוכניות ההרחבה של בתי הזיקוק - חשוב ביותר שהנתונים הללו יעלו בין יתר השיקולים".

מאיגוד ערים להגנת הסביבה במפרץ חיפה נמסר: "צר לנו על הנתונים הבלתי מדויקים שפורסמו הערב. את המחקר מלווה פורום מקצועי שמורכב מנציגי משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה. כאשר יהיו תוצאות מתוקננות ומלאות נשמח להביא אותן לידיעת הציבור. האיגוד ימשיך לפעול בכל הכלים המקצועיים לקידום איכות הסביבה והאוויר במפרץ חיפה".

הממצאים החדשים חמורים אבל הם לא לגמרי מפתיעים, לנוכח מחקרי עבר באשר לתחלואה באזור. השכיחות הגבוהה של מחלת הסרטן בחיפה עלתה בהתמדה בעשור שבין 2011-2001, והיא גבוהה בכ-15% ביחס לממוצע הארצי. שכיחות סרטן הריאות בקרב נשים בחיפה גבוהה ב-26% מהממוצע הארצי, ובקרב הגברים באזור השכיחות עולה ב-16%. כמו כן, שכיחות סרטן השד גבוהה ב-6% ואילו השכיחות לחלות בסרטן הערמונית גבוהה ב-8% מהממוצע הארצי. גם בתחלואת סרטן המעי הגס חיפה מובילה, כשתחלואת הגברים גבוהה ב-15% מהממוצע הארצי, ובקרב נשים היא גבוהה ב-21% מהממוצע.

באפריל אשתקד פרצה סערה תקשורתית סביב טענות לתחלואת סרטן גבוהה יותר בקרב ילדים באזור, אך אלו בהמשך התבררו כלא נכונות. שכיחות הסרטן בקרב ילדים אינה גבוהה מיתר אזורי הארץ ואף נמוכה יותר בחלק מהמקרים. עם זאת, במשרד הבריאות הצטברו לאורך השנים ממצאים מדאיגים אחרים שמאפיינים את חיפה, כמו שיעור אשפוזים גבוה של ילדים בשל אסתמה ושיעורים גבוהים של מחלות ריאה עם סיכון לברונכיטיס. במחקר אחר, שנערך בקרב ילדים בגילי 14-6 באזור חיפה, נמצא קשר בין זיהום אוויר לבין שכיחות האסתמה. המחקר אף הראה כי שיעורי התחלואה גבוהים פי 2.5 לעומת אזורים בעלי זיהום אוויר נמוך, גם כאשר רמת הזיהום עמדה בתקן הסביבתי המותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ