בכיר במשרד הבריאות: היקף הראש של תינוקות באזור חיפה זהה לשאר הארץ

מועצת העיר חיפה דנה הערב בממצאים הראשוניים של המחקר הבוחן פגיעה בהתפתחות תינוקות במוקדי זיהום, בהשתתפות שרי הבריאות והגנת הסביבה. מחוץ לבניין העירייה הפגינו תושבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הבריאות ליצמן (מימין), השר להגנת הסביבה גבאי וראש העיר חיפה יהב במועצת העיר, הערב

ישיבה סוערת התקיימה הערב (שלישי) בעקבות פרסום ממצאי הביניים של מחקר הזיהום שערכו חוקרים מאוניברסיטת חיפה. מנהל המחקר, פרופ' בוריס פורטנוב, אמר כי לפי ממצאי המחקר עד כה לא ניתן להגיד אם נולדים בחיפה ילדים עם היקף ראש קטן יותר ביחס למקומות אחרים בארץ. לדבריו, כן "יודעים לפי המדדים שיש 'נקודות חמות' של ילדים שנולדים במשקל נמוך יותר באזורים מסוימים".  

מועצת העיר התכנסה במיוחד בעקבות פרסום ממצאי הביניים של המחקר, לפיהם בשלושה מוקדי זיהום באזור חיפה שיעור הלידות של תינוקות במשקל נמוך ובהיקפי ראש נמוכים גבוה בכ-30%-20% ביחס לשכונות אחרות. בישיבה השתתפו שר הבריאות יעקב ליצמן, השר להגנת הסביבה אבי גבאי וראש העיר חיפה יונה יהב. מחוץ לבניין העירייה הפגינו תושבים בודדים בעקבות פרסום ממצאי המחקר, ונשאו שלטים עליהם נכתב בין היתר: "למה מסתירים את תוצאות המחקרים?".

ראש מנהל שירותי בריאות הציבור, איתמר גרוטו, ציין כי "מחקר הסרטן מתייחס רק לשנת 2012 ולכן משנה אחת קשה להסיק נתונים". באשר להיקף הראש של תינוקות הוא הדגיש כי "אין השוואה ארצית, והציטוט הוצא מהקשרו". לדבריו, ממוצע היקף הראש של תינוקות בנפת חיפה הוא 34.7, זהה לממוצע הארצי. הוא הוסיף כי "יש בכל זאת בחיפה מקומות עם היקף ראש קטן או הרבה פגים", והוסיף כי "זה ממצא מטריד אבל עוד אין הוכחה לזיהום אוויר". 

פורטנוב הסביר כי "התחלנו את הפרויקט בתחילת 2015; והוא אמור להסתיים ב-2020". לדבריו, החוקרים מנסים לאתר "נקודות חמות" של תחלואה בקרב קבוצות שונות באוכלוסייה, ובודקים אם יש להן קשר לזיהום אוויר לאורך השנים. "אני מסרב בתוקף לשחרר את המידע", הדגיש פורטנוב. "אנחנו בשלבים ראשונים של ממצאי ביניים". עם זאת הוא ציין כי "זיהום האוויר בחיפה די יציב ולא השתנה בשנים האחרונות, והוא פחות חמור ממטרופולינים אחרים בארץ". הוא הוסיף כי "בדקנו שני סוגי סרטן שידוע שקשור לזיהום סביבתי, סרטן ריאה וסרטן הוצ'קינגס לימפומה. בחיפה יש עודף מסוים אבל דומה למטרופולינים אחרים בחדרה ובתל אביב".

יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן בישיבת מועצת העיר חיפה, הערבצילום: רמי שלוש

בנוגע להתפתחות תינוקות הדגיש פורטנוב כי "במודל של התפתחות תינוקות והיקף ראש - חשוב לציין שטרם קיבלנו נתונים על מקומות אחרים בארץ. גם בהיקף ראש ומשקל לידה לא יודעים להגיד אם יש הבדל בין חיפה לערים אחרות".  מנהל המחקר ציין כי "בתוך מספר שבועות נביא לוועדה מקצועית את הדו"ח שלנו", והוסיף "אם יחליטו לפרסם לציבור או לא, זו לא החלטה שלנו". ראש העיר יהב אמר כי ידאג באופן אישי לשקיפות המחקר עד תומו.

שר הבריאות ליצמן אמר כי "אם יתברר שהנתונים יראו שיש את הבעיה אז נעבוד בשיתוף פעולה ונצטרך לעשות צעדים חזקים ולא נפחד מזה". הוא הוסיף כי "אני מכבד את הדו"ח אבל לא נקבל שום מסקנה עד שתעבור בדיקה מקצועית של משרדי הממשלה". השר גבאי אמר כי "במידה שנגלה שהמסקנות נכונות זה מצריך אותנו לסדרת צעדים אחרת לגמרי. ברור לנו שנחכה בסבלנות עד שהמחקר יסתיים, ואז נקבל החלטות". בתום דבריו של השר גבאי התפרצו חברי מועצה, ויו"ר סיעת הירוקים אביהו האן הרים שלט של פצצה וצעק – "אנחנו יושבים על פצצה גרעינית".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ישראל דנציגר אמר שיש זיהום אוויר בעוד מטרופולינים, וזו פעם ראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל שהקצו כספים לטפל בבעיה. לדבריו, עד עכשיו הורידו במטרופולין חיפה את הזיהום ב-11%. חברת המועצה קליש רותם שאלה אם מתכוונים לעצור את תוכניות ההרחבה של המפעלים בעיר, ודנציגר השיב לה כי "אם הם יגדילו את הפליטות והמזהמים, המפעלים יאבדו את רשיון העסק שלהם באותו היום". 

אתמול והבוקר תקפו גורמים מקצועיים את המחקר וממצאיו, כמו גם את אופן הצגתו בתקשורת. גורם בכיר שמעורב בבקרה ובפיקוח של המחקר אמר היום כי "הנתונים על תינוקות שראשם קטן ב-30%-20% לא קיימים ומעולם לא הוצגו אפילו לא במצגות או בשקפים"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ