ועדת הפנים של הכנסת אישרה את השבת הפלואוריד למי השתייה, למרות התנגדות רשות המים

כמה חברי כנסת הגישו ערר על ההחלטה. ח"כ גרמן, שביטלה את התקנה כשרת בריאות: "אי אפשר להכריח תושבים שלנו לקבל פלואוריד". רשות המים גורסת כי השלכות ההפלרה שנויות במחלוקת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת אישרה את התקנה המחייבת הוספת פלואור למי השתייה במטרה למנוע עששת. כמה ח"כים הגישו ערר על ההחלטה וצפויה להתקיים הצבעה חוזרת בהמשך, אם כי הסיכויים שההחלטה תתהפך נמוכים. אם תאושר ההחלטה בהצבעה החוזרת, יוחזר הפלואוריד למים, ללא שלבי הצבעה נוספים. רשות המים מתנגדת בחריפות לחידוש התקנה, שיזם שר הבריאות ליצמן, בטענה כי מדובר בכפייה על הפרט וכי ההשלכות הבריאותיות של המהלך שנויות במחלוקת. 

בדיון שנערך הבוקר השתתפה גם ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), שרת הבריאות לשעבר שבכהונתה בוטלה חובת ההפלרה. בתגובה להחלטת הוועדה אמרה גרמן: "כמדינה, אנחנו לא יכולים להכריח את כל התושבים שלנו לקבל פלואוריד דרך המים, כמו שאנחנו לא מכריחים אותם לקבל חיסונים. החזרה הפלואוריד בכפייה היא צעד כוחני ומנוגד לכבוד האדם וחירותו. למעט אירלנד, אין עוד מדינה בעולם המחייבת הכנסת חומר זה למים". גרמן היתה בין המערערים על ההחלטה. הדיון החוזר בנושא צפוי להתקיים בשבוע הבא.  

שר הבריאות ליצמן, בינוארצילום: תומר אפלבאום

בדיון השתתף גם חבר הכנסת זוהיר בהלול (המחנה הציוני), שתמך בהחזרת חובת ההפלרה. לאחר הדיון אמר בהלול: "אין ספק שמדובר בסוגיה סבוכה ומבלבלת והדעות רבות לכאן ולכאן. אך בידיעה שנצליח ולו במעט לסייע לשכבות המוחלשות, אני סבור שיש לתמוך בהחזרת ההפלרה ובצמצום העששת בישראל".

רשות המים מתנגדת בחריפות לחידוש התקנה - כך עולה מחוות דעת שהגישה לפני מספר חודשים היועצת המשפטית של הרשות, עו"ד חנה פרנקל, למשרד הבריאות. על פי חוות הדעת, שהגיעה לידי "הארץ", הפלרת המים מהווה כפייה על הפרט, השלכותיה הבריאותיות הכלליות שנויות במחלוקת והשימוש בה יפגע באמון הציבור במים המסופקים לו.

על פי משרד הבריאות, ממחקר שערך עבורו פרופ' הרולד סגן כהן מבית החולים הדסה עלה שהוספת פלואור למים מונעת 29% ממקרי עששת השיניים בגילאי 12. כמו כן נמצא שהפלרה מקטינה פערים בבריאות שיניים בין שכבות סוציו־אקונומיות, וכי בערים שבהן הוסיפו חומר זה היה הפער בבריאות שיניים בין שכבות סוציו-אקונומיות קטן לעומת ערים ללא הפלרה. על רקע ממצאים אלו סבור המשרד שיש הצדקה בריאותית להשבת חובת ההפלרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ