רופאה מרדימה בביה"ח שניידר הורחקה ממנו בשל התמכרות לחומרי הרדמה

הרופאה הוותיקה איחרה למשמרת, הודתה שהתמכרה לתרופה מרדימה וביקשה סיוע בגמילה. בבית החולים ובמשרד הבריאות לא התקבלו כל תלונות על תפקודה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

רופאה מרדימה בכירה בבית החולים "שניידר" לילדים הוצאה על ידי בית החולים לחופשת מחלה והורחקה ממטופלים ותרופות עד להודעה חדשה. זאת, לאחר שהתגלה כי התמכרה לחומרי הרדמה. המקרה דווח למשרד הבריאות ונמצא ביום אלה בבדיקה. 

רופא מרדים הוא אחד התפקידים המרכזיים בחדר הניתוח וחוסר ערנות רגעי בו עלול להסתיים במוות. במקרה זה, מדובר ברופאה ותיקה ומוערכת שהשתתפה בניתוחי ילדים רבים. בבית החולים לא יודעים לומר בכמה ניתוחים היתה הרופאה מעורבת טרם נתגלתה התמכרותה, אך מדגישים כי לא נמצא כל פגם בתפקודה המקצועי.

לדברי מקורות המעורים הפרטים, התמכרותה של הרופאה נחשפה לראשונה לפני כמה חודשים, לאחר שאיחרה  למשמרת בבית החולים. בבירור שנערך עמה הודתה הרופאה כי התמכרה לחומרי הרדמה ואף ביקשה סיוע בהחלמה ובתהליך הגמילה מצוות בית החולים.

ככל הידוע פיתחה הרופאה התמכרות לתרופה בשם מדזולם (Midazolam), חומר שבו נעשה שימוש נרחב בהרדמה, מפחית חרדה וגורם לאובדן היכולת ליצור זכרונות חדשים. בהנהלת בית החולים החליטו לסייע לרופאה ובמקביל להוציאה לחופשת מחלה, אך טרם דיווחו על המקרה למשרד הבריאות. לפי מקורות בבית החולים, כיוון שלא נדרש דיווח אוטומטי למשרד, ביקשה ההנהלה תחילה לטפל בעניין באופן עצמאי.

אלא שבמקביל נבדקו בבית החולים גם נסיבות היעלמותם של כמה בקבוקוני "פנטניל" (Fentanyl). זהו חומר רב עוצמה המשמש לשיכוך כאבים וכחומר טשטוש בחדרי ניתוח, והוא מאוחסן דרך קבע במקום נעול. לפי המקורות, הרופאה הכחישה כל קשר להיעלמות החומרים או לשימוש בהם. למרות זאת החליט לפני כחודש בית החולים לדווח על המקרה למשרד הבריאות.

בבית החולים ובמשרד הבריאות מתייחסים למצבה של הרופאה כאל מצוקה אישית ולא כאל מקרה של רשלנות רפואית או עבירה אתית. זאת, גם משום שבשניידר או במשרד לא התקבלו כל תלונות בנוגע אליה. המקרה דווח לוועדה רפואית של האגף למקצועות רפואיים במשרד הבריאות. הרופאה צפויה להתייצב בקרוב בפני הוועדה, שתבחן את כשירותה המקצועית ותחליט אם ניתן לאפשר לה לשוב לעבודתה, באילו תנאים ואם נדרש מעקב רפואי. 

באופן כללי, ההתמכרות לסמי הרדמה נפוצה יותר אצל רופאים מרדימים ביחס למקצועות רפואיים אחרים, בשל נגישותם לחומרים והיכרותם עם השפעותיהם ועם המינונים הרצויים. מקור במשרד הבריאות אומר כי העומס בחדרי ניתוח לצד זמינות החומרים, עשוי לדחוף רופאים מרדימים לשימוש בחומרים ממריצים או בתרופות ממכרות בעלות אפקט מרגיע. עם זאת, במשרד הבריאות מציינים כי מספר מקרי ההתמכרות מועט יחסית.

בשנים האחרונות דווחו כמה מקרים שבהם מרדימים התמכרו לסמים או לתרופות. ב-2010 שלל משרד הבריאות לצמיתות את רישיונו של רופא מסורוקה, שנדון לעשר שנות מאסר. הרופא נהג להזריק לגופו עשרות מנות של פנטניל שגנב מבית החולים. הוא אף הדביק עשרות חולים בצהבת כשהזריק להם תרופות באמצעות מזרק שבו השתמש. ב-2011 נמצא רופא מרדים מבית החולים סורוקה באחד מחדרי בית החולים כשהוא ללא רוח חיים, ובדיון שנערך בכנסת בנושא דווח נוסף שבו נמצא רופא מת בשיבא כשמזרק נעוץ בזרועו.

מבית החולים שניידר נמסר כי "משהתגלה המקרה פנתה הרופאה ביוזמתה למנהל מחלקת הרדמה בבקשה לעזרה. הנהלת בית החולים, יחד עם מנהל המחלקה, החליטו לסייע לה בהכוונה לטיפול מקצועי. חשוב לציין כי לא נמצא כל פגם בתפקודה המקצועי בשום שלב בזמן עבודתה בבית החולים. היא נמצאת כרגע בחופשת מחלה ללא גישה למטופלים, תרופות וחומרי הרדמה. בדיקות רפואיות שללו מחלות מדבקות והמקרה דווח למשרד הבריאות". 

ממשרד הבריאות נמסר: "המקרה נבדק במשרד הבריאות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ