מחקר ישראלי: השמנת יתר בגיל 17 מעלה את הסיכון לתמותה ממחלות לב וכלי דם בגיל מבוגר יותר

המחקר מתבסס על נתוני 2.3 מיליון מועמדים לגיוס בשנים 1967–2010 שהוצלבו עם נתוני תמותה. על פי הממצאים, בקרב בני נוער המתמודדים עם השמנת־יתר הסיכון לתמותה גבוה עד פי חמישה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מחקר ישראלי מקיף, שבדק את הקשר בין השמנת־יתר של בני נוער לתמותה ממחלות לב וכלי דם, מגלה כי כל עלייה מעל מסת גוף (BMI) של 22.5 אצל בני נוער — שנחשבת לתקינה — מעלה את הסיכון לתמותה ממחלות לב וכלי דם בגיל מבוגר יותר, בכללן מחלת לב כלילית, שבץ ומוות פתאומי מסיבה לא ידועה.

המחקר, שפורסם בשבוע שעבר בכתב העת New England Journal of Medicine, מבוסס על ניתוח נתונים של כ–2.3 מיליון צעירים וצעירות ישראלים לפני גיוס לצה"ל, בשנים 1967–2010. הוא נערך על ידי ד"ר גלעד טוויג מהמרכז הרפואי שיבא וחיל הרפואה, פרופ' ג'רמי קרק (שהוביל את המחקר) וד"ר חגי לוין מבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית והדסה, וחוקרים נוספים מהמרכז הרפואי שיבא, משרד הבריאות, אוניברסיטת תל אביב וחיל הרפואה.

קמפיין נגד השמנה בתל אביב ב-2014
צילום: דודו בכר

המאבק בהשמנת־יתר, בעיקר אצל ילדים ובני נוער, כבר הפך אתגר עולמי ולאומי, שכולל תוכניות לאומיות ומסרים ישירים ולוחמניים שלא נשמעו בישראל מעולם. בשבוע שעבר התייצב שר הבריאות, יעקב ליצמן, בכנס הקרדיולוגים השנתי, שנכחו בו 1,500 רופאי לב מישראל ומהעולם, וקרא לרשת מקדונלד'ס לעזוב את ישראל. הוא הכריז כי בשנה הקרובה יתמקד משרדו במניעה. ברקע לאמירותיו, שדומות להן אמר לאחרונה גם באירועים פומביים אחרים, עומד קמפיין מושקע של המשרד להפחתת צריכת הסוכר, תוכנית לאומית נגד סוכרת, ואיסור על מכירת מזונות לא בריאים במוסדות חינוך.

במחקר הצליבו החוקרים נתונים של 2.3 מיליון מועמדים ומועמדות לשירות ביטחון (מלש"בים), שכללו מדידת משקל וגובה בגיל 17 בשנים 1967 עד 2010, עם נתוני התמותה בישראל עד שנת 2011, כולל סיבות מוות ספציפיות. "העובדה שבישראל יש לכל אדם מספר תעודת זהות שמופיע במספר מערכות רישום ומאגרי נתונים שונים מאפשרת לנו להצליב מידע ולבנות מסד נתונים מקיף ופרטני, אך לא מזוהה, שאנחנו מתייחסים אליו כאל מסד נתונים לאומי", הסביר ד"ר לוין. גם העובדה שבלשכות הגיוס בצה"ל עושים למלש"בים אותן בדיקות, באופן אחיד ושיטתי זה שנים, היתה יתרון.

בתקופת המעקב של המחקר אירעו 32,127 מקרי מוות, 2,918 (9.1%) מהם בשל מחלות כלי דם ולב. פילוח מדוקדק של נתונים הראה קשר בין העלייה במשקל, לעלייה בסיכון לתמותה ממחלות אלה, המתחיל במשקלים נמוכים יחסית, שעל פי ההגדרות הרפואיות המקובלות עד היום נחשבים תקינים. ההגדרה "עודף משקל" לפי מדד BMI היא מסת גוף של 25–29.9, הגדרה של "השמנת יתר" היא מסת גוף של 30–39.9 ו"השמנת יתר חולנית" (Morbid Obesity) היא מסת גוף גבוהה מ–40 או גבוהה מ–35 כשהיא באה עם תחלואה. לפי מדד זה, משקל תקין הוא 18.5–24.9 BMI.

המחקר, שנעשה במימון הקרן לבריאות וסביבה, מראה כי הסיכון לתמותה ממחלות לב עולה מרגע שהוא חוצה את קו 22.5 BMI. לפחות בקרב בני נוער ממצאי המחקר מראים עלייה עקבית ומובהקת בסיכון למוות — הן ממחלות לב וכלי דם והן מכלל סיבות המוות. עוד עולה מהמחקר כי בקבוצת בני הנוער שסבלו מהשמנת־יתר, הסיכון לתמותה ממחלות כלי דם ולב גדול עלול להיות גבוה עד פי חמישה בהשוואה לאדם בעל משקל תקין.

בסך הכל, מרכז המחקר נתוני משקל ובריאות של יותר מ–42 מיליון שנות חיים של 2.3 מיליון בני אדם. תיעוד מקרי המוות — 32,127 במספר — הראה כי 2,918 מהם נבעו מסיבות קשורות בלב וכלי דם. הם כללו 1,497 מקרי מוות ממחלת לב כלילית, 528 מקרי שבץ, ו–893 מקרים של מוות פתאומי. שקלול ועיבוד כל הנתונים הוביל למסקנות הדרמטיות בדבר הקשר בין סיכון לבין השמנת־יתר בגילים צעירים. אבל יש לו גם מגבלות: לחוקרים לא היו זמינים מדדי BMI של המשתתפים בבגרותם וגם לא גורמים אחרים באורח החיים שמשפיעים על תפקודי לב, כמו עישון ופעילות גופנית. ועדיין, טוענים החוקרים, מסד הנתונים הרחב והתשתית המחקרית סטטיסטית מובילים למסקנות שלא ניתן להתעלם מהן.

"המחקר נותן פרספקטיבה של 44 שנה, שלאורכן ראינו מגמה ברורה של עלייה דרמטית ומבהילה באחוז הסובלים מעודף משקל והשמנת־יתר", אומר ד"ר לוין, שמשמש גם מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור . "תוצאות המחקר, יחד עם העלייה במשקל בקרב בני נוער בישראל ובעולם, מצביעות על הסכנה העתידית לבריאות הציבור ממגפת ההשמנה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ