ארגון הבריאות העולמי: לא ננקטים די צעדים לעידוד הנקה

שוק התחליפים מגלגל 45 מיליארד דולר בשנה והוא צפוי לגדול ל-70 מיליארד עד 2019. המלצת הארגון נותרה בעינה: להניק בחצי השנה שלאחר הלידה ובהמשך לשלב מוצרים נוספים עד גיל שנתיים

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרסומות לעידוד הנקה בשבוע ההנקה הבינלאומי בניו יורק, ב-2013
עידו אפרתי

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מחריף את מאבקו בהזנת תינוקות בתחליפי חלב-אם וקובע בדו"ח חדש כי לא נעשים די צעדים לעידוד הנקה. בהודעה שפרסם היום (שני) קורא הארגון, בשיתוף קרן החירום הבינלאומית של האו"ם לילדים (יוניצ"ף), לאסור בכל דרך את קידום שיווקם של תחליפי חלב אם, לרבות פרסומים וחלוקת מתנות ודוגמיות בחינם. עוד דורש ארגון הבריאות לחייב את יצרניות תחליפי החלב להימנע מתמונות המשדרות אידיאליזציה של שימוש בתחליפי חלב, וכן לסמן את המוצרים בתוויות בהן מצוינים הסיכונים באי-הנקה.

ארגון הבריאות ממליץ לאמהות להניק בחלב אם באופן בלעדי עד גיל שישה חודשים ולאחר מכן לשלב את ההנקה עם מזונות מוצקים עד גיל שנתיים. על פי דו"ח חדש של הארגון, נוכח ההמלצות החלו ב-135 מתוך 194 המדינות החברות בו לנקוט בצעדים לצמצום השיווק והשימוש בתחליפי מזון בתינוקות. בארגון רואים בהגברת ההנקה משימה חשובה, ולפיכך החליטו להציב לשאוף לכך שעד שנת 2025 תהווה ההנקה הבלעדית כ-50% לפחות מתזונת התינוקות עד גיל חצי שנה. במסגרת זאת קורא הארגון לעשות שימוש בתחליפי חלב רק במצבים הכרחיים.

"זה מעודד לראות יותר ויותר מדינות שמקדמות חוקים לקידום והגנה על הנקה, אבל עדיין ישנם יותר מדי מקומות שבהן מוצפות האמהות במידע שגוי ומוטה באמצעות פרסומים שאינם מוכחים", אומר ד"ר פרנצ'סקו בראנקה, מנהל המחלקה לתזונה והתפתחות בארגון הבריאות. "זה עלול לעוות את תפיסת ההורים ולערער את אמונם בהנקה. כתוצאה מכך יותר הרבה יותר ילדים מחמיצים יתרונות רבים", הוסיף.

הודעת הארגון ביחס לפרסומות משקפת את רוח האמנה העולמית לעידוד הנקה, שנחתמה בשנת 1981 על ידי מדינות העולם, אולם עדיין לא יושמה במדינות רבות. הלשון החריפה שבה מנוסחת הודעת הארגון מתייחסת לשיווק מוצרי הפורמולה של תחליפי החלב לתינוקות כסוג של תרמית, אשר גורמת להורים רבים לוותר על הנקה ומונעת בילדים רבים את יתרונותיה. על פי הארגון מגלגל כיום שוק תמ"ל 45 מיליארד דולר בשנה ועד שנת 2019 הוא צפוי לזנק לכ-70 מיליארד דולר בשנה. "תעשיית תחליפי החלב צומחת במהירות, אבל גם הקרב להגברת ההנקה מטפס במעלה ההר - מדובר במאבק ששווה את המאמץ", נכתב בהודעת הארגון. "לאמהות מגיעה הזכות לקבל את המידע הנכון כדי להגן על ילדיהן. לא נרשה ששיווק מתוחכם ימסמס את האמת – שאין באמת תחליף לחלב אם".

על פי נתוני הארגון, בכל הנוגע לקידום ההנקה, המדינות העשירות מפגרות אחרי המדינות העניות יותר. כך למשל ב-36% ממדינות מזרח אסיה מקודמים חוקים שתואמים את רוח ארגון הבריאות בנושא הנקה, כך גם ב-30% ממדינות אפריקה. באזור המזרח התיכון 29% מהמדינות, ביבשת אמריקה 23% מהמדינות ואילו באירופה 6% בלבד.

בישראל נושא ההנקה הפך מדובר בשנים האחרונות – הן בקשרים תזונתיים ורפואיים והן בהקשרים חברתיים. ההמלצות של משרד הבריאות תואמות את המלצות ארגון הבריאות. ההמלצות מדברות על הנקה בלעדית במשך ששת החודשים הראשונים, כאשר לאחר מכן מומלץ להתחיל לשלב גם תזונה משלימה (מוצקים). עם זאת מצויין בהמלצות המשרד כי תינוק שאינו יונק או יונק חלקית יקבל תרכובת מזון לתינוק (תמ"ל) מועשרת בברזל.

בארגון הבריאות הדגישו היום כי חלב אם הוא המזון המושלם עבור תינוקות, היות שהוא בטוח, נקי ומכיל נוגדנים המסייעים לתינוק להתגונן מפני מחלות רבות ונפוצות. "ילדים יונקים משיגים תוצאות טובות יותר במבחני אינטליגנציה, נוטים לסבול פחות מעודף משקל או השמנת יתר, ומפתחים פחות סוכרת בשלב מאוחר יותר בחיים", נכתב בהודעת הארגון. כמו כן ציינו רופאי הארגון כי בקרב הנשים המניקות ישנו סיכון נמוך יותר ללקות בסרטן השד ובסרטן השחלות.

על פי הארגון, עלייה אוניברסלית בשיעורי ההנקה עשויה להציל את חייהם של יותר מ-820 אלף ילדים עד גיל חמש ו-20 אלף נשים מדי שנה – מניעה שעל פי הארגון ניתן להעריך בכ-300 מיליארד דולר בשנה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מדובר בטיוטה שנמצאת בדיון. משרד הבריאות ממליץ בכל מקרה על הנקה בלעדית עד גיל חצי שנה. משרד הבריאות ישתתף בדיון שייערך באסיפה השנתית של ארגון הבריאות העולמי".

בשנת 2014 פרסם משרד הבריאות סקר מקיף - "סקר מצב בריאות ותזונה לאומי מלידה עד גיל שנתיים" - שנערך על ידי המרכז הלאומי לבקרת מחלות והמחלקה לתזונה במשרד הבריאות. בסקר השתתפו יותר מ-2,000 אמהות (כמחציתן יהודיות וכמחציתן ערביות) משלב טרום הלידה ועד שתינוקן הגיע לגיל שנתיים.

על פי הסקר, אמהות מודעות ליתרונות שבהנקה. יותר מ-90% מהנשים הצהירו כי בכוונתן להניק, כאשר 25% הצהירו כי בכוונתן להניק 3-6 חודשים ו-29% התכוונו להניק חצי שנה עד שנה. אולם הפער בין הצהרת האמהות לבין הביצוע הוא גדול, כאשר חודשיים לאחר הלידה 75% מהנשים עדיין המשיכו להניק, חצי שנה לאחר הלידה רק 55% מהן, ושנה לאחר הלידה רק 29% מהנשים המשיכו להניק. המתמידות במיוחד, שהמשיכו להניק שנתיים ויותר, נותרו כגרעין קטן וקשה - 2.4%.

בשנת 2012 פרסם משרד הבריאות חוזר למנהלי בתי חולים, מחלקות נשים ואחיות במרפאות טיפת חלב, שמטרתו עידוד ההנקה בישראל. בהתאם לכך, מאז ספטמבר 2012 נאסרה חלוקת דוגמיות של תרכובות מזון ליולדות בבתי החולים ובמרפאות, וכן פרסום תרכובות מזון לתינוקות בבתי החולים ובמרפאות. בתי החולים חויבו להעניק לכל יולדת סיוע הנקה תוך חצי שעה מהלידה.

כמו כן קבע החוזר כי הזנה בתמ"ל בבית החולים לאחר הלידה תינתן רק בהוראה רפואית לפי מצב היילוד או האם, או כאשר יש התנגדות מצד האם להנקה, לאחר שקיבלה הסבר על יתרונותיה. כמו כן נקבעו הנחיות האוסרות על מתן מוצצים לתינוקות יונקים, וקובעות כי יש לשאוף לביות מלא לאחר הלידה במידת האפשר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ