מיליון מעשנים בישראל מוציאים יותר מ-8 מיליארד שקלים בשנה על סיגריות

לפי נתונים שפרסם משרד הבריאות לרגל היום הבינלאומי ללא עישון, משנות ה-80 חלה ירידה חדה באחוז המעשנים בישראל. שיעור העישון בקרב גברים גבוה מהממוצע במדינות האיחוד האירופי, אך בקרב נשים הוא נמוך יותר

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

משרד הבריאות פרסם היום (שלישי) נתונים על השפעות העישון בישראל לרגל היום הבינלאומי ללא עישון. על פי תוצאות סקר שנערך בשנת 2014, שיעור המעשנים בישראל עומד על כ-19.7% בקרב בני 21 ומעלה. 26% מכלל הגברים בישראל מעשנים ו-13.6% מכלל הנשים בישראל מעשנות. שיעור העישון בקרב גברים בישראל גבוה במעט מהממוצע הכולל במדינות האיחוד האירופי (24.2%), אך שיעור העישון בקרב נשים בישראל נמוך במעט ביחס אליו (15.5%).

מסקירה ארוכת שנים, משנות ה-80 ועד היום, עולה כי חלה ירידה חדה באחוז המעשנים בישראל. לפי הדו"ח, ב-35 השנים האחרונות ירדה כמות המעשנים בקרב הגברים היהודים ב-51%, הנשים היהודיות רשמו אחוז ירידה דומה - 52%.

צילום: בלומברג

בקרב האוכלוסייה הערבית הבדיקה החלה רק בשנת 1996, ומאז נרשמה ירידה של 6% אצל הגברים הערבים ושל 44% אצל הנשים, אם כי המדגם אצלן היה קטן במיוחד ויכול להיות שהנתונים בפועל שונים.

כיום, אחוז המעשנים הגבוה ביותר הוא בקרב הגברים הערבים (כ-45%), אחריהם הגברים היהודים (כ-20%), אחריהם הנשים היהודיות (כ-15%) ואחריהן הנשים הערביות (כ-7% בלבד).

עוד עולה כי שיעור העישון באוכלוסייה הערבית עומד על 25.2% ו- 18.5% באוכלוסייה היהודית. כ-37% מהמרואיינים שאינם מעשנים דיווחו כי הם חשופים לעישון פאסיבי. כ-30% מהיהודים ולמעלה ממחצית מהערבים דיווחו על חשיפה לעישון פאסיבי. המקומות המועדים ביותר לחשיפה לעישון פאסיבי היו בית המגורים (נשים) ומקום העבודה (גברים).

מתוצאות הסקר עולה כי מזה כעשור ישנה מגמת ירידה הדרגתית בשיעור עישון הסיגריות בקרב בני הנוער: כ-8% מהתלמידים מדווחים כי הם מעשנים לפחות סיגריה אחת בשבוע, זאת בהשוואה לכ-15% בשנת 2002. עישון סיגריות ונרגילה שכיח יותר במגזר הערבי לעומת המגזר היהודי, בנים מדווחים בשיעור גבוה יותר מבנות הן על עישון סיגריות והן על עישון נרגילה. עם העלייה בגיל, שיעור מעשני הנרגילה עולה. בקרב תלמידי כיתות י"א וי"ב, כ-39% מהבנים והבנות במגזר היהודי ניסו לעשן נרגילה וכן 42% מהבנים והבנות במגזר הערבי. שיעור ההתנסות בעישון סיגריות אי פעם בקרב תלמידי כיתות י' מגיע לכ-20% - מעט גבוה יותר מהממוצע בקרב קבוצת גיל זו באירופה, העומד על כ-17%.

ציבור המעשנים בישראל, המונה כמיליון אנשים, הוציא בשנת 2015 מעל ל-8.1 מיליארד שקלים על סיגריות, בהשוואה להוצאה לאומית של 7.6 מיליארד על חלב ומוצריו בשנת 2015.

חברות הטבק המשיכו גם השנה להשקיע בעידוד וקידום העישון דרך פרסומות, חסויות, דיוור ישיר וקידום מכירות, לכל הפחות הושקעו השנה 35 מיליון שקל, אך על פי הדו"ח, ישנם קשיי אכיפה ובעייתיות בהשגת נתוני האמת המלאים.

על פי הערכות, בשנת 2015 עמדה צריכת הסיגריות הלאומית על כ-283 מיליון חפיסות. במצטבר זוהי ירידה של כ-19% בארבע השנים האחרונות.

בשנת 2015 נרשמה ירידה בפנייה של מעשנים לסדנאות גמילה מעישון בקופות החולים, וחלה ירידה של 4% במספר המשתתפים בסדנאות גמילה: 25,721 מעשנים מתוך כמיליון מעשנים, שהם כ-2.5% בלבד. זאת למרות שארבע קופות החולים ביצעו סדנאות גמילה בפריסה ארצית ובהנגשה שפתית ותרבותית למגוון קבוצות באוכלוסייה. זמני ההמתנה לסדנאות היו לרוב שבועות בודדים עד חודשים ספורים.

בנובמבר האחרון דווח ב"הארץ" כי משרד הבריאות יזם תיקון סעיף בחוק מניעת עישון במקומות ציבוריים, אשר יגדיר את מתחם בית החולים כולו – כולל השטחים הפתוחים שבו – כאסורים לעישון. במסגרת התיקון מוענקת למנהלי בית החולים הסמכות לקבוע כמה פינות עישון יהיו והיכן הן ימוקמו במתחמי בית החולים, ומעשנים יוגבלו לפינות אלו בלבד. אדם שייתפס מעשן שלא בפינת העישון המוגדרת - ייקנס ב-1,000 שקלים. יישומו של התיקון ידרוש גם את אישור ועדת הבריאות של הכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ