מזמן המתנה לסי-טי ועד לצנתורים דחופים: דירוג בתי החולים של משרד הבריאות

דו"ח מדדי האיכות השנתי השווה את ביצועי בתי החולים ב-19 קריטריונים, מהליכים מצילי חיים ועד לרפואה שיקומית. השנה מתייחס הדו"ח גם לבתי חולים גריאטריים ופסיכיאטריים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
עידו אפרתי
עידו אפרתי

דו"ח מדדי האיכות של בתי החולים בישראל פורסם בפעם השנייה הבוקר (רביעי) על ידי משרד הבריאות. הדו"ח מציג נתונים השוואתיים על ביצועיהם של בתי החולים ב-19 מדדים רפואיים, המשקפים חלק משמעותי מהרפואה הציבורית בישראל. הנתונים מראים את הפערים בין בתי החולים השונים – מהליכים רפואיים יומיומיים ומצילי חיים, ועד למדדים בעלי אופי רפואי-שיקומי, שמשפיע על איכות חיים של ישראלים רבים. לראשונה השנה, מתייחס הדו"ח גם לבתי חולים גריאטריים ופסיכיאטריים.

התמונה שעולה מן הדו"ח היא חיובית, ומעידה על מגמת שיפור – משמעותית יותר או פחות. היא מעידה גם על עמידה ברף המקצועי של מרבית מדדי השירות הרפואי שניתנים בישראל, ובלא מעט מקרים אף גבוהים ממנו. בכל מדד ישנם בתי חולים שבולטים בחריגותם כלפי מטה, ועדיין, אם ישנה קריסה במערכת הבריאות הציבורית – אין היא משתקפת מהדו"ח שמציג הבוקר המשרד. הסקירה מתפרסמת זו השנה השנייה, אולם בפעם הקודמת התייחסה לארבעה מדדים בלבד וכללה רק את בתי החולים הכלליים.

הסקירה הנוכחית רחבה בהרבה, וכוללת עשרה מדדי איכות בבתי חולים כלליים, ארבעה מדדי איכות בתי חולים גריאטריים וכן חמישה מדדי איכות לבתי חולים לבריאות הנפש. הסקירה מציגה השוואה גלויה בין בתי החולים – על חזקותיהם וחולשותיהם, ואינה מנוסחת בשפה קלינית מקצועית שנהירה רק לבעלי רקע רפואי. מופיעים בה מדדים תפעוליים שנבדקו בלוחות זמנים, בשיעור מטופלים בהם בוצעה פעולה או ניתנה המלצה רפואית, אל מול יעד שנקבע על ידי משרד הבריאות.

סיטי

כך למשל, בבתי החולים הכלליים נמדדו הפערים בין זמני ההמתנה לביצוע בדיקת סי-טי ראש במקרה של פציעת ראש עם חשד לפגיעת מוח קשה, והפערים משמעותיים: בעוד שבבית החולים נהריה ימתין מטופל 23 דקות לביצוע הבדיקה, מטופל אחר בבית החולים בני ציון יאלץ לחכות 112 דקות; ובעוד משך ההמתנה בבית החולים הדסה עין כרם עומד על 24 דקות, בבית החולים וולפסון הוא עומד על 106 דקות. ההמתנה לבדיקה, כנראה, עלתה לא פעם בחיי אדם או בבריאות המטופלים. כך שבעוד שהנתון הארצי עומד על 55 דקות, הסטנדרט הבינלאומי קובע כי יש לבצע את הבדיקה תוך 25 דקות כדי להגביר את הסיכוי למתן טיפול הולם בחלון הזמן הקריטי של ארבע וחצי שעות מהופעות התסמינים.

שיפור ניכר בטיפול בצנתור ובשבץ מוחי

אינפו: צנתור לב PCI מכלל מקרי האוטם הלבבי

אחד המדדים הראשונים שעולים במסמך הוא צנתור לב (PCI), הטיפול הנדרש במרבית המקרים בשביל מי שהגיע לבית החולים עם התקף לב קשה (אוטם לבבי מסוג STEMI). הליך הצנתור נועד לפתוח את כלי הדם החסום, ולהזרים דם מחומצן בכלי הדם, בעורקים הכליליים ובשריר הלב. העיתוי בו מתבצע הטיפול הוא קריטי, וככל שיתבצע מוקדם יותר כך ניתן למזער את הפגיעה בשריר הלב. באנגליה דווח כי 92% מטיפולי הצנתור מבוצעים תוך 90 דקות. בישראל, לעומת זאת, נמצא כי בשנת 2013 כי רק 68% מטיפולי הצנתור עמדו ביעדם. בשנת 2015 חל שיפור ניכר, כש-86% מהטיפולים עמדו ביעדם.

מדד נוסף, שקשור גם כן לטיפול באירוע של אוטם חד בלב, הוא שיעור המטופלים שקיבלו המלצה לנטילת אספירין בשחרור מבית החולים. מתן אספירין לאחר אירוע מסוג זה ידוע כמפחית סיכון לאירועים לבביים חוזרים ותמותה ב-20%, ולכן גם נתמך כטיפול ארוך טווח על ידי ההנחיות הקליניות של איגודי קרדיולוגים בעולם. היעד הלאומי שהוצב בישראל עומד על המלצה לנטילת אספירין ל-95% מהמטופלים שעברו אירוע זה. הממצאים מראים כי בפועל, 97% מהמטופלים בממוצע מקבלים בישראל המלצה ליטול אספירין.

שיפור דרמתי ניכר במדד שהתייחס למהירות הטיפול במקרים של שבץ מוחי, גורם התמותה השלישי בישראל. הטיפולים הנחשבים לאפקטיביים הם טיפול תוך-ורידי להמסת קריש הדם במוח בטווח של ארבע וחצי שעות מהופעת התסמינים, או צנתור מוח בטווח של עד שמונה שעות. בשנת 2015 זכו 857 ישראלים לטיפול באירוע מוח חד במועד, לעומת 305 חולים בלבד שטופלו במועד בשנת 2014.  במדד זה הובילו בתי החולים הדס עין כרם, איכילוב, קפלן ,הכרמל וברזילי.

צוואר

שברים בצוואר הירך נחשבים לשכיחים בקרב קשישים ומהווים מקור משמעותי לתחלואה ולתמותה. מחקרים רבים הראו כי ביצוע ניתוח לתיקון השבר בטווח של עד 48 שעות מהפציעה, משפיע רבות על תוצאות הניתוח והשיקום. היעד הלאומי שהוצב עומד על ביצוע הניתוח בטווח הזמן הרצוי ב-80% מהמקרים. בפועל עומד המדד בישראל על 84%.

בתחום מניעת הזיהומים נבדקו שיעור המטופלים שקיבלו אנטיביוטיקה כטיפול מניעה לזיהום לקראת ניתוחי מעי גס, ניתוחי תיקון שבר צוואר ירך וניתוחים קיסריים. למרות שרוב בתי החולים התקרבו ליעד הלאומי, לפחות בחלק מבתי החולים נראה כי היו חריגות ולא נעשה די למניעתם. כך למשל, בבית החולים וולפסון רק 60% מהנשים שעברו ניתוח קיסרי מקבלות אנטיביוטיקה בעוד שהיעד הוא 80%. היישום בפועל עומד על 88%. בבית החולים הסקוטי עומד השיעור על 66% ובמעייני הישועה על 67%.  בניתוחי שבר ירך עומד היעד הלאומי על 80% (ויישמו על 76%). בבית החולים שיבא, רק 26% מטופלים באנטיביוטיקה טרם הניתוח, בנהריה 40% ובלניאדו 45%.

מדדים נוספים שנבדקו בבתי החולים הכלליים והופיעו בסקירה הם הערכת סיכון למניעת פקקת ורידית וטיפול בכלי דם הניתוחי וכריתת רחם.

לראשונה - התייחסות לבתי חולים גריאטריים ופסיכיאטריים

דו"ח מדדי האיכות כולל השנה לראשונה התייחסות לבתי החולים הגריאטריים. כ-40 מוסדות המעניקים טיפול ושיקום לקשישים במצבים שונים נבחנו בארבעה מדדים: ביצוע אומדן תזונתי בתוך 36 שעות מהגעה למחלקות שיקום במטרה לזהות מצב של תת תזונה, ביצוע ההערכה תזונתית מלאה בתוך חמישה ימים, ביצוע הערכת כאב אצל המאושפזים בתוך 12 שעות מהקליטה המחלקה, ומדד רביעי של הערכה תפקודית לאחר ניתוח שבר ירך בכניסה וביציאה מהשיקום. על פי ממצאי הדו"ח, הפערים מורגשים בעיקר במדד של הערכה תפקודית ובמדד הערכת הכאב.

פסיכיאטריים

בנוסף, מופיעים לראשונה בדו"ח 18 המחלקות ובתי החולים הפסיכיאטריים, זאת בהמשך לסקר חווית המטופל ודירוג בתי החולים הפסיכיאטריים שפרסם המשרד בסוף השנה שעברה. מדובר בנתונים שדווחו בהתאם לרשומות בתי החולים, ומתייחסים לחמישה מדדים שהציב משרד הבריאות: קביעת תכנית טיפול בתוך חמישה ימים, הערכת סיכון של המטופל, סיכום מחלה מפורט בתוך שבועיים מהשחרור, קביעת תור לטיפול המשך בקהילה, ואשפוז חוזר של המטופל בתוך 30 יום משחרורו. באשר ליתר המדדים, הפערים הגדולים בין מוסדות האשפוז השונים מורגשים בעיקר המדד של גיבוש תוכנית טיפול בתוך חמישה ימים שנע בין 20% בבית החולים אברבנאל ל-98% בהדסה עין כרם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ