הרופאים ישביתו את בתי החולים ביום חמישי: דורשים תוספת תקציב

התוכנית לאסור על רופאים בכירים לעבוד ברפואה פרטית, שהיתה העילה לסכסוך העבודה, בוטלה - אך ההסתדרות הרפואית הודיעה כי תשבות כמתוכנן בדרישה לשינוי חוק ההסדרים ותוספות תקציביות

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ביום חמישי הקרוב את בתי החולים הממשלתיים ליום אחד, בדרישה להגדלת התקציבים למערכת הבריאות ולביטול סעיפים הנוגעים לה בחוק ההסדרים המתוכנן. במהלך השביתה יפעלו בתי החולים הכלליים, הגריאטריים והפסיכיאטריים במתכונת שבת וטיפולים וניתוחים שאינם דחופים יידחו.

ההשבתה באה בעקבות הכרזה של נציגי הרופאים על סכסוך עבודה לפני כעשרה ימים, אז אמרו הרופאים כי הוא המבקש לאסור על רופאים בכירים לעבוד ברפואה פרטית. סעיף זה בוטל, וכעת דורשים הרופאים לבטל את כל פרק הבריאות בחוק - אם כי במסיבת עיתונאים שערכו היום (שלישי) לקראת השביתה לא פורטו הסעיפים המוצעים בו שאליהם הרופאים מתנגדים. נציגיהם צפויים להיפגש הערב עם אנשי משרד האוצר על מנת לנסות ולגשר על הפערים. 

יו"ר ההסתדרות הרפואית לאוניד אידלמן, בדיון בכנסת בשנה שעברה
אידלמן בכנסת בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

לפי ההסתדרות הרפואית (הר"י), דרושות תוספות תקציביות של 1-2 מיליארד שקלים למערכת הבריאות, שלא מיועדות לשכר הרופאים שהוסדר כבר בהסכם קיבוצי ב-2011. בהסכם נאסר עליהם לשבות עד שנת 2019, אולם לטענתם היתה הפרה של ההסכם הקיבוצי.

"הדרישה היא להשקיע במערכת הבריאות – בתקנים, במיטות, בקיצור תורים", אמר במסיבת העיתונאים יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן. "עד היום לא נוסף שקל אחד למערכת. אנחנו רוצים לטפל טוב יותר בחולים אבל לא נותנים לנו את הכלים".

נציגי הרופאים הבהירו כי ביום ראשון בשבוע הבא, תשעה באב, צפויים בתי החולים לעבוד כרגיל, אך טענו שהמאבק עלול להיות ממושך. במהלך מסיבת העיתונאים הוצגה סיסמת המאבק - "השר כחלון, אל תפריע לנו לטפל בחולים" - שהודפסה כבר על עלונים וסיכות. 

"האוצר נותן למערכת הבריאות הרבה פחות ממה שהיא צריכה וזה הבסיס לתולדה ולהתחזקות של הרפואה הפרטית, ושל הפערים בשירותי בריאות בין המרכז לפריפריה", אמר יו"ר ארגון רופאי המדינה ד"ר נמרוד רחמימוב. "יש כאן כבר שנים הרעבה של מערכת הבריאות והגיעו מים עד נפש. אנחנו נמצאים בשנה שבה יש עודפי תקציב של 4 מיליארד שקל מהם לא מגיע דבר למערכת הבריאות הציבורית".

הטענות של רחמימוב מופנות בחלקן גם למשרד הבריאות, שאינו תומך במחאה באופן פומבי. שר הבריאות יעקב ליצמן אמר השבוע בראיון לגלי צה"ל כי הוא אינו יודע את הסיבות לשביתה ו"לא מבין מה הם רוצים". לדברי ליצמן, פרק הבריאות בחוק ההסדרים תוכנן תחילה עם 200 סעיפים וכעת נותרו בו 20 בלבד. 

גם בקרב הרופאים יש חילוקי דעות על המאבק, בין היתר בשל העיתוי, מפני שהמצוקה התקציבית של מערכת הבריאות נמשכת כבר כמה שנים. מתמחים, שנמצאים במאבק עצמאי ומנותק מהנהגת ההסתדרות הרפואית כבר כמה שבועות לקיצור התורנויות שלהם, אמרו ל"הארץ" כי "גם היום, בדומה למה שקרה ב-2011, ההסתדרות הרפואית מנסה להשתמש בנו ולנהל את המאבק על גבנו ועל גבו של הציבור לטובת שכבה מצומצמת של מנהלים והרפואה הפרטית. שר האוצר כחלון ושר הבריאות ליצמן צריכים לבחור בין תקצוב וסיוע של תקנים למתמחים וקיצור תורנויות לטובת טיפול רפואי טוב יותר לכלל הציבור בישראל לבין דרישותיה של ההסתדרות הרפואית, שבמקום לדאוג לכלל הרופאים דואגת לאליטה מצומצמת של בכירים והרפואה הפרטית באצטלה של דאגה לרפואה הציבורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ