חוקרים פיתחו טכנולוגיה שעשויה למנוע את הצטלקות העור מכוויות

השיטה, שנוסתה בינתיים רק על חולדות, הובילה להפחתה של כ-60% בהיקף הצלקות. לטכנולוגיה המתבססת על חשיפת העור הפגוע לשדות חשמליים יש פוטנציאל לטפל גם בבעיות עור אחרות

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

חוקרים מאוניברסיטת ת"א ומאוניברסיטת הארוורד בארה"ב פיתחו טכנולוגיה שעשויה למנוע או לצמצם דרמטית את הצטלקות העור מכוויות. במחקר, שפורסם בכתב העת Journal of Investigative Dermatology, הציגו החוקרים שיטה שנוסתה בחולדות והובילה להפחתה של כ-60% בהיקף הצלקות. השיטה, שפותחה במקור לטיפול במחלות עור ניווניות, לא נוסתה עדיין בבני אדם.

"הגוף מגיב לטראומת הכוויה באמצעות התרבות מהירה מאוד של תאים פיברובלסטיים - תאי סיב שברקמות החיבור – שמייצרים קולגן, במטרה לכסות את האזור הפגוע", הסביר ד"ר אלכס גודברג מבית הספר ללימודי הסביבה באוניברסיטת ת"א, ממובילי המחקר. "אך תהליך ההחלמה הטבעי מביא למצב של 'ריפוי-יתר' - יצירת רקמות גדולות ועבות מדי, שהן למעשה הצלקת". 

החוקרים סבורים כי שליטה וויסות של פעילות הקולגן באזור הפגוע תשפר את המצב באופן משמעותי. השיטה שפיתחו, המכונה pIRE (אלקטרופורציה בלתי הפיכה חלקית) ואיננה פולשנית, מתבססת על חשיפת העור הפגוע לשדות חשמליים בעלי פולסים קצרים מאוד במתח גבוה. גולברג מדגיש כי חשוב למצוא את המינון המדויק, שכן חשיפת יתר עלולה ליצור בעור פצע חדש שאינו מחלים. לעומת זאת, חשיפה נמוכה מדי מאפשרת את המשך התהליך הטבעי של ריפוי יתר.

"הצטלקות העור בעקבות כוויה היא תהליך מורכב הכרוך בתהליכים דלקתיים ובהיבטים של חילוף חומרים, והשיטה שלנו מתערבת בתהליך הזה," אמר ד"ר גולברג. "אנחנו סבורים שהפולסים החשמליים המשוגרים לעור המצטלק פוגעים באופן בלתי הפיך בחלק מהתאים המייצרים קולגן, ובכך מפחיתים את ייצור הקולגן שיוצר את הצלקת".

במסגרת המחקר, החוקרים השוו בין כוויות שטופלו חמש פעמים במהלך חצי שנה, לכוויות דומות שלא טופלו כלל והצטלקו באופן טבעי. על פי החוקרים, הטיפול הביא להפחתה של קרוב ל-60% בהיקף הצלקות בגופן של החולדות.

החוקרים טוענים כי לשיטת החשיפה לשדות חשמליים יש פוטנציאל לטפל גם בבעיות עור אחרות. "במחקרים קודמים הראינו שהיא אפקטיבית גם לחיטוי פצעים מזוהמים לאחר כוויות וכן בהליכים בעלי אופי קוסמטי", אומר גולברג. כעת המחקר צפוי לעבור לשלב הניסויים הקליניים בבני אדם. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ