המו"מ עם משרד האוצר נכשל: הרופאים משביתים הבוקר את בתי החולים

שביתת הרופאים החלה כמתוכנן ובתי החולים יעבדו במתכונת שבת, מלבד הדסה, שם ישובו לעבוד בשעה 10 - לפי החלטת ביה"ד לעבודה. ליצמן: מניעים שאינם טובת הציבור הביאו להשבתה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
עידו אפרתי
עידו אפרתי

הסתדרות הרופאים משביתה היום (חמישי) את בתי החולים הממשלתיים, לאחר שלא הגיעו להסכמות במגעים עם משרד האוצר. המשא ומתן הלילי שקיימו בניסיון למנוע את השביתה נכשל.

מהבוקר מושבתים בתי החולים הממשלתיים – בהם בתי החולים הכלליים, הגריאטריים והפסיכיאטריים. בתי החולים פועלים במתכונת שבת, כאשר טיפולים וניתוחים שאינם דחופים יידחו. בשלב זה מדובר על שביתה של יום אחד, כאשר ביום ראשון (תשעה באב) יפעלו בתי החולים כרגיל. עם זאת, הרופאים הבהירו כי אם יידרשו, בכוונתם לנקוט צעדים נוספים בהמשך.

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי "מדובר בשביתה מיותרת, ללא סיבה ממשית, שלא תביא תועלת לציבור החולים ולמערכת הבריאות". לדברי השר, "משרד הבריאות מקיים מגעים אינטנסיביים מול משרד האוצר כדי לחזק את הרפואה הציבורית, בתוספת מיטות, כוח אדם ומשאבים נוספים. זאת לצד מהלכים רבים נוספים שעשינו לטובת החולים, הרופאים ומערכת הבריאות". ליצמן התייחס לטענותיהם של הרופאים ואמר כי "החשש המרכזי של הרופאים להגבלת פעילות מנהלי המחלקות מעיסוק בפרטי - אינו קיים, לאחר שסעיף החקיקה ברוח זו הוסר מטיוטת חוק ההסדרים. קשה להשתחרר מן התחושה, שמניעים אחרים, שאינם טובת הציבור, הביאו להחלטה להשבתת המערכת, בכל מחיר".

הרופאים דורשים להגדיל את התקציבים למערכת הבריאות ולביטול סעיפים הנוגעים לה בחוק ההסדרים המתוכנן. ההשבתה באה בעקבות הכרזה של נציגי הרופאים על סכסוך עבודה לפני כעשרה ימים, אז אמרו הרופאים כי הוא נוגע לסעיף בחוק ההסדרים המבקש לאסור על רופאים בכירים לעבוד ברפואה פרטית. סעיף זה בוטל, וכעת דורשים הרופאים לבטל את כל פרק הבריאות בחוק. לפי ההסתדרות הרפואית (הר"י), דרושות תוספות תקציביות של 1-2 מיליארד שקלים למערכת הבריאות, שלא מיועדות לשכר הרופאים שהוסדר כבר בהסכם קיבוצי ב-2011. 

בית החולים רמב"ם
בית החולים רמב"םצילום: דורון גולן/ג'יני

הרופאים הביעו אתמול זעם על התנהלות האוצר, לאחר שבשעות אחר הצהריים קיבלו לטענתם מכתב מיוסי כהן, הממונה על השכר באוצר, שהיה מעורפל וללא תוקף מחייב. בהסתדרות הרופאים ציפו לקבל לידיהם את הנוסח המעודכן של טיוטת ההצעה המתוקנת של פרק הבריאות בהצעת התקציב, אך לדברי מנכ"לית ההסתדרות, לאה ופנר, "לא קיבלנו תשובות ברורות". לדבריה, "אם הם (משרד האוצר) היו רוצים למנוע את השביתה היינו מקבלים תשובות ברורות. התשובות שלהם מתחמקות ואנחנו חושבים שהדרך הנכונה לפתור את זה היא בהידברות, וזה המסר שהעברנו". 

שופטת בית הדין האזורי לעבודה שרה ברוינר קבעה הבוקר כי הרופאים ישובו לעבודתם מהשעה 10. בית החולים הדסה הגיש אתמול לבית הדין בקשה לצו מניעה לנגד קיום השביתה. לדברי פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה, "הנהלת הדסה תמשיך לסייע להשיג הסדר מול המדינה ומתפללת שהאמור לא יתבצע על גבם של החולים שממילא משלמים מחיר לא קל ברפורמה המתבצעת על פי החלטת הממשלה בימים אלה".

שלשום קיימו נציגי הרופאים ישיבה עם אנשי משרד האוצר עד שעות הלילה המאוחרות, כדי לנסות ולהגיע להבנות ולמנוע את השביתה. על פי הרופאים, הפגישה התקיימה ברוח טובה ואנשי האוצר הבטיחו לבצע כמה שינויים בטיוטת פרק הבריאות בהצעת התקציב. במקביל, היום אמור שר האוצר, משה כחלון, להציג בפני הממשלה את הצעת מסגרת תקציב המדינה לשנים 2018-2017.

הרופאים מוחים נגד "פרק הבריאות" בהצעת התקציב וטוענים כי הוא פוגע במערכת הבריאות הציבורית, ומכאן גם בחולים ובמטופלים. לטענתם, האוצר "חונק" את מערכת הבריאות, והם דורשים השקעה בתקציבים עבור הוספת תקנים, הוספת מיטות, קיצור תורים וקליטת עובדי תאגיד (עובדי קבלן) להעסקה ישירה.

לדברי ופנר, הרופאים ממתינים לראות באיזה אופן יבוצעו התיקונים בתקציב, ואם התיקונים ישביעו את רצונם, השביתה תבוטל. "השורה התחתונה היא שבינתיים שאין שינוי של ממש", אומרת ופנר. "דרשנו בין היתר כסף אמיתי שישמש לקיצור תורים ופיתוח תוכנית לאומית בעניין. התשובות שקיבלנו מעורפלות ולא נראה שזה הולך לקרות. הם מתעקשים על זה שאין כסף ומנסים ללקט מן הגורן ומן היקב, אבל יש כסף וזה עניין של סדר עדיפויות", הוסיפה.   

שלשום בשעות הבוקר כינסה הסתדרות הרופאים מסיבת עיתונאים בה הכריזה באופן רשמי על תחילת מאבק הרופאים תחת הסיסמא: "השר כחלון, אל תפריע לנו לטפל בחולים". "המאבק הזה הוא לא על שכר הרופאים. שכרנו מובטח במסגרת ההסכם הקיבוצי שנחתם בשנת 2011. זה מאבק על משאבים למערכת הבריאות הציבורית", אמר יו"ר הסתדרות הרופאים, ד"ר ליאוניד אידלמן. "הדרישה היא להשקיע במערכת הבריאות – בתקנים, במיטות, בקיצור תורים. עד היום לא נוסף שקל אחד למערכת. אנחנו רוצים לטפל טוב יותר בחולים אבל לא נותנים לנו את הכלים".

הרופאים סופגים בימים האחרונים ביקורת ומאבקם מלווה בחשדנות, בעיקר נוכח העובדה שהמצוקה התקציבית של המערכת קיימת כבר כמה שנים וחוק ההסדרים הקודם לא עורר את זעמם. הזרז למאבק הנוכחי, לפחות על פי הודעת סכסוך העבודה, היה כוונת האוצר לבטל את זכותם של רופאים בכירים – מנהלי מחלקות ויחידות – לעסוק ברפואה פרטית. אלא שמאז הוצא סעיף זה מחוק ההסדרים, והמאבק מתמקד כעת במטרות כלליות יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ