יאיר אטינגר

אחרי ההשתלחויות במקדונלד'ס ובסופגניות, שר הבריאות יעקב ליצמן מנסה כעת להכפיף את כלל מוסדות החינוך בישראל לתקנות לפיקוח על איכות המזון. ניסיון זה מקים עליו את מנהלי הישיבות החרדיות ומביא לפילוג בסיעת יהדות התורה. חברי סיעתו, אנשי מפלגת דגל התורה, מעכבים את החלת התקנות לכלל מוסדות החינוך בדרישה להחריג ישיבות חרדיות, בהן לומדים עשרות אלפי תלמידים בגיל התיכון, או לחלופין לדאוג להגדלת תקציביהן כדי להתמודד עם ההוצאות הצפויות.

התקנות מחייבות את ספקי המזון למוסדות החינוך בתפריט מדוקדק ומסמיכות את פקחי משרד הבריאות להציץ בסירים, במקררים ובמחסנים. הן אוסרות להגיש בשר מעובד - כזה שאיננו מנתח שלם או שעבר תהליכים שונים לשיפור הטעם - מחייבות להגיש ירקות, פירות, קטניות ודגנים מלאים ומוצרים דלי סוכר ומלח.

כל אלו מטילות אימה על מוסדות החינוך החרדיים שרבים מהם נוטים לחסוך בסעיף המזון, גם אם המשמעות היא הזנת התלמידים במזונות תעשייתיים ומעובדים. זאת, גם כאשר על השולחן עולות כל ימי השבוע מנות צמחוניות בלבד, מה שלא מקובל על פי התפריט החדש. המנהלים טוענים שהתקנות ייכפו הוצאות כספיות כבדות שיגולגלו אל כיסי ההורים, ומגייסים לטובתם את עקרון העצמאות של המוסדות החרדיים, שהבטיח דוד בן גוריון כבר ב-1947, כחסינות מפני הפיקוח החיצוני במטבחים.

כמה שנים ושתי קדנציות לאחר שעלו לראשונה על שולחנה של ועדת החינוך, תקנות הפיקוח על איכות המזון במוסדות חינוך אושרו חגיגית לפני כשלושה שבועות. נוסף על קביעת תפריט מומלץ, הן אוסרות הגשה או מכירה בתחומי המוסדות של משקאות דיאטטיים, משקאות אנרגיה, משקאות ממותקים, בורקס, מלאווח ושאר מאפים עתירי שומן טראנס, וכן צמצום בהגשת מנות עשירות בשומן, מלח וסוכר במזונות מטוגנים.

מי שמקדם את התקנות הם יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי מש"ס, וכן השרים ליצמן ונפתלי בנט, תזכורת לברית היציבה בין השניים, שכעת תעמוד למבחן מול אנשי סיעתו של ליצמן מדגל התורה. בלחץ ראשי הישיבות החרדיות, רגע לאחר האישור הוגשה רוויזיה לדיון מחודש על ידי ח"כ יעקב אשר. אתמול (שלישי) נועד להתקיים דיון נוסף, אלא שזה נדחה בחודש נוסף. מרגי העניק למנהלי הישיבות 45 יום לגבש הצעה.

ליצמן ומרגי נתקלים בהתנגדות של שלושת חברי דגל התורה – יעקב אשר, משה גפני ואורי מקלב - שבמכתב למרגי הציעו "להוציא מוסדות תרבותיים ייחודיים שתקציבם נקבע על פי חוק ואין בו תקציב למטרה זו", ולפיכך ייקבע כי התקנות לא יחולו עליהם לפני ש"יימצא פתרון לבעיה המשפטית והתקציבית". גם סגן שר החינוך מאיר פרוש הצטרף למכתבם ודרש לדחות את הדיון כדי להגיע להסדר עם מנהלי המוסדות.

אשר הסביר כי יש להחריג את המוסדות החרדיים, שכן אין ממומנת בהם תוכנית הזנה. הוא אמר כי הדיון המחודש נחוץ כדי לשמוע ממשרדי הממשלה כיצד בדעתם לשפות את המוסדות אשר אינם כלולים בתוכנית ההזנה. ליצמן, מצדו, אמר כי ניתן לאשר את התקנות וכי "מן הראוי שגם תלמידים חרדים יאכלו בריא". הוא גם הוסיף בשיחות פנימיות כי אם יש השגות תקציביות, הרי שבכוחו של יו"ר ועדת הכספים משה גפני למצוא את התקציבים הדרושים, מבלי להעלות את שכר הלימוד להורים. 

איגוד הישיבות הופיע בפני ועדת החינוך והשמיע התנגדות תקיפה להכנסת הפיקוח על מזון בישיבות הקטנות לגילאי התיכון. במכתב לשר ליצמן, האיגוד התריע מ"השלכות חמורות שתהיינה לישיבות הקטנות מקידום החוק הנדון", כמו למשל העניין הכספי, "והחמור מכל, אנו מכניסים לישיבות הקטנות ובדלת הראשית סוג נוסף של פיקוח שינסה להביע ולהכתיב דעות תוך שלילת העצמאות החינוכית הנתונה לנו מזה שנות דור".

מלשכת של ליצמן נמסר כי "מדובר במהלך חשוב לטובת ילדי ישראל ובריאותם. הגיע הזמן שתלמידי מערכת החינוך, הכללית כמו גם החרדית, ייהנו מתזונה נכונה, מה שיתרום ללימודיהם ולעתידם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ