ליצמן: לא נטפל בפצועים סורים אם לא יועבר בקרוב תקציב לכך

שר הבריאות אמר כי אם התקציב לא יועבר עד יום ראשון, יופסקו הטיפולים בבתי החולים הממשלתיים, למעט מקרים של סכנת חיים. מנהל ביה"ח בנהריה: עם גירעון של 25 מיליון שקל אי אפשר לפתוח את המוסד

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פצועים סורים בבית החולים זיו בצפת, ב-2013
רוני לינדר

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר אתמול (ראשון) כי אם לא יועבר עד ליום ראשון הקרוב תקציב מתאים עבור הטיפול בפצועים הסורים בבתי החולים בצפון, יורה משרד הבריאות שלא להעביר פצועים נוספים לטיפול בבתי החולים הממשלתיים, למעט במקרים של סכנת חיים מיידית.

מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה טופלו בישראל יותר מאלפיים פצועים סורים, מהם יותר מ-1,500 פצועים במרכז הרפואי בנהריה, וכ-900 פצועים במרכז הרפואי זיו בצפת. בין הפצועים חיילים, אזרחים, נשים וילדים, חלקם סובלים מפציעות חמורות ומורכבות.

במכתב ששיגר ליצמן לאודי פראוור, סמנכ"ל ממשל וחברה במשרד ראש הממשלה, ציין כי "תמהיל המטופלים מביא לצריכה משמעותית של משאבים בבתי החולים: תשתיות חדרי ניתוח, כוח אדם, ציוד ומכשור רפואי. למרות שהמדינה קבעה מספר פעמים כי אין עוררין על הצורך לשפות את בתי החולים בגין טיפול זה, לצערי עד כה הועבר אליהם תשלום חלקי בלבד". לדבריו, "ככל שאנו מבינים את החשיבות ההומניטארית של הטיפול בסורים, לא נוכל עוד לשאת בנטל הכלכלי המשמעותי של הטיפול בהם".

הבעיה נוגעת לשני בתי החולים הממשלתיים בצפון: בית החולים לגליל המערבי בנהריה ובית החולים זיו בצפת. הבעיה בנהריה חמורה במיוחד, מאחר שהוא קולט כיום את מירב הפצועים.

בשני דיונים שהתקיימו החודש בנושא בוועדת הכספים בכנסת, התברר כי בית החולים בנהריה נקלע לגירעון של עשרות מיליוני שקלים בשל הפער בין עלות יום אשפוז של פצוע סורי, שעומד על יותר מעשרת אלפים שקלים, לבין התשלום שבית החולים מקבל מהמדינה עבור יום אשפוז, בסך 1,300 שקל בלבד. התשלום היה אמור להתחלק בין משרדי הבריאות, האוצר והביטחון, אך בפועל הכסף לא מגיע לבתי החולים.

טענת בית החולים, אשר נתמכת על ידי משרד הבריאות, היא כי במשך ארבע השנים האחרונות הגיעו עלויות הטיפול בפצועים הסורים לכ-300 מיליון שקל עבור כמעט 30 אלף ימי אשפוז, כאשר בית החולים קיבל מהמדינה שיפוי של 54 מיליון שקל בלבד.

בדיון בוועדת הכספים אמר מנהל המרכז הרפואי בנהריה, ד"ר מסעוד ברהום: "הבעיה היא מעבר לגירעון של 25 מיליון שנקלענו אליו. קיבלנו את הפצועים האלה בהיותם בני אדם. אלה הפנים היפות של מדינת ישראל בפני העולם. היום בית החולים הוא הכי מנוסה בטיפול בפצועי מלחמה, ארבע שנים כשכמעט מדי בוקר מגיע אמבולנס וכל הצוותים נכנסים לחדר המין לטפל בהם", אמר ברהום והוסיף: "יש לנו כ- 40 פצועים בכל יום. צברנו ניסיון אדיר, יש לנו חולה שבונים לו פנים במדפסת תלת־ממדית". ברהום התייחס לפגיעה בתושבי הצפון ואמר כי "ספגתי את כל הגירעון הזה באי חידוש טכנולוגיות, באי חידוש מבנים וכדומה. עם גירעון של 25 מיליון, אני לא יכול לקבל כוח אדם חדש ולא יכול לפתח את בית החולים לטובת התושבים".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בימים אלו הנושא נדון במשרד רה"מ אשר פועל לגיבוש הסכמות על חלוקת התקצוב בין המשרדים, על מנת שמדיניות הטיפול בפצועים הסורים תמשיך כסדרה. בימים הקרובים מנכ"ל משרד רה"מ יגבש הסדר בנושא, אשר יחייב את כל הצדדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ