התפטרו שישה רופאים במחלקה היחידה לאשפוז ילדים חולי סרטן בירושלים

הרופאים הבכירים במחלקה ההמטו־אונקולוגית לילדים בהדסה עין כרם התפטרו בעקבות מחלוקת ממושכת עם מנהל בית החולים פרופ' זאב רוטשטיין

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

שישה רופאים בכירים במחלקה ההמטו־אונקולוגית לילדים בבית החולים הדסה עין כרם התפטרו היום (ראשון) בעקבות מחלוקת ממושכת עם מנהל בית החולים פרופ' זאב רוטשטיין. התפטרות הרופאים, בהם גם מנהל המחלקה פרופ' מיכאל וינטראוב, תיכנס לתוקף בחודשים הקרובים ועלולה לפגוע במחלקה היחידה לאשפוז ילדים חולי סרטן בירושלים.

מנהל בית החולים רוטשטייןצילום: מוטי מילרוד

הוויכוח בין וינטראוב לרוטשטיין נסוב סביב שינויים שביקש מנהל בית החולים לבצע במחלקה, ולטענת וינטראוב צפויים לפגוע בטיפול המוענק לילדים. משרד הבריאות ציין כי הוא פועל כדי להבטיח את הרצף הטיפולי במחלקה.

לפני כשבועיים נפגשו רוטשטיין, וינטראוב וחמשת הרופאים. על פי גורמים בבית החולים, בפגישה הוצגה רשימה ארוכה של דרישות הנוגעות לתפקוד המחלקה, בין היתר של תקינה וכוח אדם. על פי אותם גורמים, הבטיח רוטשטיין למלא את רובן הגדול של הדרישות. הפגישה הסתיימה בכך שהרופאים הודיעו כי ישקלו את הדברים, ועד היום לא הוחלפו דברים בין הצדדים, לפי הגורמים. לדבריהם, סלע המחלוקת הוא מינויה של ד"ר פולינה סטפנסקי לתפקיד מנהלת יחידת השתלות מח עצם ואימונולוגיה לילדים ולמבוגרים, ללא התייעצות עם וינטראוב וללא והסכמתו. סטפנסקי היא רופאה צעירה שנחשבת עילוי בטיפול ובמחקר בתחום מח העצם.

בתקופה שקדמה להתפטרות נעשו ניסיונות מצד וינטראוב והנהלת בית החולים שערי צדק בירושלים לפתוח מחלקה זהה בבית החולים שערי צדק, אליה יעברו הרופאים שהתפטרו. במסגרת הניסיונות, הועברה פנייה למנהל רפואה במשרד הבריאות, שהחליט לדחות את הבקשה בטענה כי אין צורך במחלקה המטו־אונקולוגית לילדים נוספת בירושלים.

המחלקה להמטולוגיה־אונקולוגיה והשתלת מח עצם לילדים בהדסה נחשבת לאחת הטובות בארץ. מטופלים בה ילדים החולים בסרטן, מחלות דם, מחלות מערכת החיסון ועוברים בה השתלת מח עצם. היא נותנת מענה לירושלים וסביבתה, וכעת מטופלים בה יותר מ–30 ילדים שעשרה מהם עוברים תהליכי השתלת מח עצם.

מנהל בית החולים אמר היום: "מכתבי ההתפטרות הונחו על שולחן ההנהלה היום בצהריים. אמנם המכתבים מכוונים ליוני 2017 אבל אין ספק שמדובר במשבר וההנהלה נמצאת באתגר אמיתי, כיצד להבטיח את המשך הטיפול בילדים. וזה קשה. התפקיד שלנו כהנהלה זה למצוא פתרונות, כך שנוכל להסתכל לאמהות בעיניים ולהגיד להן — 'לא ייפגע מצב בריאותו של הילד או הילדה, נעשה את הכל כדי שהטיפול יימשך בצורה טובה ורצופה'".

עם החרפת המחלוקת בשבועות האחרונים, הורי ילדים המטופלים במחלקה פתחו דף פייסבוק בשם "הילדים של מיקי וינטראוב". הם כתבו: "אנו ההורים חוששים לעתיד ילדינו, ומרגישים ששר הבריאות הפקיר את הילדים לטובת שיקולים אחרים". בדף הציגו ההורים את העבודה החשובה והחיונית של המחלקה, ואת מסירותו של וינטראוב, שנחשב רופא מקצועי ומוערך. לצד הודעות ההתפטרות, וינטראוב מסר כי בגלל התנהלותה של ההנהלה אינו יכול להמשיך להיות אחראי כלפי הורי המטופלים על מתן טיפול מיטבי לילדיהם.

בעקבות ההתפטרות, ועדי הרופאים בבית החולים מתחו ביקורת על הנהלתו. בהודעה שנמסרה עם התפטרותו של וינטראוב נכתב: "למרות שדרישות המחלקה הועלו לפני כחצי שנה ולאחר חודשים של גרירת רגליים מצד ההנהלה, החליט צוות המחלקה ההמטו־אונקולוגית לילדים לעזוב את בית החולים. מדובר בכישלון חמור של ההנהלה והדירקטוריון ובאבידה כואבת לציבור המטופלים באזור ירושלים, שיצטרכו להיגרר לבתי חולים מרוחקים יותר כדי לטפל בילדיהם".

מבית החולים הדסה נמסר: "הנהלת בית החולים קיבלה היום מכתב התפטרות קולקטיבי של מנהל המחלקה להמטו־אונקלוגיה ילדים וחמישה רופאים בכירים מהמחלקה. הנהלת בית החולים תעשה כל שלאל ידה לעשות, כדי שאף ילד לא ייפגע מההתפטרות הקולקטיבית הזו".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "אנו מצרים על הגעת הצדדים למבוי סתום ואנו בטוחים כי רק טובת הילדים לנגד עיני כל הצדדים. מנכ"ל משרד הבריאות נועד באחרונה עם נציגי הרופאים, כדי להבטיח שהמשבר הפוקד את המחלקה לא יפגע בילדים וכי כל מצב שייווצר הינו הדרגתי וכולל חלופות אפשריות לפי שלבים ולאורך זמן. שר הבריאות קורא לצדדים להגיע לעמק השווה לטובת הילדים. במקביל שוחח שר הבריאות עם מנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין, והבהיר כי יש להבטיח שהמחלקה תישאר ערוכה למתן מענה מתאים בכל סיטואציה אפשרית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ