מנכ"ל הדסה קיבל את התפטרותו של מנהל המחלקה האונקולוגית וגייס מחליף משיבא

בתחילת השבוע התפטרו שישה רופאים בכירים מהמחלקה לאחר שהמנכ"ל זאב רוטשטיין החליט לקיים ניתוחים לילדים במחלקת מבוגרים. הרופאים סירבו להליך גישור שקידם משרד הבריאות

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין, ב-2014, בעת ששימש מנכ"ל שיבא
מנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין, ב-2014, בעת ששימש מנכ"ל שיבאצילום: מוטי מילרוד

מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, הודיע היום (רביעי) למנהל מחלקת המטו-אונקולוגיה ילדים, פרופ' מיקי וינטראוב, בהודעה לקונית כי הוא מקבל את התפטרותו וכי נמצא לו מחליף, שייכנס לנעליו ב-1 ביוני. רוטשטיין גייס לתפקיד את ד"ר גל גודלשטיין - רופא בכיר מהמחלקה להמטו-אונקולוגיה והשתלות מוח עצם בבית החולים שיבא. 

בתחילת השבוע הודיעו על התפטרותם שישה רופאים בכירים מהמחלקה ובראשם וינטראוב. הרופאים נימקו את התפטרותם בכך שמנכ"ל בית החולים החליט כי השתלות מוח עצם לילדים יתקיימו במחלקה המיועדת למבוגרים. טרם נמצאו מחליפים לחמשת הרופאים הבכירים במחלקה שהתפטרו בנוסף לוינטראוב.

אתמול קיימה ועדת הבריאות של הכנסת דיון סוער בנושא, שבו הביע וינטראוב חוסר אמון עמוק ברוטשטיין ובהנהלת הדסה. וינטראוב סירב להליך הגישור עם ההנהלה שניסה לקדם שר הבריאות יעקב ליצמן. בין השאר אמר וינטראוב בדיון כי אין דרך חזרה מהמשבר וכי הפתרון היחיד למצב הוא להעביר את המחלקה ואת צוותה לבית החולים שערי צדק.

בוועדה פנה רוטשטיין לוינטראוב ואמר בדרמטיות: "לא חשוב לי להיות צודק. בעת הזאת אני רוצה להשיג שלום בית והיד שלי מושטת למיקי.  בוא ניתן להורים ולילדיהם זכות לחיות ולקבל טיפול. אין לי שום כוונה לקבל החלטות חד צדדיות. בוא נעשה ביחד מה שאפשר לעשות, נחזיר את המחלקה, אלה נושאים שחשובים לשנינו. בוא נציל את הילדים". 

ככל שחולף הזמן ומתבררים הפרטים נחשף חוסר האמון בהנהלת הדסה והעומד בראשה ומתקבל הרושם כי שיקולים של טובת המטופלים או הבראת בית החולים ממצבו הפיננסי המורכב עמדו בראש סדר העדיפויות של בית החולים הירושלמי. עם כניסתו של רוטשטיין לניהול הדסה, בפברואר 2016, היחסים לא התנהלו על מי מנוחות.

"אי אפשר לומר על רוטשטיין שהוא לא חכם או לא מנוסה", אמר רופא בבית החולים, "וגם כאשר הוא ביצע מהלכים שפגעו בשכרם של חלק מהרופאים, כמו ביטול השר"פ בבקרים, ידענו שאפשר לתמוך במהלך כזה מבחינה מוסרית. אבל במקרה הזה לקחו מחלקה מוערכת שמתפקדת טוב והרסו אותה בגלל גחמות כאלה ואחרות. גם מנהל שיש לו רעיונות טובים מקיים דיון עם האנשים הרלוונטיים".

שיתוף המומחים – במקרה הזה וינמטראוב ועמיתיו – לא התרחש. הוא נתבשר כי ד"ר  פולינה סטפנסקי, המתמחה בהשתלת מח עצם ילדים ועבדה המחלקה שלו, מוצאת מן המחלקה לטובת ניהול המחלקה להשתלת מח עצם מבוגרים, שבא גם יושתלו בקרוב ילדים. "וינטראוב הושפל ונפגע עד עמקי נשמתו. הוא רופא אדיר, מלאך ממש שמחויב מאד לילדים אבל הוא לא מתקשר פוליטית בתוך הדסה וזה פגע בו", אמר אותו רופא.

וינטראוב החלט להוביל מהלך להעתקת כל המחלקה ההמטו-אונקולגיה ילדים אל בית החולים המתחרה בעיר – שער צדק. הוא נתקבל שם בזרועות פתוחות. "זו מחלקה מאד מגובשת והתכנית להעתיק את המחלקה נתקבלה בהסכמה רחבה. אנחנו מדברים על אחיות, מזכירות, מתאמות השתלות ועוד עובדי תמיכה שונים, חלקם עובדם בהדסה ומוכנים לעצור הכל ולהתחיל מחדש", טוען גורם המעורה הפרטים. המהלך לא צלח. הוא טורפד על ידי שר הבריאות יעקב ליצמן, ומי שעמד מאחורי מינויו של רוטשטיין.

לאירוע הזה קדמו לא מעט חיכוכים אחרים בין רופאים ובין המנהל מאז נכנס רוטשטיין לתפקידו על רקע התבטאויות מקוממות, החלטות שונות או שינויים פרסונאליים. את המחיר בשלב זה משלמים המטופלים והסיכוי שששת הרופאים ימצאו את דרכם חזרה הולך ופוחת.

הורי הילדים המאושפזים בחלקה ההמטו-ואונקולוגית הביעו אכזבה מרה מההודעה על החלפתו של וינטראוב. "לצערי פרופ' פרופ רוטשטיין לא נתן את הצ׳אנס לנו ההורים להצליח להושיב את הצדדים למו"מ במטרה לנסות ולפתור את משבר האמון העמוק בין שני הצדדים וקיבל תוך פחות מ24 שעות", כתב אחד ההורים  בעמוד התמיכה בפייסבוק "ילדים של מיקי וינטראוב". עוד הבהירו ההורים כי הם רואים "כאשם היחיד בכל הבעיה את שר הבריאות ליצמן שרבים מאזרחי המדינה חשבו שהוא יוביל ויפתח את מערכת הבריאות הציבורית".

מבית החולים הדסה לא נמסרה תגובה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ