למרות המשבר בבתי האבות, המדינה מעכבת דיון באישור הבאת 6,000 עובדי סיעוד זרים

בג"ץ אמור היה לדון בשבוע הבא בעתירה שהגיש איגוד בתי האבות נגד המדינה בנושא, אך הפרקליטות ביקשה ארכה של חודש נוסף. האיגוד: נוכח המצוקה הקשה, קשה להבין את פשר בקשת הדחייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית האבות "נאות כיפת הזהב" בחיפה, בחודש שעבר. ההנהלה ומספר בכירים הוחלפו

המדינה נמנעת מקבלת החלטה לקליטת עובדי סיעוד זרים בבתי האבות הסיעודיים, על אף מצוקת כוח האדם החמורה במוסדות אלו. אתמול (שני) ביקשה הממשלה מבג"ץ ארכה של חודש נוסף לדון במתן אישור להעסקתם של 6,000 עובדים זרים בענף הסיעוד, במטרה לפתור את מצוקת כוח האדם.

שר הבריאות ליצמןצילום: אוהד צויגנברג

בחודש שעבר, על רקע התחקיר של חדשות ערוץ 2, נחשף במלואו מצבם העגום של בתי האבות הסיעודיים בישראל. בהמשך התברר כי משרד הבריאות מקבל מדי שנה כ-600 תלונות על התעללות בחוסים בבתי אבות סיעודיים. מאז שנת 2012 מתריע איגוד בתי האבות על מחסור חמור של עובדים בענף הסיעוד.

בנובמבר האחרון הגיש האיגוד עתירה נגד הממשלה, משרד הבריאות, משרד הפנים, רשות ההגירה והאוכלוסין בנושא. התביעה הועברה לדיון בבג"ץ בסוף ינואר והדיון הראשון בנושא תוכנן להתקיים בשבוע הבא. ואולם, על אף דחיפותו של הנושא הגישה אתמול פרקליטות המדינה לבג"ץ בקשה לארכה עד סוף חודש אפריל, זאת בשל "עומס עבודה רב" ונוכח פגרת הפסח הקרובה.

הדחייה מתווספת אמנם לעיכוב שנמשך כבר חמש שנים, אבל היא עומדת בניגוד להצהרות שר הבריאות והנהלת משרדו לטפל בדחיפות בבעיה בעקבות ההתעללות שנחשפה בבית האבות "נאות כיפת הזהב" בחיפה, שחלק ממנה קשור במצוקת כוח האדם בענף. בשימוע שערך בחודש שעבר משרד הבריאות לבעליו של המוסד, הוחלט כי כל ההנהלה ומספר בעלי תפקידים בכירים יוחלפו. כמו כן, נקבע כי בלילות יתווסף כוח עזר לכל מחלקה, כולל תוספת בכל לילה של אחות כללית, שתסייר בין המחלקות ותעביר דיווח יומי ללשכה על עבודתה וממצאיה. "המחויבות שלנו כמדינה למען הדור הקודם מחייבת נקיטת צעדים ממשיים וברורים", אמר שר הבריאות, יעקב ליצמן. 

נוכח הדברים הללו, מתקשים באיגוד בתי האבות להבין את פשר בקשת הדחייה בבג"ץ. "אנו חושבים שזו שערורייה שגם במצבי משבר, כפי שאנו מצויים בו כיום, המדינה עדיין מבקשת לדחות החלטה", אמר אתמול רוני עוזרי, יו"ר איגוד בתי אבות. "מה עוד צריך לקרות כדי שתובן חומרת מצוקת כוח אדם והמצוקה שלנו להעניק שירות לאוכלוסיית הקשישים?

לדבריו, "גם היום מדינת ישראל מתעכבת מלקבל החלטה שתיתן מענה למצוקת כוח אדם. כולנו נחשפנו בשבועות האחרונים למצוקה הגדולה בגיוס כוח אדם לטובת טיפול בקשישים, כך שהיה ראוי שיפנו כל הנוגעים בדבר, ובמיוחד במשרד הבריאות, את כל המשאבים על מנת למצוא פתרון. זו לא הפעם הראשונה שמשרד הבריאות נתקל בבעיה זו. אנו באיגוד מתריעים כבר שש שנים על מצוקת כוח האדם, עד שהגענו לידי מצב שאין לנו ברירה אלה להגיע לדיונים משפטיים".

מצוקת כוח האדם בבתי האבות הסיעודיים ידועה כבר חמש נשים לפחות – כך מעידות גם תכתובות פנימיות בין בתי האבות ובין משרדי הממשלה השונים. אם ב-2012 - השנה שבה התריע האיגוד לראשונה על המשבר - עמד המחסור בכוח אדם על  כ–2,000 עובדים, בחלוף חמש שנים עומד המחסור על 6,000 עובדים.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "העתירה לבג"ץ הוגשה רק לפני כחודשיים. קודם לכן הגישו העותרים את עתירתם לערכאה הלא מוסמכת, ובעניין זה אין להם להלין אלא על עצמם. לגוף העניין, על מנת לגבש את עמדת המדינה שתוגש לבג"ץ יש לקיים ישיבה עם מספר גורמים ממשלתיים, כפי שנעשה בכל עתירה. עניין זה, כמו גם פגרת חג הפסח הצפויה והעומס המוטל על כתבי הפרקליט המטפל, מצריכים לבקש ארכה לגיבוש עמדת המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ