אושרה תרופה ללימפומה המבוססת על מערכת החיסון

בניסוי שנערך בתרופת הקיטרודה, שכבר משמשת לטיפול בסוגי סרטן אחרים, אצל 22% מהמטופלים הגידולים נעלמו ו-47% חוו הפוגה זמנית במחלה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי ה-FDA בארה"ב
עידו אפרתי
עידו אפרתי

מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את תרופת "קיטרודה" (Keytruda) לטיפול בסרטן לימפומה מסוג הודג'קין במבוגרים ובילדים. האישור ניתן לאחר שהניסויים הקליניים בתרופה הראו כי 69% מהחולים הגיבו לתרופה. אצל 47% מהמחולים נרשמה הפוגה זמנית במחלה ואצל 22% מהם הגידולים נעלמו כליל. הקיטרודה כבר משתמשת לטיפול במלנומה, בסרטן ריאות ובסרטן ראש־צוואר.

מדי שנה מאובחנים כ-300 בני אדם בישראל כחולים בלימפומת הודג'קין, כשליש מהם בני 15 עד 30. התאים הסרטניים בחולים כאלה מתפתחים בבלוטות הלימפה ויכולים להופיע בכל חלקי הגוף. ברוב המקרים המחלה מתפתחת בבלוטות הלימפה באזור הצוואר וכן באזורי בית השחי, החזה והמפשעה.

הקיטורדה נחשבת לתרופת סרטן מהדור החדש ומשתייכת למשפחת התרופות האימונו-אונקולוגיות — תרופות המעודדות את מערכת החיסון לזהות את תאי הגידול הסרטני ולתקוף אותם. משפחת התרופות הזו נקראת גם "מעכבי PD-1" משום שמנגנון הפעולה שלה חוסם את מסלול ההתפתחות של התא הסרטני ומנטרל מולקולה בשם PD-1, המגבילה את מערכת החיסון ומונעת ממנה לתקוף את התא הסרטני. התרופה אושרה לראשונה בספטמבר 2014 לטיפול במלנומה, ואחריה הופיעו תרופות נוספות המבוססות על עיקרון דומה. במקביל, החלו חברות התרופות לערוך ניסויים בתרופה גם בסוגי סרטן נוספים כמו סרטן הוושט, סרטן ראש־צוואר, סרטן המעי, סרטן השחלה וסרטן צוואר הרחם.

אישור ה-FDA להשתמש בתרופה לטיפול בלימפומת הודג'קין התבסס על ניסוי שנערך על 210 חולים מבוגרים וילדים הסובלים ממחלה עמידה או חוזרת. כל משתתפי הניסוי עברו שלושה קווי טיפול. המטופלים קיבלו את התרופה דרך הווריד אחת לשלושה שבועות. הגידולים נעלמו אצל 22% ממשתתפי הניסוי. אצל 47% מהחולים הובילה התרופה להפוגה חלקית במחלה. משך ההפוגה החציוני עמד על 9.4 חודשים. לצד אלה, 5% מהחולים נאלצו להפסיק את הניסוי באמצע בשל סיבוכים או תופעות לוואי שונות.

הטיפולים העיקריים הניתנים כיום ללימפומה מסוג הודג'קין הם כימותרפיה וטיפול בקרינה. כאשר המחלה מאובחנת בשלב מוקדם יחסית, הטיפול כולל לרוב כמה מחזורי כימותרפיה ולאחר מכן הקרנות של מוקד המחלה בגוף. כשמדובר במחלה מפושטת יותר, הטיפול הכימי הופך לעיקרי. במקרה שנדרש טיפול אגרסיבי יותר, מקבלים החולים טיפול כימי במינון גבוה יותר וכן טיפול ביולוגי שנוסף בשנים האחרונות. ד"ר קרייג מוסרוביץ', ראש המחלקה לאונקולוגיה המטולוגית במרכז הסרטן "ממוריאל סלואן קטרינג בארה"ב אומר כי "עבור חולי לימפומת הודג'קין שלא נרפאים באמצעות הטיפולים קיימים, האפשרויות הן מוגבלות, והטיפול במחלתם הופך להיות מאתגר יותר". לדבריו, "האישור הזה הוא צעד חשוב בטיפול בחולים, שהם בדרך כלל צעירים ויש להם פרוגנוזה גרועה במיוחד, ולנו זה נותן את ההזדמנות לעזור למטופלים במאבקם נגד המחלה ההרסנית הזו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ