בית הדין אישר את התפטרות רופאי הדסה - המחלקה ההמטו-אונקולוגית בסכנת סגירה

נדחתה בקשת הנהלת בית החולים לחייב את הצוות לעבוד עד גיוס רופאים מחליפים. "אין מקום לכפות על אדם להמשיך לעבוד בניגוד לאמונתו המקצועית", נכתב בהכרעה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת עובדי הדסה, 2014
הפגנת עובדי הדסה, 2014צילום: אוליבייה פיטוסי

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים אישר אתמול (חמישי) את התפטרותם של רופאי המחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים. בבית החולים הדסה. בנוסף, דחה בית המשפט את בקשת הנהלת המוסד להוצאת צווי מניעה, שיחייבו את הרופאים להמשיך בעבודתם בחודשים הקרובים. בית הדין גם חייב את הנהלת הדסה בהוצאות משפט בסך 30 אלף שקלים.

בהתאם לכך, ב-4 ביוני תיכנס לתוקף התפטרות הצוות - ששה רופאים בכירים ושלושה מתמחים - והם יעזבו את המחלקה, שעתידה אינו ברור. "תוצאת הדברים הינה קשה, היא עשויה להוביל לסגירה של המחלקה ההמטואונקולוגית ילדים", נכתב בהכרעת הדין. עוד נכתב כי "ירושלים, העיר הגדולה בישראל, תיוותר ללא צוות רפואי במחלקה ההמטואונקולוגית ילדים לעת הזו".

נוכח הכרעת הדין, קיימת חוסר וודאות באשר לעתיד המחלקה. למנהל המחלקה המתפטר פרופ' מיקי וינטראוב נמצא בתחילת חודש מארס מחליף, ד"ר גל גולדשטיין. כעת, מקווים בהנהלה כי פנייתם לבית הדין לעבודה לפני עשרה ימים תצליח להשאיר לפחות ארבעה רופאים במחלקה. בהנהלת הדסה טוענים כי מדובר בצעד קולקטיבי מתואם, שמשמעותו שביתה שאינה כדין. לדבריהם, העזיבה המאוגדת של רופאי המחלקה תפגע בחולים, ולכן יש לאפשר להם לעזוב רק לאחר איתור רופאים מחליפים.

הרופאים המתפטרים, המיוצגים בידי עורכות הדין אורנה לין ועירית אולמן, וההסתדרות הרפואית, טוענים כי מדובר בבחירה אישית של כל אחד מהרופאים. "לא ניתן לכפות על הרופאים לעבוד בניגוד לצו מצפונם", נכתב בטענותיהם. לדבריהם, יחסי העבודה בהדסה "מידרדרים והולכים. בין היתר, בשל התנהלות הנהלת הדסה". הרופאים ציינו את "מגילת הדסה" - מסמך שנכתב והופץ בחג פורים האחרון בידי מנהל הדסה פרופ' זאב רוטשיין - בו הושוו רופאי המחלקה להמן הרשע, זרש ווייזתא. "אמנם, לאחר מכן היתה התנצלות רפה, אך לא די היה בכך. עניין זה מגלה את ההתנהלות הקלוקלת של הנהלת הדסה כלפי הרופאים", נכתב.

בהחלטתם, ציינו שופטי בית הדין לעבודה כי הם אינם מבקרים את עמדת מנהל הדסה רוטשטיין. "האספקלריה שדרכה הוא, כמנהל בית החולים הנמצא במשבר עמוק, צריך להסתכל, שונה מהאספקלריה דרכה בוחנים את הדברים הרופאים הבכירים המחלקה ההמטואוקולגית ילדים, אנו לא מכריעים איזו אספקלריה נכונה יותר".

למרות הדברים, דחה בית הדין את בקשת ההנהלה וקבע כי התפטרות הרופאים אישית ונעשתה בהתאם לצו מצפונם והבנתם הרפואית. "אין מקום לכפות על אדם להמשיך לעבוד בניגוד לאמונתו המקצועית ועקרונותיו, ובפרט עת עוסקים אנחנו בתחום המורכב של המטואונקולוגיה ילדים", נכתב בהכרעה. עוד קבעו השופטים כי "אין מדובר בענייני כבוד, תקנים, דרגות ושכר - כפי שניסו להציג את הדבר. מדובר, כך התרשמנו ממכתבי הרופאים הבכירים, בעניין ערכי ומקצועי".

ביום רביעי האחרון, פרסמה לשכת שר הבריאות יעקב ליצמן מסמך הנחיות שהוצג כמתווה לפתרון משבר הדסה. במסמך מפורטות הנחיות וקביעת מדיניות עבור הנהלת בית החולים והעומד בראשה באשר לשתלות מח עצם בילדים במחלקה. במשרד הבריאות קיוו לשווא כי בעקבות התערבות ליצמן, יחזרו בהם הרופאים מהתפטרותם.

מההנהלה נמסר בתגובה: "הדסה מקבלת בעצב את החלטת בית המשפט ונערכת בהתאם. גם ב-4 ביוני, לאחר תאריך הפרישה, המחלקה תמשיך לפעול באופן המיטבי. הדסה שוב פונה לרופאים שהתפטרו לתאם מול ההנהלה את מועד עזיבתם על מנת להעביר את הטיפול בילדים באופן מסודר לידיהם של הרופאים החדשים שיגיעו בשבועות ובחודשים הקרובים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ