משרד הבריאות: חשש לזיהום חיידקי בקרב חולים שעברו ניתוחי לב

בעקבות דיווחים בעולם על הופעת חיידק נדיר הקשור למכשיר שמחמם ומקרר את הדם במהלך הניתוח, המשרד קורא לחולים לשים לב לסימפטומים המעידים על הידבקות, אך מבהיר: הסיכון לזיהום קטן מאוד

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות מזהיר מטופלים שעברו ניתוח לב פתוח בארץ או בחו"ל מאז שנת 2012 מפני התפתחות זיהום חיידקי. המשרד פרסם היום (ראשון) את האזהרה בעקבות דיווחים באירופה ובארה"ב על הופעת חיידק זיהומי בשם Mycobacterium chimaera בחולים שעברו ניתוחי לב.

ניתוח לב פתוח הוא שם כולל לניתוחים שבהם פעילות הלב של המנותח מופסקת לצורך ביצוע ההליך הניתוחי, ומערכת הדם מחוברת לאמצעים מלאכותיים, כמו מכונת לב-ריאה, כדי לאפשר למערכות הגוף להמשיך ולתפקד כראוי בזמן הטיפול בלב ובכלי הדם. ניתוחים מסוג זה, שבהם גם נדרשת לרוב פתיחה של בית החזה, הם נפוצים מאד וכוללים בעיקר ניתוחי מעקפים וניתוחי מסתמים, אבל גם ניתוחי לתיקון אבי העורקים או השתלת מכשירי עזר לבביים. 

בישראל מתקיימים מדי שנה כ-5,000 ניתוחים כאלה במבוגרים ועוד כ-1,200 בילדים. לפי המשרד, בשלב זה לא ידוע על זיהומים בחיידק כתוצאה מהדבקה בניתוח בישראל וכי הסיכון לזיהום בקרב המנותחים קטן מאוד, ומוערך בפחות מ-1%. בעולם ידוע על כמה עשרות מקרי זיהום בחיידק זה הקשורים לניתוחי לב פתוח.

על פי המשרד, מדובר בזיהום חיידקי נדיר הקשור למכשיר שמחמם ומקרר את הדם במהלך הניתוח, מדגם Stöckert 3T, שמייצרת החברה הגרמנית LivaNova PLC. מקור הזיהום הוא כפי הנראה במכלי מים מזוהמים של המכשיר הנגועים בחיידק. המים המזוהמים נידפים באוויר כטיפות זעירות וחושפים את המנותח לזיהום שהוגדר על ידי המרכז האמריקאי למניעה ובקרת מחלות (CDC) כ"זיהום הגורם לדלקת הרסנית בניתוחי שסתומי לב וכלי דם". בישראל ישנם 25 מכשירים מדגם זה אשר נמצאים בשימוש ב-11 בתי חולים והשימוש בהם נעשה ברוב ניתוחי הלב הפתוח בישראל.

החשד למקור הזיהום התעורר בשנת 2014 לאחר שהתגלו ששה מקרי זיהום אצל מנותחי לב בבית החולים האוניברסיטאי בציריך, שבו מתבצעים כ-700 ניתוחי לב פתוח בשנה. חקירת הנושא ותרביות מעקב שנלקחו מן המכשירים הצביעו על כך שמקור הזיהום הוא אכן במכלי המים של מכשירי הקירור, והחיידק שרד על אף נהלי החיטוי למכשירים מן הסוג הזה. בעקבות כך, מעבר לנקיטת אמצעי חיטוי מחמירים וקפדניים יותר, הומלץ גם על ביצוע הפרדה קפדנית יותר בין טיפות הנוזל שנפלטות מן המכשיר ובין המטופל, כמו גם מעקב מיקרוביולוגי רציף אחר התפתחות החיידק במכשיר.

לפי המידע שמספקים במשרד הבריאות, חיידק ה-Mycobacterium chimaera גדל לאט, והתפתחות הזיהום בו עלולה להימשך זמן רב – לעתים שנים לאחר הניתוח. הסימפטומים המעידים על אפשרות של הופעת הזיהום כוללים חום בלתי מוסבר, הזעות לילה, כאבי שרירים, ירידה במשקל ועייפות. "במידה והינך סובל מסימפטומים אלה, ללא אבחנה ודאית, ועברת ניתוח לב פתוח מאז שנת 2012, משרד הבריאות ממליץ לפנות לרופא המטפל בכדי לדון באפשרות שמדובר בזיהום מחיידק זה", נכתב בהודעת המשרד.

בנוסף, הנחה משרד הבריאות את מנהלי בתי החולים וקופות החולים ליידע צוותי רפואה אודות הדיווחים המתקבלים בעולם באשר לזיהום ועל הצורך לגלות ערנות להופעת תסמיני הזיהום אצל המטופלים. כמו כן, הנחה המשרד לנקוט צעדי בטיחות כפי שנוהגות רשויות בריאות בעולם, על מנת למנוע סיכון להדבקה בחיידק זה בניתוחים עתידיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ