רופאי הדסה המתפטרים: לא מתכוונים לחזור לבית החולים

רופאי המחלקה ההמטו-אונקולוגית, שספגו ביקורת על התנהלותם, טענו: אנו מוכנים לגישור, אך בהדסה אין סיכוי למצוא פתרון לילדים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא ריבלין בפגישה עם הילדים המטופלים במחלקה והוריהם, אתמול בבית החולים הדסה
הנשיא ריבלין בפגישה עם הילדים המטופלים במחלקה והוריהם, אתמול בבית החולים הדסהצילום: מארק ניימן/ לע"מ
עידו אפרתי
עידו אפרתי

רופאי המחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים בבית החולים הדסה אמרו אתמול ל"הארץ" כי הם אינם מתכוונים לחזור לבית החולים. זאת, בזמן שעניין הגישור עם משרד הבריאות נמצא עדיין הפרק.

"אנחנו לא רוצים לחזור להדסה. אמרנו את זה מפורשות בפגישה עם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב", אמרו הרופאים. "הסיבה היחידה שאנחנו מעוניינים בגישור הוא למצוא פתרון לכל ילדי המחלקה, ובהדסה אין לזה סיכוי".

הדברים נאמרו במהלך היממה שבה ספגו הרופאים העוזבים ביקורת קשה על התנהלותם — בפרסומים בכלי התקשורת וברשתות החברתיות. הקרדיט הציבורי שממנו נהנו עד כה הרופאים העוזבים הולך ונשחק, על אף נאמנותם של הורי מטופליהם. הביקורת תיארה את עזיבתם כנטישה מאורגנת של הילדים החולים לטובת הקמת מחלקה בשערי צדק, וכמי שמסרבים לסיים את המשבר ולחזור למחלקה, בעוד שבמשרד הבריאות ממתינים בציפייה לדרישותיהם ומוכנים לעשות הכל להחזירם.

המגעים בין הרופאים למשרד הבריאות נכנסו לקיפאון, וההערכה היא כי גם ההורים וגם הרופאים מאמינים שאם יתקיים גישור משמעותי יהיה זה רק במסגרת הדיון שצפוי להתקיים בבג"ץ בשבוע הבא, בחסות בית המשפט.

"ביום רביעי בערב קיבלנו בפעם ראשונה מאז שהתפטרנו טלפון ממנכ"ל משרד הבריאות", טענה ד"ר איריס פריד. למחרת התקיימה הפגישה שבה נכחו גם ראש מינהל רפואה ואנשי המשפט של משרד הבריאות. "הם הגיעו לפגישה ללא שום תוכנית איך לטפל במצב. הצעת הגישור הגיעה מאיתנו. הם היו אמורים להחזיר תשובה לגבי הסכמתם לגישור ולהציע מגשר מצדם. הם לא החזירו". היא מספרת.

הרופאים הפורשים הדגישו כי הם לא מאמינים ששינוי משמעותי יכול להתרחש. אתמול קיים ועד הרופאים של הדסה מפגש שבו הובעה תמיכה ברופאים. על פי נוכחים בישיבה, מרבית הרופאים תומכים ברפאים שעזבו, אך היו גם כאלה שראו בעזיבתם נטישה.

במקביל, הורי הילדים מהחלקה להמטו-אונקולוגיה בהדסה נפגשו אתמול עם נשיא המדינה ראובן ריבלין בניסיון לקדם את פתרון המשבר. "לא אכפת לנו אם זה יהיה בשערי צדק, בהדסה או בכל מקום אחר – אנחנו רוצים לעשות 'ריסטארט' למחלקה", אמר אתמול אורי יקיר, אחד מנציגי ההורים.

בהמשך לכך הציגו ההורים רשימת תנאים הכרחיים לחזרתם של הרופאים שהתפטרו — שישה רופאים ושלושה מתמחים — לתפקידם הקודם, בכלל זה את מנהל המחלקה שעזב, הפרופ' מיקי וינטראוב, ומינוי של פרופ' שושי וילק כסגניתו. ההורים דרשו הפרדת השתלות מח עצם בין ילדים למבוגרים, וכי תיירות המרפא תבוצע רק בהתאם ליכולת של הרופאים ובתאום איתם.

בהודעה שיצאה מטעם ההורים נטען כי מנכ"ל בית הנשיא יצר קשר עם משרד הבריאות, וחזר לעדכן את הנשיא כי הדרישות הללו יבוצעו על ידי המשרד. במשרד לעומת זאת סירבו להתחייב ומסרו: "לא מדובר בתנאים מוקדמים מבחינת המשרד. אנחנו מוכנים לעושת הכל כדי להבטיח את איכות הטיפול בילדים ולהחזיר את הרופאים".

ח"כ בני בגין (הליכוד), שביקר אתמול באוהל המחאה בגן סאקר, אמר להורים בהתייחס לביקורת על הרופאים כי "מזמן לא ראיתי נפח כזה של ארס שנשפך כלפי קבוצת הרופאים לשעבר בבית החולים הדסה עין כרם. אני לא זוכר כזו התקפה תלת־ראשית בו–זמנית על קבוצה שכל חטאה היה שנהגה כהלכה, לפחות לדידה. ככה לא בונים חומה, ככה לא משקמים בית חולים. בתנאים שנוצרו, קשה לי מאד לראות תהליך אמיתי של גישור בתום לב. לכן צריך ליצור תנאים כאלה שיאפשר גישור נכון, תהליך נכון, שכולל פיקוח על כל התהליך כולו. אחרת, קשה יהיה לראות תוצאה ברוכה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ