הורים לילדים חולי סרטן שטופלו בהדסה פותחים בשביתת רעב

לדברי אב לילד בן 6 שטופל במחלקה ההמטו-אונקולוגית, ההורים איבדו לחלוטין אמון בשר הבריאות ובמנכ"ל הדסה ■ המדינה לבג"ץ: פתיחת מחלקה נוספת בשערי צדק אינה על הפרק. נתניהו ביקש להקדים את הדיון בעתירת ההורים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירז בן דור ובנה נחוניה, באוהל המחאה שהקימו הורי ההמטו-אונקולוגית ילדים של הדסה, בתחילת החודש בגן סאקר בירושלים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

הורים לילדים חולי הסרטן המטופלים במחלקה ההמטו-אונקולוגית בבית חולים הדסה בירושלים הודיעו כי יפתחו הערב (ראשון), בשעה 17:00, בשביתת רעב באוהל המחאה בגן סאקר. "איבדנו לחלוטין אמון במערכת הבריאות – שר הבריאות, מנכ"ל משרד הבריאות וכמובן מנכ"ל הדסה פרופ' רוטשטיין" , אמר שלמה בן דור, אבא של נחוניה, בן 6 ,שטופל בעבר במחלקה. שביתת רעב היא צעד חריף, שממנו נמנעו עד כה ההורים, שאיתנותם הפיזית חשובה גם עבור הטיפול בילדיהם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה הבוקר למשבר בהדסה וביקש מהצדדים להחזיר את המצב לקדמותו. הוא גם אמר שפנה לבג"ץ בבקשה להקדים את הדיון בעתירת ההורים מיום רביעי למחר. "אני מבקש מהצדדים לעשות מאמץ אחרון והמאמץ הזה הוא פשוט – להחזיר את המצב לקדמותו ואז לתת תקופה של חצי שנה או אפילו שנה, לבחון את הדברים", אמר נתניהו. "להחזיר את המצב לקדמותו כדי שהילדים העייפים, המסכנים והחולים הללו לא ימשיכו לסבול. אם הדבר הזה לא ייפתר בהצעה הפשוטה הזו ומאחר שהילדים החולים נמצאים במאהל בגן סאקר אני פניתי לבית המשפט בבקשה להקדים את הדיון למחר, אין טעם לחכות עוד יומיים ולגרום לסבל מיותר לילדים". 

המדינה לבג"ץ: השקעה בהקמת מחלקה נוספת אינה סבירה

בעתירתם לבג"ץ דורשים הורי הילדים חולי הסרטן המטופלים בהדסה לאשר פתיחה של מחלקה נוספת להמוטו-אונקולוגיה ילדים בבית החולים שערי צדק, לפטר את מנהל הדסה רוטשטיין, ואף לפתוח נגדו ונגד שר הבריאות ליצמן בחקירה פלילית.

היום הגישה המדינה לבג"ץ את תשובתה לעתירה, שבה נטען כי הקמת מחלקה נוספת להמטו-אונקולוגיה ילדים בשערי צדק אינה עומדת כלל על הפרק, הן מסיבות מקצועיות והן בשל ההגבלות הסטטוטוריות הקיימות. "מנכ"ל משרד הבריאות נדרש לנושא מורכב זה", נכתב בתשובת המדינה לעתירה. בהמשך נכתב כי המנכ"ל הגיע למסקנה "כי השקעת כספי ציבור ומשאבים ציבוריים בהקמת תשתיות מקבילות או חלופיות בבית החולים שערי צדק – כאשר תשתיות אלה קיימות באיכות טובה ובכמות מספקת בבית חולים הדסה – מטילה מעמסה בלתי מוצדקת ולא סבירה על ההוצאה הציבורית לבריאות". לעמדת המדינה, פתיחת מחלקה נוספת אינה מועילה לבריאות הציבור ועלולה להטיל על הציבור הוצאות עודפות. "עמדה מקצועית זו נטועה היא עמוק בלבו של שיקול הדעת המקצועי של משרד הבריאות, כרגולטור המופקד על ניהולה של מערכת הבריאות בישראל", נכתב בתשובה. 

עוד נכתב בתגובה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין מיטל בוכמן-שינדל ורן רוזנברג ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, כי דרך המלך לפתרון המשבר היא פנייה דחופה להליך גישור ולמנגנון אחר שיוסכם על הצדדים: "דומה כי כל שנותר הוא להתגבר על משבר האמון שנוצר, באופן שיאפשר למצוא את שביל הזהב לפתרון, בין היתר באמצעות שובם של הרופאים המתפטרים לעבודתם במחלקה בהדסה, או פתרון תעסוקתי הולם אחר עליו יסכימו הצדדים".

הודעת ההורים על שביתת הרעב באה לאחר שבסוף השבוע התנהלה חלופת מכתבים ומסרים בנוגע לרצינות הודעת משרד הבריאות, שלפיה יקבל את כל התנאים המקדימים שהציבו ההורים להשבת הרופאים למחלקה. ההורים דרשו כי השתלות מח עצם יבוצעו במחלקת ילדים ולמנהל המחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים תינתן סמכות ההחלטה על השתלות מחוץ למחלקה; כי כמות תיירות המרפא תיקבע בתיאום עם מנהל המחלקה, ובהתאם ליכולת המחלקה והסטנדרטים המקצועיים הנדרשים בה; כי כל תשעת הרופאים, ובהם מנהל המחלקה המתפטר פרופ' מיקי וינטראוב, יוחזרו לבית החולים.

בזמן שמנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, שב וחזר על כך שהמשרד יקבל על עצמו את יישום התנאים, הודיעה הנהלת הדסה בראשות פרופ' זאב רוטשטייין באופן נחרץ כי אין לה כל כוונה לפנות לפרופ' מיקי וינטראוב את משרתו. בחודש שעבר נכנס לתפקיד מנהל המחלקה ד"ר גל גולדשטיין מבית החולים שיבא. המסרים הסותרים הללו ערערו עוד יותר את האמון של ההורים ורופאי המחלקה המתפטרים במשרד הבריאות ובהנהלת הדסה.

ניתן להעריך כי ההתרחשויות הדרמטיות של השבוע האחרון בפרשה – הפעילות האינטנסיבית של משרד הבריאות, החרפת המאבק מצד ההורים ופרסום כתבות גדולות בכלי התקשורת בסוף השבוע – אינן מקריות וקשורות לדיון הראשון שאמור לקיים בג"ץ בעתירת ההורים.

לדברי בן דור, "אנו מרגישים כי הגורמים הללו (משרד הבריאות והנהלת הדסה - ע"א) אינם דוברים אמת, עושים פוליטיקה על גבנו, ולא באמת מנסים לפתור את הבעיה". בן דור הוסיף כי אין כל סיבה הגיונית לאי פתיחת מחלקה בבית החולים שערי צדק – "בית חולים שמחבק את הרופאים ומוכן לתת להם יחס אנושי ומקצועי, בניגוד ליחס שהם קיבלו ממנכ"ל הדסה, בגיבוי שר הבריאות", כלשונו.

בן דור הוסיף כי במצב הנוכחי תישאר ירושלים ללא מענה הולם לילדים חולי סרטן ושישה רופאים מומחים מהמעלה הראשונה ועוד שלושה רופאים מתמחים לא יעבדו יותר בטיפול בילדים חולי סרטן. "אנו נשבות רעב כדי שכולם, כולל שר הבריאות ליצמן, ירדו מהאגו שלהם ויעשו את המעשה הנכון – לאפשר לילדינו החולים בסרטן להיות מטופלים על ידי רופאיהם במקום שרוצה אותם", אומר בן דור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ