משבר הדסה: חרף התנגדות ההורים, בג"ץ כפה על הצדדים הליך גישור

על פי המתווה, החל ממחר בבוקר ינוהל משא ומתן אינטנסיבי בתיווך השופט לשעבר אליקים רובינשטיין. ההורים, שהגישו את העתירה, הודיעו שהם מתנגדים: "מעט מדי ומאוחר מדי"

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הורים מתעמתים עם פרופ' רוטשטיין מחוץ לאולם בית המשפט, היום
הורים מתעמתים עם פרופ' רוטשטיין מחוץ לאולם בית המשפט, היוםצילום: אורן בן חקון / ישראל היום

בג"ץ הורה היום (שלישי) לפתוח בהליך גישור בין משרד הבריאות והנהלת הדסה ובין הרופאים שעזבו את המחלקה ההמטו-אונקולוגית. על פי המתווה, החל ממחר בבוקר ינוהל משא ומתן אינטנסיבי, בתיווכו של שופט העליון לשעבר אליקים רובינשטיין, שמדי יום ידווח לבית המשפט. החלטת השופטים ניתנה חרף התנגדות הורי הילדים המאושפזים במחלקה, שהגישו את העתירה לבג"ץ.

עו"ד אליעד שרגא שמייצג את ההורים הדגיש כי: "הרופאים לעולם לא יחזרו להדסה. צריך להבין את זה. איזה עובד היה חוזר אחרי שהמנהל שלו קרא לו בשמות כמו 'המן' ו'ושתי'. הפתרון היחידי הוא פתיחת מחלקה בשערי צדק. יש לנו עתירה מעולה נוכח הגמגום של המדינה בסיפור הזה ואני בטוח שננצח".

קודם לכן אמר שרגא בתגובה להצעת השופטים כי "זה מעט מדי ומאוחר מדי. אנו נמצאים חודש בעניין ולא התקיים דיון. העותרים שבעי גישורים בחודשים האחרונים, למדנו לדעת שגם אם הרגולטור יקבל החלטה אז מנהל הדסה לא יקבל את ההחלטה". עו"ד אורנה לין שמייצגת את הרופאים המתפטרים, הוסיפה כי "טוב יעשה בית המשפט אם ישמע את העתירה, ותמיד אפשר ללכת בסוף לגישור". משרד הבריאות מסר בתגובה כי הוא מברך על החלטת בג"ץ, ומייחל לכך כי במסגרת זו ימצא פתרון למשבר.

בעתירתם דרשו ההורים לפתוח מחלקה נוספת להמטו-אונקולוגיה ילדים בבית החולים שערי צדק, לפטר את מנהל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין, ואף לפתוח נגדו ונגד שר הבריאות ליצמן בחקירה פלילית. מחוץ לאולם בית המשפט המתינו לרוטשטיין חלק מההורים שקראו לעברו קריאות גנאי, בהן "מנוול". הם גם התפרצו לעברו של מנכ"ל משרד הבריאות ואמרו לו: "אתה לא מנהל את רוטשטיין, רוטשטיין מנהל אותך. אתה שיקרת לנו". בתום הדיון יצא רוטשטיין מהאולם כשהוא מלווה במאבטחים, והקהל עט עליו בקריאות "רוטשטיין הביתה!".

שירז בן דור ובנה נחוניה, באוהל המחאה שהקימו הורי ההמטו-אונקולוגית ילדים של הדסה, בתחילת החודש בגן סאקר בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

בתשובתה לבג"ץ טענה המדינה כי הקמת מחלקה נוספת להמטו-אונקולוגיה ילדים בשערי צדק אינה עומדת כלל על הפרק, הן מסיבות מקצועיות והן בשל ההגבלות הסטטוטוריות הקיימות. "מנכ"ל משרד הבריאות נדרש לנושא מורכב זה", נכתב בתשובת המדינה לעתירה. בהמשך נכתב כי המנכ"ל הגיע למסקנה "כי השקעת כספי ציבור ומשאבים ציבוריים בהקמת תשתיות מקבילות או חלופיות בבית החולים שערי צדק – כאשר תשתיות אלה קיימות באיכות טובה ובכמות מספקת בבית חולים הדסה – מטילה מעמסה בלתי מוצדקת ולא סבירה על ההוצאה הציבורית לבריאות". לעמדת המדינה, פתיחת מחלקה נוספת אינה מועילה לבריאות הציבור ועלולה להטיל על הציבור הוצאות עודפות. "עמדה מקצועית זו נטועה היא עמוק בלבו של שיקול הדעת המקצועי של משרד הבריאות, כרגולטור המופקד על ניהולה של מערכת הבריאות בישראל", נכתב בתשובה. 

עוד נכתב בתגובה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין מיטל בוכמן-שינדל ורן רוזנברג ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, כי דרך המלך לפתרון המשבר היא פנייה דחופה להליך גישור ולמנגנון אחר שיוסכם על הצדדים: "דומה כי כל שנותר הוא להתגבר על משבר האמון שנוצר, באופן שיאפשר למצוא את שביל הזהב לפתרון, בין היתר באמצעות שובם של הרופאים המתפטרים לעבודתם במחלקה בהדסה, או פתרון תעסוקתי הולם אחר עליו יסכימו הצדדים".

ביום ראשון הודיעו ההורים כי פתחו בשביתת רעב באוהל המחאה בגן סאקר. "איבדנו לחלוטין אמון במערכת הבריאות – שר הבריאות, מנכ"ל משרד הבריאות וכמובן מנכ"ל הדסה פרופ' רוטשטיין" , אמר שלמה בן דור, אבא של נחוניה, בן 6 ,שטופל בעבר במחלקה. שביתת רעב היא צעד חריף, שממנו נמנעו עד כה ההורים, שאיתנותם הפיזית חשובה גם עבור הטיפול בילדיהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ