מנכ"ל הדסה: למנהל המחלקה יש בעיה לומר - נכשלתי

בהוראת בג"ץ, מקיים היום השופט בדימוס רובינשטיין הליך גישור עם הצדדים המעורבים במשבר. ההורים סירבו לבקשת רובינשטיין להפסיק את שביתת הרעב, פרופ' רוטשטיין: קורא לרופאים לחזור

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

השופט (בדימוס) אליקים רובינשטיין החל הבוקר (רביעי) בהליך הגישור בין משרד הבריאות והנהלת הדסה ובין הרופאים שעזבו את המחלקה ההמטו-אונקולוגית בבית החולים הדסה עין כרם, כפי שקבע אתמול בית המשפט העליון. רובינשטיין ביקש מההורים להפסיק לשבות רעב, אך אלה סירבו בשלב זה ואמרו כי ידונו בכך שוב בהמשך היום. מנכ"ל בית החולים פרופ' זאב רוטשטיין אמר ל"הארץ" כי הוא מעדיף שהרופאים יחזרו להדסה. "אני מבין שלמיקי – שלקח איתו 60 איש להרפתקה לעבור כולם לשערי צדק – יש בעיה לעמוד ולומר: 'נכשלתי'. אם הוא ירצה לחזור – אני שותף אמיתי שלו".

על פי לוח הזמנים שקבע בית המשפט, החל מהשעה 9:00 בבוקר ועד שעות הצהריים אמור רובינשטיין לקיים פגישות גישור עם כל הצדדים המעורבים, בהם מגישי העתירה לבג"ץ - הורי הילדים המטופלים, שמאוגדים בעמותת "הילדים של מיקי". על פי הלו"ז, הפגישה הראשונה, שתימשך שעה וחצי, מוקדשת להורים, ולאחר מכן יתקיימו פגישות עם נציגי 20 המשיבים בעתירה. הרשימה כוללת בין היתר את שר הבריאות יעקב ליצמן, ראש הממשלה בנימין נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ומשרד הבריאות, המיוצגים כולם בהליך על ידי הפרקליטות; ראש העיר ירושלים ניר ברקת; הנהלת בית החולים הדסה והמנכ"ל רוטשטיין; וכן תשעת הרופאים וההסתדרות הרפואית (הר"י). 

הורי הילדים עם רוטשטיין, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

"אני ניגש לגישור בלב פתוח ובנפש חפצה", אמר הבוקר רוטשטיין ל"הארץ". "אני נותן לרובינשטיין את כל הסיכוי שבעולם. יש לו ניסיון אדיר, אישיות מדהימה והוא חכם ומבין עניין, ואני יודע שכוונתו טובה. הוא צופה פני עתיד והוא מבין שחלק גדול ממה שהיה פה, זו בעיית תקשורת ביני ובין הרופאים. אני מעיד שעם כל הרצון שלי לא הצלחתי להגיע לתקשורת אישית עם מיקי (מנהל המחלקה לשעבר פרופ' מיקי וינטראוב, ע"א) במשך שבעה חודשים, וכשאין תקשורת - הכול קורה".

רובינשטיין אמור להגיש לבית המשפט עד מחר בשעה 11:00 דו"ח עדכון בנוגע להתקדמות הגישור, כאשר ברקע עדיין עומדת תלויה עתירת הורי הילדים, שהתנגדו להליך זה. בעתירתם דרשו ההורים לפתוח מחלקה נוספת להמטו-אונקולוגיה ילדים בבית החולים שערי צדק, לפטר את מנהל הדסה פרופ' רוטשטיין ואף לפתוח נגדו ונגד שר הבריאות ליצמן בחקירה פלילית. 

"אנחנו שמחים שמישהו סוף סוף שומע את כל הצדדים ומקווים שהוא יוכל לקבל את תמונת המצב האמיתית ולהוביל להסכם בסוף התהליך", אמר ל"הארץ" אורי יקיר, אחד מנציגי ההורים. בפגישה עמם, ביקש השופט רובינשטיין מההורים שיפסיקו את שביתת הרעב כמחווה של רצון טוב. ההורים סירבו בשלב זה, אך אמרו שיקבלו החלטה בעניין בסוף היום, אם גם הצדדים האחרים יפגינו מחוות. 

אם הגישור לא יוליד את ההסדר המיוחל, יידרש בית המשפט להכריע במהירות בסוגיה בעצמו, כדי לאפשר פתרון טיפולי מיידי לילדים חולי הסרטן. אם בית המשפט ישתכנע שהמענה שניתן כיום במחלקה בהדסה, כפי שטוענים הרופאים, אינו מספק ואף מסכן את הילדים, ייתכן שיבחר באפשרות של התערבות בשיקולים ובמנדט של משרד הבריאות, ויורה לו לאשר פתיחה של מחלקה בבית החולים שערי צדק.

על אף שמגישי העתירה הם ההורים, מי שניצב מאחורי דרישתם הם תשעת הרופאים שעזבו את המחלקה. עורכת הדין אורנה לין שמייצגת את הרופאים הבהירה זאת אתמול בדיון, כאשר ביקשה לחזק את טיעוניו של עורך הדין אליעד שרגא המייצג את ההורים, כשהסביר מדוע יש לדחות את הצעת הגישור. לין ציינה בין היתר כי הרופאים עצמם יזמו כמה ניסיונות גישור מול משרד הבריאות, שנדחו.

עו"ד שרגא, המייצג את ההורים, אמר אתמול כי "זה מעט מדי ומאוחר מדי... העותרים שבעי גישורים בחודשים האחרונים, למדנו לדעת שגם אם הרגולטור יקבל החלטה, אז מנהל הדסה לא יקבל את ההחלטה".

המנהל רוטשטיין אמר היום ל"הארץ" כי "הייתי מעדיף שהרופאים יחזרו לבית החולים, ויחד עם הרופאים שכבר הבאנו והקשרים שיצרנו, נעמיד את המחלקה המובילה בארץ בתחום הסרטן בילדים. אני גם מבין, מהצד השני, שלמיקי – שלקח איתו 60 איש להרפתקה לעבור כולם לשערי צדק – יש בעיה לעמוד ולומר: 'נכשלתי'. אם הוא ירצה לחזור, ובאמת אכפת לו מהילדים ורוצה שבירושלים תהיה מחלקה לתפארת – אני שותף אמיתי שלו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ