משרד הבריאות מקדם: ילד שנולד מתרומת זרע יוכל לגלות את זהות אביו הביולוגי

משרד הבריאות מקדם תוכנית במסגרתה זהות תורם הזרע תיחשף בפני הילד בהגיעו לגיל 18, ותישאר אנונימית בפני האם. מדובר במסלול בחירה אשר יפעל במקביל למסלול האנונימי שקיים כיום

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות מקדם בימים אלה מסלול חדש לתרומת זרע, במסגרתו ניתן יהיה לחשוף בפני ילדים אשר נולדו מתרומת זרע את זהות האב הביולוגי. מדובר במסלול בחירה אשר יפעל במקביל למסלול התרומה האנונימי שקיים כיום, והגברים שיבחרו בו יסכימו מראש לחשיפת זהותם בעתיד. על פי עקרונות המסלול, זהותם תיחשף בפני הילד בלבד עם הגיעו לגיל 18, ותישאר אנונימית בפני האם בזמן קבלת התרומה.

על פי התוכנית, עליה דווח הבוקר (רביעי) ב"ידיעות אחרונות", תורמי זרע שיבחרו במסלול התרומה החדש יוכלו לעשות זאת לאחר פגישה עם ועדת אישורים מיוחדת, במסגרתה תוסבר לתורם מלוא המשמעות של ההחלטה. בעת קבלת תרומת הזרע תוכל האם לבחור אם ילדה יוכל לחשוף בעתיד את זהות אביו. לאחר קבלת התרומה תישאר זהותו אנונימית עד להגשת בקשה על ידי הילד, בהגיעו לגיל 18 - אז יישלח עדכון גם לאב הביולוגי.

מכל אחסון זרע בבית החולים אסף הרופא, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

התוכנית המלאה מופיעה בהצעת חוק רחבה שיזם משרד הבריאות, אשר נועדה להסדיר את התנהלותם של בנקי הזרע בישראל ונמצאת כעת בגיבוש בשיתוף פעולה עם משרד המשפטים. על פי התכנון, צפויה ההצעה לעלות לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה בחודשים הקרובים.

"בשנים האחרונות עולות טענות לכך שאדם שנולד מתורמת זרע זכאי לדעת מה הרקע הגנטי שלו, וכן לקבל פרטים נוספים על אביו הביולוגי", אמרה ל"הארץ" עו"ד מירה היבנר, היועצת המשפטית של משרד הבריאות. "בעקבות זאת פתחו מסלולים דומים מספר מדינות בעולם. עוד מוקדם להעריך לאיזו היענות יזכה המסלול החדש".

"זהותו של התורם תישמר ברישום מרכזי סגור ומאובטח שלאף אחד לא תהיה גישה אליו", אומרת הינבר, אשר מדגישה כי לא תתאפשר גמישות לתורמים אשר ישנו את דעתם לאחר התרומה. "יחד עם זאת, השארנו פתח למקרים שבהם תהיה הצדקה להמשך השמירה על האנונימיות מטעמים מיוחדים וחריגים".

מסלולים המאפשרים את חשיפת זהות תורמי הזרע קיימים כיום במספר מדינות בעולם. בשבדיה קובע חוק אשר נוסח ב-1985 כי תרומת זרע אינה אנונימית, והנתרם יכול לקבל מידע על זהות אביו הביולוגי עם הגיעו לגיל 18. בהולנד חל איסור על תרומות זרע אנונימיות מאז 2004, והילד זכאי לגלות את זהות האב עם הגיעו לגיל 16. המדיניות הזו הובילה לירידה משמעותית במספר תרומות הזרע במדינה, ושלחה נשים רבות הזקוקות לתרומת זרע לבלגיה השכנה. בנורבגיה בוטלו תרומות הזרע האנונימיות ב-2003, ובאוסטריה ילד שנולד מתרומת זרע יוכל לקבל מידע על זהות אביו הביולוגי כבר בגיל 14.  

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ