הורי הילדים בהדסה מאיימים לנטוש את הליך הגישור

עורך הדין המייצג את ההורים מסר כי הם לא ימשיכו בהליך אם שר הבריאות ליצמן לא יגיע לדיונים. כחלון הסכים להצטרף לגישור, לאחר שלא הושגה התקדמות במשא ומתן

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נחוניה ושלמה בן דור באוהל המחאה שהוקם בירושלים, היום
עידו אפרתי
עידו אפרתי

הורי הילדים שהיו מאושפזים במחלקה ההמטו־אונקולוגית בהדסה איימו אמש לפרוש מהליך הגישור, אם שר הבריאות יעקב ליצמן לא יגיע לדיונים. עו״ד אליעד שרגא מסר בשם ההורים שהסיבה לכך היא שלמרות שהליך הגישור תקוע, ליצמן לא מגיע לדיונים ושולח פקידים במקומו, שלדבריו דוחים כל הצעה שעולה על הפרק ואינם מסוגלים לקבל החלטות. ״לא ייתכן שילדינו נמצאים בסכנת חיים והשר לא טורח להשתתף בגישור כל כך חשוב״, אמרו ההורים.

משמעות פיצוץ במשא ומתן תהיה שההכרעה תחזור לבית המשפט העליון, והוא יידרש לדון בעתירת ההורים, כדי לאפשר פתרון טיפולי מהיר לילדים. אם בית המשפט ישתכנע שהמענה שניתן כיום במחלקה בהדסה אינו מספיק, כפי שטוענים הרופאים וההורים, ייתכן שיבחר להתערב בשיקול הדעת של משרד הבריאות, ויורה לו לאשר פתיחה של מחלקה חדשה בבית החולים שערי צדק, חרף התנגדותו.

גורמים המעורים בפרטי הגישור אישרו כי אתמול לא חלה התקדמות בדיונים. לדבריהם, לא הושגו הבנות לגבי המחלוקת העיקרית על האפשרות לפתוח מחלקה חדשה בבית החולים שערי צדק, שאליה יעברו תשעת הרופאים המתפטרים. הצוות הרפואי שעזב סירב לחזור לבית החולים הדסה ומשרד הבריאות דבק בעמדתו שלא לאפשר פתיחת מחלקה חדשה, ושני הצדדים התבצרו בעמדותיהם. ביום ראשון אחרי הצהריים אמור המגשר, השופט בדימוס אליקים רובינשטיין, לדווח על תוצאות ההליך לשופטי בית המשפט העליון. המגשר, שמונה על ידי בית המשפט העליון, נפגש אתמול עם אנשי משרד הבריאות, עם הורי הילדים חולי הסרטן ועם הנהלת הדסה. עו״ד שרגא אמר כי "המגשר הרבה יותר מהגון והוגן אך לא ניתן לומר את זה לא על הדסה ולא על משרד הבריאות...".

שר האוצר משה כחלון הסכים אתמול להצטרף להליך הגישור, לבקשת הורי הילדים החולים, אך עדיין לא השתתף בו. לדברי ההורים, בקשתם לצרף את כחלון להליך באה כתגובה לעמדה שהציג שר הבריאות ליצמן, שאמר כי אחד הנימוקים לכך שלא ניתן לפתוח מחלקה בשערי צדק הוא היעדר הצדקה כלכלית.

עם זאת, נושא התקצוב לא היווה מכשול במגעים עד כה. לפי משרד האוצר, מדובר במשבר ניהולי פנימי של מערכת הבריאות והמשרד לא שש להתערב בו, ולא היה מציב חסמים כלכליים לפתיחת מחלקה נוספת לו אושרה, שכן מדובר בעלות זניחה יחסית. מאז פרוץ המשבר לא נעשתה פנייה אל אגף תקציבים באוצר ולא בוצעה בדיקת עלויות של פתיחת מחלקה חדשה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "אנו מצרים על כך שמי שאמור לייצג את טובת הילדים וההורים מחפש דרכים למצוא אזכורים לשמו בתקשורת, תוך שימוש בטענות סרק שאין להן בסיס, במטרה לדחות כל הצעה לפתרון. יש להצטער על שאינטרסנטים וטרמפיסטים שאינם רואים את טובת הילדים מכשילים את תהליך הגישור ומונעים פעם אחר פעם כל סיכוי להגיע לפתרון המשבר.בעקבות התנהלות עו״ד שרגא שמחבלת בהליכי הגישור ופוגעת בכבוד השופט רובינשטיין ומאמציו הכנים כנראה שלא נותרה ברירה אלא להביא את ההכרעה לידי בג"ץ".

מבית החולים הדסה נמסר בתגובה: "המגשר הציע מספר מתווים שנותנים מענה מלא לטיפול בילדים ע״י הרופאים שלהם כדרישת ההורים. מסתבר, שהצורך הזה לא קיים כנראה באמת, כיוון שההורים והרופאים כאחד, דחו כל הצעה שאינה ״פתיחת מחלקה בשערי צדק". שוב ושוב כולם מבינים כי כל המשבר הוא פרי תוכנית מאורגנת מראש להעברת כל המחלקה לשערי צדק. גם היום, כשהציבור כולו כבר מבין שלא מדובר במשבר על רקע דאגה לילדים, חוזרת ומוכיחה הקבוצה המאורגנת של ההורים והרופאים, באופן נחרץ, שדרישתם הבלתי מתפשרת היתה והינה ״הקמת המחלקה בשערי צדק״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ