הגישור בהדסה מסתיים הערב; הצדדים ממשיכים בהאשמות הדדיות

ההורים פתחו במשמרות מחאה ביחד עם ילדיהם מול ביתו של שר הבריאות ואמרו כי האגו של ליצמן יהרוג את הילדים. מנכ"ל הדסה אמר כי אינו מאמין שהגישור ישיג משהו

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משמרת מחאה של הורה וילד מהמחלקה ההמטו-אונקולוגית בהדסה, היום מול ביתו של שר הבריאות ליצמן
משמרת מחאה של הורה וילד מהמחלקה ההמטו-אונקולוגית בהדסה, היום מול ביתו של שר הבריאות ליצמןצילום: באדיבות ההורים

הליך הגישור בין הרופאים המתפטרים מהמחלקה ההמטו-אונוקולוגית בבית חולים הדסה והורי הילדים המטופלים בה לבין הנהלת בית החולים ומשרד הבריאות אמור להסתיים הערב (שני), וכרגע נראה שהוא לא יביא תוצאות. ההורים הודיעו היום כי הם נואשו מהגישור וכי הם פותחים במשמרות מחאה ביחד עם ילדיהם מול ביתו של שר הבריאות יעקב ליצמן. הם אף אמרו כי האגו של ליצמן יהרוג את ילדיהם. מנכ"ל הדסה זאב רוטשטיין אמר מצדו אתמול כי הוא אינו מאמין שהגישור ישיג משהו כיוון שהרופאים מסרבים לכל ההצעות שהונחו לפתחם.

בהודעה שהפיצו היום ביקשו הורי הילדים החולים לצרף להליך הגישור את שר האוצר משה כחלון ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו. "התחלנו את תהליך הגישור באופטימיות זהירה", כתבו ההורים. "נענינו לבקשתו של המגשר להפסיק את שביתת הרעב וקיווינו כי גם הצד השני ייעשה מאמץ להצלחת התהליך. אולם לאורך הימים האחרונים חווינו אכזבה קשה. בצר לנו אנו אומרים כי אנחנו היינו הגורם היעיל היחידי לאורך המו"מ. הבאנו לשולחן חמש הצעות שונות שכולן נדחו על ידי שר הבריאות ליצמן, מטעמי אגו בלבד ולא משיקולים ענייניים. בסוף האגו הזה יהרוג את ילדינו".

מאז תחילת הגישור ביום רביעי האחרון הוצעו להורים ולרופאים המתפטרים כמה מתווים לפשרה, אולם אף אחד מהם לא כלל פתיחת מחלקה בשערי צדק.  "שר הבריאות ליצמן בוחר להתבצר בעמדתו ומציע מתווים שונים ומשונים, שאין להם שום היתכנות בשטח", טוענים ההורים ומוסיפים: "כל המתווים דורשים תקציבים גדולים ביותר והשקעה, ונשאלת השאלה המתבקשת – מדוע משרד הבריאות עושה הכל, ובלבד שלא לפתוח מחלקה בשערי צדק?" ההורים תהו האם יותר הגיוני לפתוח לילדי ירושלים מחלקה במרכז הארץ "תוך נשיאה בעלויות כבדות של הסעות ולינה, טרטור הילדים החולים מחוץ לעיר וסיכון בריאותם". עוד אמרו ההורים בהודעה כי חלק גדול מן המתווים שהציע משרד הבריאות בירושלים מעיד על כך "שהוא סבור שאכן יש צורך במחלקה נוספת בבירה". ההורים ביקשו לצרף להליך הגישור את שר האוצר משה כחלון  ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מנכ"ל הדסה רוטשטיין תקף את הרופאים בנאום שנשא בכנס לשכת סוכני הביטוח אתמול בתל אביב. "הרופאים מחפשים לעצמם יחד עם קבוצת הורים מאוד דומיננטית את הסידור עבודה שלהם בבית החולים השכן, מה שהם רצו בהתחלה הם רוצים גם היום", אמר רוטשטיין. "אני לא מאמין שהגישור ישיג משהו, בגישור אמרתי על הכול כן, והרופאים אמרו על הכול – לא". הוא הוסיף כי יכבד כל החלטה של בג"ץ ואמר: "הגעתי לבית חולים הדסה בעקבות קריאת הממשלה על מנת להציל בית חולים שפשט רגל. מאז אנחנו בתהליך מאוד קשה".

לדברי רוטשטיין, הצוות הרפואי נטש את המחלקה על רקע תסכולים שנמשכו שנים וניסיונות שונים להתפטר. "המשבר התחיל הרבה לפני, אך כשהגיע למשמרת שלי, הוא כבר הפך לכאוס", אמר רוטשטיין. "אני אשאיר את זה למדע לחקור כיצד זה קרה. אבל אני כן יודע שיום אחד הילדים קיבלו הוראות טיפול, וביום ראשון בבוקר, מצאנו את עצמנו ללא רופאים. זהו תרחיש אימים שאני לא ממליץ לאף מנהל לחוות". בהמשך טען כי הרופאים הותירו את הילדים לגורלם והוסיף כי הם "לא מסתפקים בנטישת המחלקה, הם ממשיכים להשליך אבנים על מי שהתנדבו לטפל באותם ילדים חולים. זהו חלק מאותה הכת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ