משבר הדסה: בג"ץ דחה סופית את עתירת ההורים, ילדי הדסה לא יטופלו בשערי צדק

ההחלטה שהתקבלה הערב ביטלה את מתווה הפשרה של קליטת רופאים בשערי צדק. משמעות הפסיקה היא שההורים וילדיהם ייאלצו לבחור בין המשך טיפול במחלקה להמטו-אונקולוגיה או לנסוע לבתי חולים מחוץ לירושלים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משפחות הילדים המטופלים בהדסה והרופאים בדיון בבג"ץ, היום
משפחות הילדים המטופלים בהדסה ושלישי מימין מנהל המחלקה שהתפטר פרופ' וינטראוב בדיון בבג"ץ, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הרכב של שלושה שופטי בג"ץ, בראשות השופט יורם דנציגר, ביטל היום (ראשון) את מתווה הפשרה לסיום המשבר בבית החולים הדסה, שבמסגרתו ייקלטו שניים עד שלושה רופאים בבית החולים שערי צדק. המתווה בוטל נוכח התנגדותם של ההורים, הרופאים והנהלת שערי צדק. בהתאם לכך, המתווה - שניתן בשבוע שעבר כצו על תנאי - לא יהפוך לצו מוחלט, והלכה למעשה מתבטל.

"אנו תקווה שעל אף התוצאה המשפטית שאליה הגענו, תימצא דרך להושטת הטיפול הרפואי המיטבי לילדים החולים, שהם אלה שעומדים במוקד העניין שלפנינו", כתבו השופטים. "בכך הסתיים טיפלנו בהליך זה".

המשמעות של החלטת בג"ץ היא שעתירת ההורים לא רק נדחתה באופן סופי, אלא גם לא הולידה פתרון זמני לטיפול בילדים. בפני ההורים וילדיהם עומדות כעת שתי ברירות: המשך טיפול במחלקה בהדסה במצבה הנוכחי, או נסיעה לבתי חולים אחרים מחוץ לירושלים באזור המרכז.

החלטת בג"ץ למעשה מסיימת באופן רשמי את המאבק להפוך את החלטת משרד הבריאות באשר לפתרון המשבר. על פי גורמים במערכת הבריאות, המחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים, שעד כה "ישבה על הגדר" בהמתנה לתוצאות העתירה, תיכנס לתהליך מואץ של שיקום וגיוס רופאים כדי להביאה למצב אופטימלי בתוך זמן קצר.

מנהל הדסה (במרכז) בדיון בבג"ץ, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

החלטת בג"ץ היום היא למעשה רק ספיח של החלטה משמעותית יותר, מיום שלישי בשבוע שעבר, שבה קבע בג"ץ באופן ברור כי אין עילה לפתיחת מחלקה המטו-אונקולוגית חדשה בשערי צדק. בכך הוא קיבל את עמדת המערכת כי אין צורך והצדקה רפואית לפתיחת מחלקה נוספת בירושלים.

בשבוע שעבר הותיר בג"ץ תקווה מסוימת להורי הילדים ולרופאים המתפטרים: טיפול בילדי הדסה במסגרת רפואית מצומצמת, מרפאתית, בשערי צדק, על ידי שניים-שלושה מהרופאים שהתפטרו מהדסה, כל זאת רק עד סוף שנת 2017. מבחינת ההורים והרופאים זה נראה תחילה כפתרון סביר וכ"תקיעת יתד" שתוביל לבסוף לבנייה מזדחלת של מחלקה בשערי צדק, חרף ההתנגדות הנחרצת של שר הבריאות והנהלת המשרד.

ואולם, מהר מאוד התברר להם שהמתווה הזמני מגיע עם שורה של הבהרות והגבלות רפואיות ורגולטוריות. כך, למשל, התברר שהמסגרת הטיפולית מיועדת רק למטופליהם של הרופאים מהדסה, ואינה מיועדת לקליטה חולים חדשים. המתווה הזה לא היה מקובל על ההורים והרופאים ולא על הנהלת שערי צדק, שסברה כי אין זה נכון או ראוי להעסיק רופאים בתנאים הללו. 

בסופו של דבר, אל הדיון הסופי היום בבג"ץ הגיעו הצדדים כשרק משרד הבריאות מקבל את המתווה ואילו כל השאר מתנגדים. במצב הזה לא ראו שופטי בג"ץ טעם לכפות את המתווה והוא בוטל. בכך מגיע לקצו המאבק, לפחות במסלולו המשפטי.

באשר לתשעת הרופאים המתפטרים (שישה מומחים ושלושה מתמחים), משרד הבריאות הבטיח לסייע להם להיקלט במרכזים רפואיים אחרים, אם ירצו בכך. אולם בשלב זה לא נראה שמי מהרופאים מוכן להיעזר בשירותיו של המשרד. ככל הידוע, הרופאים העוזבים, או לפחות חלקם הגדול, צפויים לעבוד בקרוב בקופות חולים באזור ירושלים. 

אורי יקיר, הורה של אחד הילדים, אמר בעקבות ההחלטה של בג"ץ: "אנו רואים בפסק הדין פתח ותקווה לפתרון אמיתי בשערי צדק. אנחנו נמשיך במאבקנו הצודק כדי להבטיח שמשרד הבריאות לא יתנקם בבית החולים שערי צדק ואכן יאפשר לו להרחיב את הפתרון עבור כל ילדי ירושלים החולים בסרטן". עוד אמר יקיר: "כל שנותר לנו לקוות הוא שבית החולים שערי צדק יהיה אמיץ מספיק, ומשרד הבריאות יהיה הוגן מנגד כך שתיפתח יחידה המטו-אונקולוגית ראויה בירושלים".

מוקדם יותר היום הודיעו הורי הילדים כי הם מפרקם את אוהל המחאה הגדול שהקימו בירושלים, ושנפתח לפני יותר מחודש כ"בית חולים שדה". 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות מקבל את הכרעת הדין וימשיך להיות מחויב למתווה שהוצע על ידי בג"ץ. משתם הפרק הכואב הזה במערכת הבריאות, אנו קוראים לכל הצדדים להמשיך לחזק את המחלקה בהדסה כדי שתהיה חזקה, מקצועית ומובילה".

מבית החולים הדסה נמסר: "החלטת בג״צ מהערב קוטעת באופן סופי את הניסיון של קבוצת הרופאים להעביר כגוף אחד את המחלקה ההמטואונקולוגית מהדסה לשערי צדק. כעת, האתגר שניצב בפני הדסה, מעבר לאתגר הכללי של הוצאת הדסה מהמשבר הכלכלי הקשה והחזרתה למעמדה כשחקן מפתח, מתקדם ופורץ דרך בחדשנות רפואית, הוא בניית בית חולים לילדים בהדסה כמרכז מצוינות עולמי".  עוד נמסר כי "החל מה 1.6 פועלת בהדסה מחלקה חדשה בניהולו של ד״ר גל גולדשיין וצוות רופאים מוביל ומוכשר, שמטפל ומעניק מענה מקצועי מלא, המציל חיים. מכאן נמריא עם המחלקה מעלה מעלה".

שר הבריאות יעקב ליצמן מסר: "אני מודה לשופטי בג"ץ שהביאו להכרעה בפרשה הכאובה הזאת. לבי וראשי נתונים לטובת הילדים ובריאותם, ונעשה כל מאמץ שיקבלו את הטיפול הטוב ביותר ונמשיך לפעול לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית".

בשבוע שעבר דחה בג"ץ את בקשת הורי הילדים להקמת מחלקה חדשה להמטו-אונקולוגיה בבית החולים שערי צדק בירושלים, בנימוק כי לא נמצאה עילה שתצדיק זאת. תחת זאת הציעו השופטים פתרון ביניים זמני שלפיו שניים-שלושה מהרופאים ימשיכו לטפל בילדים שבהם טיפלו קודם בהדסה במרפאה קיימת בבית החולים שערי צדק. כאמור, הערב ירדה ההצעה מהפרק. 

בית המשפט ביקש ממשרד הבריאות לנמק את התנגדותו למתווה, אם היא עדיין קיימת. ואולם, ביום חמישי הודיעה הנהלת המשרד כי היא מקבלת את הפתרון הזמני של שופטי בג"ץ. עם זאת, בתשובת המדינה מודגש כי "טיפולי כימותראפיה, ושירותי אשפוז לילדים החולים בסרטן אינם יכולים להינתן במסגרת מרפאה או במסגרת אשפוז יום, שאינו נסמך על מחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים באותו בית חולים". משמעות הדברים היא הצרת צעדיהם של הרופאים בשערי צדק.

בתגובה, הרופאים המתפטרים הודיעו כי הם מתנגדים לנוסח הנוכחי של המתווה. לטענתם, לא ניתן לממש את המתווה מסיבות אתיות, ורפואיות-מקצועיות, בין היתר בשל הגבלת הזמן המוגדרת מראש, ההגדרה שלפי יוכלו לטפל רק במטופלים שליוו קודם לכן מבלי לקבל מטופלים חדשים, וכן מהאיסור לבצע פרוצדורות רפואיות שונות. הרופאים דורשים להרחיב את השירותים הרפואיים שניתנים במסגרת המרפאה הקיימת ב שערי צדק וכי ההסכם יהיה ללא הגבלת זמן.

גם מנהל שערי צדק, פרופ' יונתן הלוי, מתנגד לפתרון שהציע בג"ץ מאותם טעמים. לטענתו, הגבלת הזמן, והדרישה להימנע מלטפל בילדים אחרים, למעט אלא שטופלו על ידי הרופאים הדסה – מנוגדת לדין בישראל ולעקרונות היסוד של הרפואה.

מבחינת שר הבריאות ליצמן והנהלת המשרד הדרישות הללו הן ניסיון לחתור להקמת מחלקה בשערי צדק, גם אם באופן מזדחל ולא מוצהר. זאת חרף התנגדותם הנחרצת של השר והמשרד לפתיחת מחלקה המטו-אונקולוגית ילדים נוספת בירושלים.

מהורי הילדים נמסר מוקדם יותר היום: "אנחנו מתכוונים לפרק היום את אוהל המחאה כי לצערנו אזלו האמצעים ואין לנו עוד אפשרות להחזיק אותו. מודים לכל מי שתמך. המאבק שלנו ימשיך עד אשר יימצא פתרון הולם וראוי לילדינו ולילדי ירושלים החולים בסרטן בכלל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ