תקנות תזונה חדשות לצהרונים: תיאסר הגשת צ'יפס, קטשופ ומשקאות ממותקים

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה את התקנות, לפיהן החל משנת הלימודים הקרובה יוגש לילדים בצהרונים ובמועדוניות מזון בריא. ייאסר גם מתן מזון עשיר בשומן, פיצות, חטיפים ועוגיות

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן ילדים במתחם קרית החינוך של מכללת לוינסקי, ב-2012
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום (שלישי) תקנות חדשות של משרד הבריאות לפיהן החל משנת הלימודים הקרובה יוגש לילדים בצהרונים ובמועדוניות מזון בריא, העונה על קריטריונים תזונתיים נוקשים. שר הבריאות יעקב ליצמן צפוי לחתום בקרוב על התקנות, על מנת שייכנסו לתוקף כבר בתחילת שנת הלימודים הקרובה.

בתקנות נקבע כי ארוחת הצהריים היומית שתוגש לילדים בגילאי 3-5 בצהרונים תכלול מנה עשירה בחלבון (חזה עוף, שניצל אפוי וכדומה), חצי עד שלושת רבעי כוס של דגנים מלאים וקטניות (אורז, קוסקוס, עדשים וכדומה), חצי כוס ירקות וחצי יחידת פרי. כמו כן, תתאפשר ארוחה צמחונית. ארוחת הצהריים שתוגש במועדוניות לגילאי 10-6 תכלול מנות דומות, אך במשקלים וכמויות גדולים יותר.

התקנות החדשות אוסרות על מפעילי הצהרונים להגיש לילדים משקות ממותקים, מאפים עשירים בשומן ובשומן רווי, פיצה, צ'יפס, חטיפים, חמוצים, קטשופ ומיונז. רשימת המזונות האסורים כוללת גם עוגות ועוגיות, מזון עשיר במלח, רטבים מוכנים ומזון מטוגן. לפי התקנות, המשקאות מתוקים, הדיאטטיים ומשקאות האנרגיה יוחלפו בסודה, קפה ותה ללא ממתיקים וכן מים עם צמחים. במקום ממרחים עתירי שומן או סוכר כשוקולד, חלבה, סילאן וריבה יוגשו לילדים טחינה ביתית, חומוס בתוספת טחינה ואבוקדו. את המאפים העשירים בשומן וסוכר יחליפו מאפים מקמח מלא, עם שמנים מהצומח שאינם מוקשים דוגמת שמן זית.

בנוסף, יחויב המפעיל לספק ארוחות עם הרכב מזון ייעודי לילדים עם רגישויות, לפי הצהרת ההורים, והאריזות הייעודיות יסומנו באופן בולט. על פי התקנות, ספק המזון ומפעיל הצהרון יחויבו לפרסם את הרכב המזון וערכיו להורים ולתלמידים. אם לא יעשו זאת, ייקנסו בסכום של עד 6,000 שקלים על כל הפרה. בנוסף, מפקחים מטעם משרד הבריאות ייטלו דגימות מזון מהצהרונים לצורך בדיקות מעבדה.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אללוף אמר היום כי זהו "אחד המהלכים המרכזיים בגידול ילדינו בצורה נכונה. אסור שיהיה יום לא מנוצל להתפתחות הילד, וזה כולל את המערכות הלא רשמיות ובוודאי את נושא ההזנה". הוא הוסיף כי אישור התקנות "מאוד חשוב כדי שבראשון לספטמבר יהיה לילדים אוכל בריא. הנטל הגדול הוא על משרד הבריאות אבל גם צריך את משרד החינוך והרשויות המקומיות בשביל לעמוד בתאריך היעד של פתיחת השנה".

ואולם, לצד התמיכה לה זוכות התקנות החדשות, יש גם חששות. איכות המזון המוגש בצהרונים ובמועדוניות בישראל, המהווה חלק מרכזי מהתזונה היומית של מאות אלפי ילדים בישראל, קשה לאכיפה ולבקרת איכות. זאת, כיוון שהצהרונים אינם באחריות ישירה של משרד החינוך או משרד הבריאות ועל המזון המוגש בהם אחראים ספקי מזון חיצוניים ושרשרת אספקה שמבצעות חברות-בת או חברות חיצוניות ברשויות המקומיות. ספקי המזון נדרשים אמנם לעמוד בתנאי סף שנקבעים במכרז, אבל הפיקוח השגרתי ואיכות המזון משתנה מרשות אחת לאחרת, ומעיר אחת לשכנתה.

על פי נתונים שהוצגו במאי האחרון בוועדת לאסדרה של תזונה בריאה של משרד הבריאות, כ-50% מילדי הגנים בישראל שוהים בצהרונים בסיום יום הפעילות בגן הילדים. על פי הערכות, מספרם מגיע לכ-460 אלף ילדים, אליהם מתווספים עוד כ-300-400 אלף ילדי כיתות א'-ג' ששוהים במועדונית לאחר שעות הלימודים. בסך הכל קרוב למיליון ילדים בישראל אוכלים את ארוחת הצהריים היומית במסגרות שלאחר הלימודים.  מדובר ב-197 ימים בשנה, ובמרבית המקרים במשך שש שנים – מגיל שלוש עד גיל תשע. עם זאת, היכולת של הרגולטור לפקח ולייצר האחדה באיכות ובריאות המזון ביישובים השונים בישראל כמעט ואינה קיימת.

חברת ועדת האסדרה של משרד הבריאות יפעת שמר אמרה ל"הארץ" היום כי "עכשיו, כשסוף סוף ישנן תקנות ויש נהלים מחייבים, חשוב לוודא שזה מגיע ומיושם בשטח". שמר הוסיפה כי היא "מקווה שנראה את השינוי בצלחת של הילדים ולא רק בדיונים, שנראה מזון בריא על פי הסטנדרטים שנקבעו בצלחת של הילדים בצהרונים. הניסיון מלמד שלצד סטנדרטים ותקנות חייבים פיקוח ואכיפה הדוקים, כדי לוודא שהכוונות הטובות לא נשארות על הנייר". 

פרופ' איתמר רז, יו"ר הקואליציה לאורח חיים בריא בישראל, אמר כי "כעת נותר להעביר את התקנות לפיקוח על איכות המזון במוסדות חינוך, לילדים עד גיל 18, שתקועות בוועדת החינוך של הכנסת כבר ארבע שנים. התקנות לא מקודמות בגלל סחבת בין משרד החינוך ומשרד המשפטים. אנו מקווים שהדבר ייפתר בקרוב וייכנס לתוקף כבר בשנת הלימודים הקרובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ