צה"ל יפסיק למכור סיגריות לחיילים בבסיסים

על פי התוכנית המתגבשת, בסיום החוזה עם החברה המפעילה את השק"ם, תיפסק מכירת הסיגריות בהדרגה - תחילה בבסיסים פתוחים ובהמשך בבסיסי ההכשרה. בנוסף, ייאסר העישון בכלי רכב צבאיים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לפני כעשור נעשה ניסיון כושל לאסור מכירת סיגריות בבית הספר לקצינים
גילי כהן

צה"ל יפסיק למכור סיגריות לחיילים, כך דיווח נציג צה"ל בדיון שנערך היום (שלישי) בכנסת. לפי התוכנית המתגבשת, עם סיום החוזים שנחתמו עם חנויות "כוורת" (השק"ם לשעבר), צה"ל יפסיק בהדרגה למכור סיגריות בבסיסים עורפיים. בהמשך, תיפסק המכירה גם בבסיסי ההכשרה.

עם זאת, תאריך היעד למימוש התוכנית כולה טרם נקבע. סיגריות כיום מוגדרות כמוצר חובה למכירה בשק"ם, והן נחשבות למוצר הנמכר ביותר בבסיסים. חיל הרפואה המליץ לאחרונה לאסור את מכירת הסיגריות בבסיסי ההכשרה של הצבא, אך הנושא עדיין נבחן באגף כוח האדם ובפרקליטות הצבאית. בניגוד לבסיסים עורפיים, לחיילים המוצבים בבסיסי הכשרה לא יהיה תחליף לרכישת הסיגריות בשק"ם, למעט הצטיידות מבעוד מועד בחפיסות סיגריות.

לפי נציג הצבא בדיון אל"מ אלון גלזבר, הרמטכ"ל גדי איזנקוט אישר את עיקרי התוכנית שנועדה לצמצם את היקפי העישון בצה"ל. כך, למשל, ייאסר העישון בכלי רכב צבאיים וייקבע כי העישון מותר רק באזורים מוגבלים בבסיסי צה"ל. ח"כ תמר זנדברג, יו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול, מסרה כי "נתניהו וליצמן צריכים ללמוד מהרמטכ"ל ולהפנים כי מיגור תופעת העישון היא אינטרס לאומי ראשון במעלה". לדבריה, הלחץ הציבורי נתן את אותותיו על הצבא, שהחליט לשנות את מדיניותיו בנושא, ותוכניתו זו "תהווה אבן דרך חשובה ביצירת דור ללא עישון".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "כחלק מהצעדים הננקטים בצה"ל למניעת עישון בקרב המשרתים ומתוך דאגה לבריאותם, נבחנים כל העת צעדים לצמצום מספר המעשנים. בימים אלו נבחנת בצה"ל הפסקת מכירת הסיגריות בבסיסים. נציין כי המימוש צפוי להתחיל בבסיסים פתוחים, ובמקביל מבוצעת בחינה באשר לבסיסים סגורים, בדגש על בסיסי הכשרה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ