משרד הבריאות מאיים להפסיק באופן מיידי את כל פעילותו בטיפול ושיקום מכורים לסמים

על רקע סגירת הרשות למלחמה בסמים ופתיחתה מחדש כיחידה במשרד לביטחון פנים, השר ליצמן דורש מהשר ארדן שלושה מיליון שקל למימון תוכניות טיפול ושיקום במכורים שמבצע משרדו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז גמילה לנוער בליפתא. משרד הבריאות מבקש מימון עבור פעילותו בתחום הסמים

על רקע סגירת הרשות למלחמה בסמים מאיים שר הבריאות, יעקב ליצמן, להפסיק את פעילות משרדו בתחום המאבק בסמים, אם המשרד לביטחון פנים לא יעביר למשרד הבריאות כשלושה מיליון שקל בשנה. את הדרישה העביר ליצמן במכתב ששיגר אתמול לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ערב דיון ההכנה לקראת קריאה שנייה ושלישית, שאמור להתקיים היום בוועדת הפנים של הכנסת.

אישור הצעת "חוק הרשות למאבק, באלימות, בסמים ובאלכוהול" יאפשר את סגירת הרשות למלחמה בסמים במתכונתה הנוכחית, כגוף סטטוטורי. הוא יאפשר את פתיחתה מחדש במתכונת מצומצמת בתוך המשרד לביטחון פנים, כחלק מאגף שעוסק במניעת פשיעה ואלימות, לצד פרויקטים כמו "עיר ללא אלימות" ומציל"ה. מדובר במהלך שיצא לדרך כבר בשנת 2015, אולם נתקל במשוכה משפטית חקיקתית בשל מעמדה של הרשות.

משרד הבריאות מעורב בפרויקטים רבים עם הרשות למלחמה בסמים, הכוללים, בין היתר, מניעה, טיפול במכורים, מרכזי שיקום והכשרת אנשי מקצוע. רגע לפני שהצעת החוק מגיעה לישורת האחרונה מזכירים במשרד למשרד לביטחון פנים את עניין התשלום. "הריני להזכירכם כי הטיפול במשתמשים לרעה ומכורים לחומרים פסיכו־אקטיביים נעשה על ידי גורמי טיפול מתחום הרפואה והרווחה", כתב ליצמן לארדן.

ליצמן מציין כי משרד הבריאות, באמצעות המחלקה לטיפול בהתמכרויות, מקיימים שיתוף פעולה נרחב עם הרשות בתחומים של סמים ואלכוהול, מניעה ושיקום. במשרד הבריאות העריכו כי הפעילות מסתכמת בסכום של כשלושה מיליון שקל בשנה. "על כן אני דורש שיועבר למשרד תקצוב הולם ותוספות כוח אדם אשר הולמות את אלה הקיימות כיום ברשות כדי למנוע פגיעה באיכות הטיפול", כתב שר הבריאות, שדורש במסגרת זאת "צביעה" ברורה של תקציבים ותקנים במסגרת הרשות החדשה שתוקם במשרד לביטחון פנים, כולל עיגונם בחקיקה כדי שימשיכו להתקיים בעתיד.

שר הבריאות יעקב ליצמןצילום: מרק ישראל סלם

ליצמן הבהיר במכתבו כי אם לא ייענו דרישותיו, הפעילות תופסק באופן מיידי. "בהיעדר מענה ברור ומחייב לדברים, משרד הבריאות לא יוכל לקחת אחריות על התחומים, ושירותים אלו יופסקו באופן מיידי", קבע.

משרד הבריאות מעורב כיום בשורה של מיזמים, בין היתר הכשרת צוותים רפואיים ופארא־רפואיים בעלות של 250 אלף שקל בשנה והפעלת חמישה מרכזים להחלפת מזרקים בעלות של 500 אלף שקל. כמו כן, הוא ממן מדריכים חברתיים במחלקות לתחלואה כפולה — כלומר מי שסובלים לצד התמכרות גם מתחלואה נפשית, בעלות שנתית של 700 אלף שקל, ותמיכה בהקמת מרפאות לתחלואה כפולה בעלות של 600 אלף שקל. עלות שיקום מטופלים בשלושה מרכזים לטיפול תרופתי ממושך היא 450 אלף שקל, גיוס מטופלים לטיפול באמצעות ביקורי בית עולה 20 אלף שקל, שירות לטיפול במכורים למשככי כאבים עולה 150 אלף שקל, ומימון שתי מיטות אשפוז, באשפוזית של עמותת "לצידך" עולה 200 אלף שקל.

סגירת הרשות למלחמה בסמים לאחר 29 שנות פעילות אמור על פי התכנון לחסוך כ–20 מיליון שקל, אבל לא מדובר רק בכסף שנחסך. גורמים באוצר מתחו יותר מפעם ביקורת על המבנה, הסגירות וההתנהלות של הרשות, שבראשה מועצה הכוללת 43 חברים ובעבר אף ניסו לפרקה בזמן שעוד היתה כפופה למשרד ראש הממשלה. ברשות, לעומת זאת, סבורים שהמהלך יוריד לטמיון את נושא המאבק בסמים.

לאורך השנים נהנתה הרשות מתקציב של כמה עשרות מיליוני שקלים בשנה כדי לממש שורה של יעדים, מגיבוש מדיניות לאומית למאבק בסמים, דרך פעילות הסברה למניעת שימוש בסמים, חינוך והכשרה, איסוף נתונים, פיתוח שירותים ועד קידום חקיקה בנושא. עם פירוק הרשות יבוטל "חוק הרשות למלחמה בסמים ובשימוש לרעה באלכוהול", שנחקק ב–1988, ושאמור היה להוות תשובה רב־מערכתית של המדינה לטיפול בנגע הסמים ובצריכת האלכוהול בישראל, והיא תיטמע במשרד לביטחון פנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ