תרופה לטיפול בסוכרת סוג 2 התגלתה כיעילה עבור חולי פרקינסון

במחקר שפורסם בסוף השבוע נמצא כי התרופה "אקסנטיד" עשויה לעכב את התקדמות המחלה בקרב חולי פרקינסון. השימוש בתרופה סייע לשלוט בסימפטומים אך לא מנע את התנוונות תאי המוח

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הקולג' האוניברסיטאי בלונדון, לפני חודשיים
הקולג' האוניברסיטאי בלונדון, לפני חודשייםצילום: Toby Melville/רויטרס

תרופה לטיפול בסוכרת התגלתה כיעילה לטיפול בחולי פרקינסון. במחקר שפורסם בסוף השבוע בכתב העת הרפואי The Lancet נמצא כי תרופה בשם "אקסנטיד" (Exenatide) שניתנת כיום לחולי סוכרת סוג 2, מסייעת לשלוט בסמפטומים בקרב חולי פרקינסון ולשלוט בהתקדמות המחלה. עם זאת, התרופה לא מונעת את תהליך התנוונות תאי המוח שגורם למחלה.

בניסוי השתתפו 62 חולי פרקינסון בטווח הגילאים 75-25, אשר חולקו לשתי קבוצות שוות. קבוצה אחת קיבלה את תרופת הסוכרת, והשנייה טופלה בפלצבו (תרופת דמה). לאורך מעקב שארך 48 שבועות נצפתה הידרדרות במצבם של החולים שטופלו בפלצבו, לעומת יציבות שנרשמה בקרב קבוצת החולים שטופלו בתרופה. היציבות במצבם נמשכה גם 12 שבועות לאחר שהפסיקו ליטול את התרופה. לאורך הניסוי המשיכו המטופלים ליטול את התרופות שנטלו קודם לכן.

תרופת ה"אקסטיד" לטיפול בסוכרת שייכת למשפחת תרופת חדשה יחסית, אשר מחקה את פעילותו של ההורמון GLP-1 והוא מיוצר באופן סינתטי.

צוות החוקרים מהקולג' האוניברסיטאי בלונדון (UCL) אשר הוביל את מחקר נרגש אמנם מהממצאים, אך המליץ להתייחס אליהם בזהירות בשלב זה. "אין ספק כי הצורך המרכזי ביותר העומד בפני מחקר הפרקינסון הוא תרופה שתאט את התקדמות המחלה", אמר ל-BBC פרופ' טום פולטיין, מעורכי הניסוי.

"מדובר בניסוי הקליני הראשון בחולי פרקינסון שהמספק כזה אפקט", אמר פולטיין. "זה נותן לנו ביטחון בכך שה'אקסנטיד' לא 'מסווה' את התסמינים, כי אם פועל באופן מסוים על המחלה עצמה. אנחנו צריכים להיות נלהבים ומעודדים, אבל גם זהירים, כיוון שאנחנו צריכים לחזור ולשכפל את הממצאים הללו".

אצל חולי פרקינסון ישנה פגיעה הדרגתית בתאים המייצרים את המוליך העצבי דופמין במוח. הדבר בא לידי ביטוי בפגיעה איטית יחסית ביכולות המוטוריות - בתופעות כמו רעד, נוקשות שרירים, הפרעות בשיווי משקל, חוסר יציבות ופגיעה בבליעה ובדיבור. הטיפולים התרופתיים הקיימים מבוססים על העלאת רמת הדופמין במוח כדי למתן את התסמינים, אולם עד כה לא נמצאה תרופה יעילה מספיק. במקביל קיימים ניתוחי מוח שרלוונטיים רק לחלק קטן מהחולים, וכוללים השתלת אלקטרודות ליצירת גירוי מוחי עמוק.

עורכי המחקר הבהירו כי מדובר בניסוי ראשוני שדורש מחקרי המשך, בהם יבוצע מעקב ממושך יותר אחרי קבוצות חולים גדולות יותר. תוצאות הניסוי זכו בכל זאת לתשומת לב רבה מצד הקהילה הרפואית, כיוון שארסנל הטיפולים במחלה הוא מצומצם יחסית ולעיתים מתנגש עם תרופות אחרות שנוטלים החולים. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ