אחרי מאוחדת, גם קופת חולים מכבי תסבסד תרופות למניעת הידבקות ב-HIV

"אמטריביר טבע", המונעת את התפתחות הנגיף בגוף הנדבק בכ-95% מהמקרים, תימכר למבוטחי מכבי ב-300-370 שקל. קופ"ח כללית גם צפויה לסבסד את התרופה בתוך כמה שבועות

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"טרובדה" של חברת התרופות Gilead. הגרסה הגנרית של התרופה היא זו שתסובסד
"טרובדה" של חברת התרופות Gilead. הגרסה הגנרית של התרופה היא זו שתסובסד

אחרי קופת חולים מאוחדת, גם קופת חולים מכבי תחל לסבסד תרופות למניעת הידבקות בנגיף ה-HIV החל מהחודש הבא, כך נודע ל"הארץ". הקופה תמכור את תרופת "אמטריביר טבע" (Emtrivir Teva), שמחירה עומד על 1,900 שקל, במחיר של 370 למבוטחי הקופה, ובמחיר של 300 שקל למבוטחי הביטוח המשלים.

התרופה זכתה לשם PrEP - ראשי תיבות של מניעה טרם חשיפה - pre exposuren prophylaxis. היא ניתנת בשגרה למי שכבר אובחנו כנשאי HIV והיא מונעות את התפתחות הנגיף בדמם, אולם השימוש בתרופה לצורכי מניעה לא הוכר עד כה בישראל.

מכבי היא קופת החולים השנייה שהגיעה להסדר מול חברת התרופות טבע לסבסוד התרופה. אתמול דווח כי קופ"ח מאוחדת תעניק למטופליה סבסוד ברכישת התרופה ותשווק אותה במחיר הנע בין 300 שקל באמצעות הביטוח המשלים, ו-500 שקל למבוטחי הקופה. במקביל, עדיין מתקיימים מגעים בין חברת התרופות ליתר קופות החולים במטרה להגיע להסדר שיוזיל משמעותית את עלות התרופה בישראל. קופת החולים כללית גם צפויה להתחיל לסבסד את התרופה בתוך כמה שבועות.

ה"אמטריביר טבע" היא הגרסה הגנרית של תרופה בשם "טרובדה" (Truvada) של חברת Gilead ועלותה כיום עומדת על כ-2,400 שקלים לחודש.

התרופה שייכת לקבוצת התרופות שניתנות כחלק מהקוקטייל לנשאי HIV. הגלולה עצמה מכילה שילוב של שתי תרופות: tenofovir ו–emtricitabine, מונעת את שכפול הווירוס בתוך תאי מערכת החיסון בגוף, ובכך עוצרת את השתלבות הווירוס בחומר הגנטי של התא. השימוש בתרופה מונע את ההדבקות בכ-95% מהמקרים.

התרופה תינתן במרשם רופא בלבד ובשילוב עם אמצעי מניעה. על המטופל מוטלת החובה לקבל הסבר על מחלות מין אחרות, אשר מועברות באמצעות יחסי מין לא מוגנים ולבצע מעקב שוטף אצל הרופא המטפל. המרשם יינתן למטופלים רק לאחר שנבדקו לכלל המחלות הרלוונטיות.

מטבע ישראל נמסר בתגובה: "טבע ישראל רואה חשיבות עליונה בהנגשת טיפולים חדשניים - ובפרט מניעתיים - לציבור. התרופה של טבע, שאושרה לשימוש כהתוויית מניעה (PrEP) ל-HIV, היא בשורה של ממש עבור אוכלוסיות בריאות, הנמצאות בסיכון להידבק בנגיף. מטרתנו לוודא שהתרופה שלנו תימכר במחיר הוגן ובר-השגה של עד 12 שקלים ליום, מחיר הנמוך בעשרות רבות של אחוזים מהמחיר הנוכחי. בכך נאפשר לאלפים שעד כה לא יכלו לעמוד בהוצאה החודשית המכבידה נגישות לטיפול מניעתי חשוב זה. אנו מקווים כי ביחד עם הארגונים העוסקים בנושא, נוכל להביא להפחתה משמעותית במספר ההידבקויות בנגיף בישראל".

סער מעוז, רכז "בלה דואגת", זרוע המניעה וההסברה של הוועד למלחמה באיידס, מסר: "המהפכה במניעת HIV צוברת תאוצה. אנו שמחים לשמוע כי גם קופת חולים מכבי הבינה זאת. עם אישור הסבסוד של מכבי, קהל נוסף של אנשים יוכל לרכוש עתה את טיפול המנע במחיר מוזל. בכך אנו קרבים למטרתנו הכללית - הכנסת הטיפול לכלל קופות החולים ולבסוף גם לסל הבריאות. כך יונגש הטיפול לכלל הקהלים וגם מעוטי יכולת יוכלו לשמור על אורח חיים מיני בריא ואחראי".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ