בחירת מנהל ביה"ח וולפסון נדחתה באישון לילה על רקע טענות להטרדות מיניות

ארבע נשים שעבדו תחת פרופ' יהודה אדלר, מועמד מוביל לתפקיד, סיפרו ל"הארץ" כי נהג לפנות אליהן בהערות בעלות אופי מיני. רופאה בתל השומר: הוא שאל אותי "מי מחמם אותך בלילה?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית חולים וולפסון, ב-2008

שעות ספורות לפני שהיתה אמורה להתכנס שלשום ועדת המכרזים לבחירת מנהל בית חולים וולפסון החדש, הודיעה נציבות שירות המדינה בשעת לילה למועמדים כי המכרז נדחה עד להודעה חדשה. הסיבה הרשמית היתה אילוצי לוח זמנים של המנכ"ל. ואולם, ל"הארץ" נודע כי ערב כינוס הוועדה התקבלו בנציבות ובמשרד הבריאות פניות משני מקורות שונים ובהן טענות כי אחד המועמדים המובילים לתפקיד, פרופ' יהודה אדלר, הטריד עובדות הכפופות לו בשני בתי חולים. לפי הטענות, מדובר בהטרדות מילוליות שאופיין מיני. 

"הארץ" שוחח עם ארבע נשים שעבדו בכפוף לאדלר והעידו על דפוס התנהגות דומה מצדו. לדבריהן, אדלר נהג להפנות אליהן הערות חוזרות בעלות אופי מיני, בעל־פה ובכתב, וזאת בזמן שמתקיימים ביניהם יחסי המרות. ארבע העדויות מתייחסות למקרים שאירעו בשבע השנים האחרונות.

אחת מהנשים, רופאה בבית החולים שיבא־תל השומר, סיפרה ל"הארץ" כי במסגרת עבודתו של אדלר כממונה על המתמחים, הוא אחראי על החתמת פנקס ההתמחות. לדבריה, כאשר הגיעה אליו כמתמחה באחד ההליכים הפורמליים בהתמחות, שאל אותה אדלר בישירות אם יש לה בן זוג וכאשר נענה בשלילה העיר: "אז מי מחמם אותך בלילה?". לדבריה, "לא קרה לי שום דבר, אבל זה היה לא נעים ומאוד לא הולם לסיטואציה".

לצד העדויות של ארבע הנשים ששוחחו עם "הארץ" עומדת פנייה שהועברה למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מעובדת ותיקה בבית החולים משגב לדך בירושלים, שניהל אדלר עד 2012. העובדת כתבה ערב התכנסות ועדת המכרזים כי במסגרת תפקידה פנו אליה כמה עובדות וסיפרו לה כי אדלר הטריד אותן באופן מילולי בתקופה שכיהן כמנהל בית החולים. העובדת כתבה כי "הנשים סיפרו כי הן סבלו מהערות חוזרות בעלות אופי מיני, פנייה מצדו אליהן בבקשות מקצועיות היתה מעורבת תדיר בכינויים לא הולמים ובהתייחסויות מיניות, מה שגרם להן להרגיש מושפלות ומאוימות. המתלוננות יצאו פגועות מאוד ממנו, הרגישו מושפלות והתקשו לתפקד מבחינה מקצועית". בסיום מכתבה ציינה העובדת כי גורם נוסף בבית החולים נחשף לטענותיהן של הנשים. מכיוון שמדובר בבית חולים פרטי, נציבות שירות המדינה אינה אמונה על בדיקת הטענות.

פרופ' יהודה אדלר. "כל הטענות משוללות יסוד"צילום: טס שפלן

עובדת בכירה שעבדה תחת אדלר במשגב לדך לאורך כל כהונתו מספרת ששמעה מחלק מהנשים עצמן על ההטרדות והיתה עדה להן. לדבריה, "הפניות כלפי נשים בכל הדרגות היו בעלות אופי מיני, מלוות במבטים שאינם הולמים יחסי עבודה, ובוודאי לא יחסי מרות. זה היה דבר שדובר בין העובדות, אבל כולן ראו איך העובדת שהתלוננה שבעה מרורים, ובסופו של דבר הוא נשאר והיא הלכה הביתה. המסר עבר באופן ברור".

בשנת 2012 הועבר אדלר מתפקידו מבית החולים עקב התרשמות מנכ"ל קופת החולים מאוחדת דאז, פרופ' אשר אלחיאני, כי בית החולים בניהולו אינו מתפקד. ממאוחדת, שבית החולים בבעלותה, נמסר כי "ההעסקה של פרופ' אדלר הסתיימה בהסדר שעל פי הוראותיו הצדדים מנועים מלמסור פרטים על תוכנו". מאז עבר אדלר למשרה מלאה בבית החולים תל השומר, שם הוא משמש חבר הנהלת בית החולים, מנהל פרויקט תלפיות שיבא ויו"ר ועדת ההתמחות שיבא־תל השומר.

השבוע דווח כי שר הבריאות יעקב ליצמן מקדם את מועמדותו של אדלר לתפקיד מנהל וולפסון. בסביבתו של ליצמן הכחישו את הפרסום והדפו את התלונות נגד אדלר. במשרד הבריאות אמרו כי "אנשים אינטרסנטיים מנסים לנצל תלונה נדושה שנבחנה ונבדקה בעבר ונמצא כי אין כלום בטענות לרעתו". ל"הארץ" נודע כי למנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב הגיע מידע כבר בנובמבר האחרון על התנהגותו של אדלר. אחת מהעדויות היא של עיתונאית שסיפרה בעצמה לבר סימן טוב כי אדלר הטריד אותה לפני שנים. פנייה נוספת למנכ"ל משרד הבריאות התקבלה מצד עובדת לשעבר שסיפרה על כך שהטריד אותה ואחרות והציעה לחשוף בפניהם ראיות. "האיש אינו ראוי לנהל ולפקח על מערכת בשל התנהגויותיו המטרידות", כתבה להם. בר סימן טוב עדכן את אדלר על כך שהגיעו תלונות עליו. בתגובה החליט אדלר למשוך את מועמדותו, ולאחר מכן שב להתמודד על התפקיד.

בתגובה מסר עורך דינו של אדלר, אלון גלרט: "אכן, מנכ"ל משרד הבריאות ביקש להביא לידיעתו של אדלר כי יש מי שמנסה לפגוע בו בטענות בדבר הטרדה מינית וכי מוטב לו שישקול להסיר את מועמדותו. אדלר, שחשש לפגיעה בשמו הטוב, הסיר את מועמדותו". לדברי גלרט, "לאחר מחשבה נוספת, החליט (אדלר) שלא להיכנע לאותם גורמים שמנסים לחבל במועמדותו", ושב להתמודד על התפקיד. לאחר שהוסרה מועמדותו, הטענות נגד אדלר לא נבדקו. במשרד הבריאות בחרו שלא להגיב לדברים.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב (מימין). מידע על אדלר הגיע אליו כבר בנובמברצילום: אמיל סלמן

ההחלטה של אדלר להתמודד על התפקיד הבכיר של מנהל בית חולים ממשלתי המופקד על בריאותם של מאות אלפי ישראלים, עוררה אנשים שעבדו עם אדלר והכירו את סגנונו לפעול נגד מינויו. בימים האחרונים פנו רופאים מבית החולים שיבא־תל השומר לגורמים בהנהלה וסיפרו להם כי התוודעו למקרה שבו אדלר הטריד רופאה הכפופה לו בבית החולים, שבו הוא עובד. המידע הועבר גם לנציבות שירות המדינה, וזו פתחה בבדיקה, אף שלא הוגשה תלונה מטעם האשה עצמה.

במקרה אחד הגיעה תלונה נגד אדלר לבירור רשמי. ב–2010 התלוננה עובדת בכירה במשגב לדך נגד אדלר על הטרדות מיניות. התלונה הגיעה לבירור בהנהלת קופת חולים מאוחדת. ועדת הבירור הפנימית קבעה כי אדלר לא הטריד מינית. העובדת הגישה תלונה במשטרה וסיפקה הקלטות ומסרונים, אך התיק נסגר מחוסר ראיות ב-2011. העובדת הגישה ערר על ההחלטה לסגור את התיק וטרם התקבלה בו החלטה.

בתלונתה ב-2010, סיפרה העובדת כי אדלר נהג להחמיא לה על עבודתה, אך המחמאות גלשו לתחומים מיניים. "זה התחיל מזה שהייתי מגיעה בבוקר לעבודה והייתי מקבלת מסרון שאומר 'את נראית היום יפה מתמיד'", סיפרה העובדת לחברי ועדת הבירור שהוקמה במאוחדת. "הוא היה עובר לידי במסדרונות, מסתכל עליי מכף רגל ועד ראש... 'וואי, וואי, וואי, איזה דבר יפה'. לעתים זה היה מלווה בהודעות שבהן נכתב: 'אני אוהב אותך', 'מת עלייך', מת לקבל ממך נוק אאוט', ואני הייתי מתחמקת. מתחמקת, עד שלא יכולתי יותר".

העובדת בחרה שלא להעביר לוועדת הבירור את המסרונים שהוחלפו ביניהם, מפני שלטענתה הפרטים שהובאו בפני הוועדה הודלפו לאדלר, וחבריה ביקרו את התנהלותה. אדלר מצדו הכחיש שהטריד מינית, סיפק תצהירי עובדים שתיארו את סגנונו כמתאפיין במלות חיבה. לבסוף קבעו חברי הוועדה כי אדלר לא הטריד מינית וכי התלונה הוגשה על רקע סכסוך בינו לבין העובדת.

אף שהוועדה קבעה שאדלר לא הטריד מינית, מנהל הכספים של הקופה דאז, גיל חיימוביץ', העיד כי אדלר ננזף על ידו ועל ידי מנכ"ל הקופה דאז, שמואל מועלם, על מה שחיימוביץ' כינה "התנהגות לא הולמת". חיימוביץ' העיד כי העובדת סיפרה לו כי קיבלה מסרונים מאדלר, וכמוה גם "הרבה אחרות". לדבריו, הוא ראה בכך "התנהגות שאינה הולמת מנהל, ועל זה הוא (אדלר) חטף שטיפה מהמנכ"ל שקרא לו לשיחה". חיימוביץ' הוסיף: "באחד המפגשים אדלר נקרא למנכ"ל (מועלם) ובנוכחותי הוא קיבל נזיפה על ההתנהלות שלו ועל ההתנהגות שלו שלא הולמת, אבל בין זה לבין מה שהיא אמרה לי על הטרדה לא היה שום קשר".

אדלר מסר בתגובה באמצעות עורך דינו: "כל הטענות שעלו במסגרת הכתבה משוללות יסוד ואין בהן כל ממש. מדובר בניסיון נואל לטרפד את מועמדותו של פרופ' אדלר, מבכירי הרופאים בישראל, לתפקיד מנהל וולפסון. הפנייה בדבר המכתב שהגיע למשרד הבריאות ולנציבות מהווה לכל היותר רכילות שההסתמכות עליה היא בלתי־ראויה. נדגיש שכל טענה המייחסת למרשנו הטרדה מינית היא שקר מוחלט ומהווה לשון הרע. פרופ' אדלר מסר כי אינו זוכר שיחת נזיפה והפנה לדברי מנכ"ל הקופה שטוען שמעולם לא נזף בו".

עוד נמסר כי "מעולם לא הוגשה כנגד מרשנו תלונה של רופאה או עובדת בבית החולים שיבא. מרשנו לא ביצע כל עבירה, לא ביצע כל הטרדה מינית, וכל תלונה, למעט תלונת השווא שנדחתה, לא הוגשה נגדו. ביחס למידע בדבר הטרדת עיתונאית, מעבר לעובדה שמעולם לא היתה פנייה כזו למרשנו, נבהיר שלא היו דברים מעולם ומדובר בלשון הרע. מרשנו לא יסכים לאפשר לגורמים שמועמדותו לזרא להם לגרום לו להסיר את מועמדותו. סיום עבודתו של מרשנו במשגב לדך נעשה בהתאם לחוזה עבודתו, שהסתיים בחלוף שלוש שנים והוארך בשנה נוספת לאור בקשה שהופנתה אליו על ידי המוסדות המתאימים. במהלך אותה שנה התגלעו חילוקי דעות בין פרופ' אדלר למנכ"ל מאוחדת דאז ועל רקע חילוקי דעות אלה הסתיימה עבודתו".

ממשרד הבריאות נמסר: "לא ידוע לנו על כל תלונה רשמית שהוגשה לרשויות החוק על ידי אחת המתלוננות. המשרד סומך על ועדת המכרזים ואגף המשמעת בנציבות הפועלת במקצועיות וללא שיקולים זרים אחרים".

מהמרכז הרפואי שיבא־תל השומר נמסר: "להנהלת המרכז הרפואי לא ידוע על מקרה שבו הוגשה תלונה רשמית או לא רשמית. בימים האחרונים לא היו כל פניות בנידון להנהלה. הנהלת המרכז הרפואי ערכה בעבר בדיקה פנימית בכל הכלים החוקיים העומדים לרשותה, בעקבות פניות שהיו אליה, ואף עדכנה בכך את משרד הבריאות. הבדיקה לא העלתה דבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ