מחקר: לאורך זמן, יעילותן של תרופות גמילה מעישון הופכת שולית

לפי חוקרים מאוניברסיטת תל אביב, היתרון של גמילה עם תרופות מסתכם ב-8% בלבד. החוקרים: לא די בטיפול תרופתי, יש לעשות הרבה יותר כדי להקטין את מספר המעשנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני נוער מעשנים בבוסטון

התרומה של שימוש בתרופות לגמילה מעישון לאורך זמן היא נמוכה, כך על פי מחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת תל אביב ופורסם בכתב העת Addiction. במחקר נמצא כי התרומה של החומר הפעיל בתרופות לגמילה מעישון עמדה על 8% בלבד.

החוקרים, בהובלת ד"ר לאה רוזן מבית הספר לבריאות הציבור בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, מצאו כי התועלת של התרופות הנפוצות לגמילה מעישון קטנה בהדרגה במהלך שנת הטיפול הראשונה. "עישון סיגריות הינו הגורם הנפוץ בעולם למוות מוקדם שניתן למנוע" אמרה רוזן. לדבריה, מגוון תרופות לגמילה מעישון אושרו על ידי מנהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA), אך יעילותן הוכחה במחקרים שנערכו לאורך תקופת זמן מוגבלת. "תועלתן לאורך זמן נותרה בגדר שאלה פתוחה", הסבירה. החוקרים ביקשו לבדוק סוגיה זו ולבחון אם חלה ירידה בתועלת הטיפול תרופתי במהלך ההשתתפות בניסוי.

המחקר התבסס על ניתוח של 61 מחקרים מבוקרים מהספרות המדעית, בהם השתתפו בסך הכל כ-28 אלף מעשנים שביקשו להיגמל. המחקרים בחנו את יעילותן של שתי תרופות נפוצות שאושרו על ידי ה-FDA: "זייבן", הכוללת את החומר הפעיל בופרופיון, ו"צ'מפיקס", המכילה את החומר הפעיל ורניקלין. כמו כן נבחנו מוצרי גמילה שונים המכילים ניקוטין, בהם מדבקות ומסטיקים. בכל המחקרים חולקו המשתתפים לקבוצות באופן אקראי, כאשר חלקם קיבלו תרופה פעילה והאחרים, ששימשו כקבוצת ביקורת, קיבלו תרופת דמה (פלצבו). כמו כן, במרבית המחקרים הוצעו לכל המשתתפים, בשני הסוגים של הקבוצות, שיחות ייעוץ פנים מול פנים או שיחות טלפוניות.

את תרופות הגמילה נהוג לקחת לפרק זמן מוגבל, בין שבועות לחודשים ספורים - פרק הזמן הדרוש לגמילה מעישון - ולעתים לצד תחליפי ניקוטין. לדברי רוזן, ייחודו של המחקר שהובילה נעוץ בכך שהוא בדק בנפרד שיעורי הפסקת עישון בנקודות זמן שונות ולאורך זמן. המחקר העלה כי כעבור שלושה חודשים כ-40% מהמשתתפים שקיבלו תרופות פעילות לא חזרו לעשן. כעבור שישה חודשים שיעור זה ירד לכ-25%. שנה לאחר תחילת הטיפול 20% ממקבלי התרופות התמידו בהימנעות מעישון, לעומת כ-12% מהמשתתפים בקבוצת הביקורת. המשמעות היא שהיתרון של גמילה בעזרת תרופות על פני גמילה בלעדיהן עמד על 8% בלבד. שיעור זה נכון גם למוצרי הגמילה המכילים ניקוטין. 

מאפרה מלאה בסיגריות בניו יורק, ב-2017צילום: Mark Lennihan/אי־פי

המחקר מדגיש כי שימוש בתרופות לגמילה מחייב כלי התערבות נוספים, ובראשם רצון המעשן להיגמל. "צריך לזכור שאדם שמראש מסכים להשתתף בניסוי - בין אם בקבוצת המחקר ובין אם בקבוצת הביקורת - מודע לנזקי העישון ומעוניין להיגמל", מסבירה רוזן, "גם אפקט המעקב והעובדה שאחת לתקופה הוא נשאל ומתוחקר לגבי מצבו, משפיעה גם היא על הגמילה. בנוסף, יש להוסיף את העובדה שהנגמלים בניסויים השונים קיבלו סוגי התערבות שונים כמו ליווי, ייעוץ וטיפול התנהגותי או תרופות דמה שגם להן יש אפקט".

עוד הוסיפה רוזן כי "הצלחה של גמילה מושגת לרוב על ידי יותר ממרכיב אחד. המחקר שלנו מצא שהמשקל הסגולי של החומר הפעיל בתרופות (ולא בהכרח עצם נטילת תרופה כל שהיא, דמה או אמיתית - ע"א) עומד על 8%. זה לא אומר שהיא לא יעילה, ובמספרים גדולים זה לא מעט. אבל מה שזה אומר שהיא לא מספיקה כאמצעי יחיד לגמילה אלא כמרכיב מסייע".

התרופה "זיבן" מיועדת למתן ולהסדיר את הפעילות המוגברת במוח של האזור האחראי על הרגשת ההנאה והדחף לעשן, שנובעת מהשפעות הניקוטין. היא גם אמורה להחליש את תסמיני הגמילה מהסם, בהם ירידה במצב הרוח, עצבנות וקושי בריכוז. היא אינה מכילה ניקוטין וניתן להשתמש בה גם בלווי תחליפים. מחקרים שנעשו בתרופה בעבר  הצביעו על הימנעות מעישון כעבור 7 עד 9 שבועות אצל 58% מהנגמלים וכ-30% כעבור 12 חודשים.

"צ'מפיקס" פועלת על המנגנון הנוירו-פסיכולוגי של התלות בניקוטין ומעכבת את שחרור הדופמין במוח - וכך מפחיתה את ההנאה שבעישון. מחקר שנערך במרכז הרפואי מאיו קליניק בארה"ב, במימון יצרנית התרופה, כלל כ-1,500 נבדקים שחולקו לקבוצת מחקר וקבוצת ביקורת וטופלו בתרופה ובתרופת דמה במשך 24 שבועות. המחקר הראה שהתרופה יעילה יותר מתרופת הדמה באופן עקבי לאורך שנה. בשבוע הרביעי לניסוי, 47% מהמשתתפים שנטלו את התרופה הפחיתו את כמות הסיגריות שהם מעשנים ב-50% או נגמלו לחלוטין, בהשוואה ל-31% מהמשתתפים שקיבלו פלצבו. שנה לאחר תחילת המחקר, 27% מהנבדקים שקיבלו צ'מפיקס לא עישנו, בהשוואה לכ-10% למשתתפים שניגמלו בעזרת פלצבו.

גם אם המחקרים השונים הראו הצלחה מסוימת של התרופות למניעת עישון, מכולם עולה מסקנה דומה: המרכיב הפסיכולוגי-התנהגותי בתלות ובהרגל של צריכת סיגריות הוא משמעותי בגמילה, לפחות כמו המרכיב הנוירו-ביולוגי ויש הטוענים שאף יותר. 

גם סדנאות הגמילה של קופות החולים בישראל עושות שימוש בתרופות שנבדקו. בדיוני סל הבריאות לשנת 2018 התנהל דיון ארוך בשאלת הרחבת השימוש בתרופה "צ'מפקיס" בעלות של כ-18 מיליון שקל לסל, שבסופו הוחלט שלא להרחיב את השימוש.

מחקר דומה שנערך ב-2012 ופורסם במגזין טבקו קונטרול מצא שמעשנים שהשתמשו במסטיקים ובמדבקות ניקוטין כחלק מתוכנית גמילה או לכשעצמם דיווחו על יתרונות מועטים של שימוש במוצרים. החוקרים עקבו אחר קבוצת מעשנים כדי לבדוק אם תחליפי הניקוטין משפיעים לאורך זמן; הם ראיינו את הנבדקים שלוש פעמים, במרווחי זמן של כשנתיים. לפי נתוני המחקר, השימוש בתחליפי הניקוטין לא סייע לגמילה מעישון, בין שנלקחו לתקופה המומלצת של חודשיים ובין שבליווי הדרכה של יועץ גמילה. לפי החוקרים, תחליפי הניקוטין אמנם מסייעים למעשנים להיגמל אך אינם מספיקים כדי למנוע מהם למעוד ולחזור לעשן בטווח הארוך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ