בבתי החולים חוששים כי העתירה נגד איסור החמץ תביא להחמרת האכיפה

גורם באחד מבתי החולים האשים כי עתירת הפורום החילוני נגד הנוהל נועדה למטרות יחסי ציבור: "מעולם לא הנחינו מאבטחים לחפש חמץ". סגן השר ליצמן: אף מנהל אינו רשאי לא לאכוף את האיסור

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

בבתי החולים חוששים כי עתירת הפורום החילוני לבג"ץ נגד האיסור על הכנסת חמץ לשטחם בפסח תוביל להחמרת האכיפה שלו, בניגוד לכוונת העותרים. בכירים בבתי החולים התייחסו בשיחות עם "הארץ" לעתירה באי נוחות, לאחר שבמשך שנים העדיפו הגורמים במערכת להימנע מקביעת עמדה נחרצת בשאלה והתייחסות לסוגיות של דת ומדינה. רובם העדיפו שלא לענות באופן מפורש לשאלת האכיפה במוסדות שתחת ניהולם.

אתמול (שלישי) אמר שר הבריאות יעקב ליצמן, כי כל בתי החולים חייבים לאכוף את האיסור הכנסת החמץ לבתי החולים במהלך פסח. "אין רשות לאף מנהל לא לקיים ולבצע את הנוהל הזה, שנהוג כבר 70 שנה", אמר ליצמן בהתייחסות ראשונה לנושא, בכינוס "תובנות ויעדים" של המשרד. דבריו של ליצמן נאמרו בתגובה לפרסום כי מנהלי בתי חולים, ובהם איכילוב ורמב"ם, מתכוונים שלא לאכוף את הנוהל.

בית החולים רמב"ם בחיפה, ב-2014
בית החולים רמב"ם בחיפה, ב-2014צילום: חגי פריד

לדברי גורמים במערכת הבריאות, לסגן השר "לא הייתה ברירה אלא להתייחס לדברים כשמנופפים בהם מול עיניו כסדין אדום", כפי שעשה בסוגיית העבודות בשבת של רכבת ישראל. משבר הרכבת, בנובמבר האחרון, הוביל את ליצמן להתפטר מתפקידו כשר בממשלה, וכעבור שבועות הוא חזר למשרד במעמד סגן שר. הגורמים כינו את העתירה "צעד מיותר ופרובוקטיבי, ובעיקר לא אפקטיבי".

גורם בבית חולים במרכז הארץ העריך בשיחה עם "הארץ" כי אם העתירה תידחה, ייאלצו בתי החולים לשנות את הנוהג הקיים כיום, ולהורות באופן מפורש וגורף למאבטחים לאכוף את נוהל החמץ. כיום נהוג במערכת הבריאות להציב בבתי החולים שלטים גדולים בשערי הכניסה, המבשרים על האיסור. האכיפה היא נושא המטופל באופן פרטני בכל מוסד, בהתאם לתפיסת העולם של מנהליו.

"מדובר בסוגיה רגישה מאוד, שכל בית חולים מתמודד איתה בדרכו", אמר גורם בבית חולים אחר, שהתריע כי כל פתרון ביניים עלול לעורר כעס מצד חלק מהמבקרים. "קשה מאוד לתמרן ולצאת בסדר עם כולם", אמר הגורם, שבית החולים שבו הוא עובד אינו מנחה את המאבטחים לחפש חמץ, "זה נושא נפיץ במיוחד".

ליצמן בכנס של משרד הבריאות, אתמול
ליצמן בכנס של משרד הבריאות, אתמולצילום: עופר וקנין

מנהלים בבתי החולים הדגישו כי תפקידן של מחלקות הביטחון הוא לשמור על הסדר והביטחון, ולא לאכוף את כללי הכשרות, אך הצביעו על קושי נוסף: "אלה לא רק ההנחיות, אלא השאלה איפה מפקידים את האוכל שלא מוכנס, ומה קורה אם הוא מתקלקל? הגיוני לצפות מאיתנו להציב תאי אחסון ומקררים בכניסות לבתי החולים?.

לטענת הגורם מבית החולים במרכז, העתירה נועדה להשיג יחסי ציבור לפורום החילוני ויצרה מתח שהגדיר "מיותר" בחברה הישראלית. "יש הבדל מהותי בין צודק לחכם", אמר הגורם, "גם העובדה שסגן שר הבריאות הוא חרדי לא מסייעת בכך". הוא ציין כי עד כה "מעולם לא הנחינו את המאבטחים שלנו לחפש חמץ, וכלל לא היינו מודעים להתייחסות למאבטחים בהנחיות הרבנות".

מנהל בית החולים בצפון הארץ הצביע על מורכבות הנושא בפריפריה, שם האוכלוסייה מגוונת יותר. "המאבטחים שלנו מחפשים בתיקים – בין אם מדובר ביהודים שלא שומרים מסורת ובין אצל לא יהודים, כולל בצוותים המטפלים. להגיד שאנחנו חשים עם זה בנוח? לגמרי לא. אבל בית בתי החולים הם גוף ממשלתי ואילו ההנחיות".

פרופ' אליק אבירם, לשעבר מנהל בתי החולים הדסה ואסותא בתל אביב, אמר ל"הארץ" כי לאורך השנים התקיים סטטוס קוו בנושא, שעלול להיות מופר כעת. "בית החולים תמיד הוכשר והקפדנו שלא תהיה הפרה", אמר אבירם, "מעולם לא חשבנו לבדוק באופן אקטיבי בתיקי המבקרים. תפקידם של המאבטחים הוא שמירה על הביטחון והסדר, איזו סמכות חוקית או משפטית יש למאבטח שמוצא פרורי חמץ בתיק? למה רק בפסח ולא בכל השנה, אם מישהו לועס כריך לא כשר?".

הרב רפי יוחאי, מנהל תחום אכיפת חוק איסור הונאה בכשרות ברבנות הראשית, אמר אתמול לכאן ב': "אני חושב שהסערה שמנסים ליצור פה היא לא לטובת אחדות עם ישראל. המאבטחים בסופו של דבר מועסקים על ידי בית החולים ובתי החולים נדרשים לאכוף איסור חמץ. אני מניח שאותם מאבטחים מקבלים הנחיות ולמעסיק שהעובד שלו לא מבצע את עבודתו ישנם אני מניח פתרונות זמינים". בנוסף הבהיר יוחאי, "אם הכלים ייטרפו מחמת הכנסת חמץ, אותו בית חולים יוכרז כלא כשר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ