ההסתדרות הרפואית הכריזה על השמנה כמחלה

לפי ההסתדרות, כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל חולה בהשמנה וכ-4,000 בני אדם מתים בישראל מדי שנה מהמחלה. ההסתדרות קראה להקים מרפאות לטיפול בהשמנה: "זאת מחלה שלא חולפת לבד"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

ההסתדרות הרפואית בישראל הצהירה היום (רביעי) כי תגדיר השמנה כמחלה. לפי נתונים שפרסמה ההסתדרות, כ-4,000 בני אדם מתים בישראל מדי שנה בשל השמנה. ארגונים כמו ההסתדרות הרפואית בארה"ב, ארגון הבריאות העולמי והאגודה האירופית לחקר ההשמנה הגדירו השמנה כמחלה.

ההסתדרות קראה להקים מערך לאומי ומרפאות לטיפול בהשמנה. יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' לאוניד אידלמן, אמר כי "המשמעות של ההכרזה על ההשמנה כמחלה היא שהסובלים ממנה לא צריכים להתבייש. זאת מחלה שלא חולפת לבד והסובלים ממנה זקוקים לסיוע מקצועי". יו״ר החברה לחקר וטיפול בהשמנה, ד״ר דרור דיקר, אמר כי "מדובר במחלה כרונית ולא בכשל התנהגותי. כיום הצוות המטפל נעדר יכולות לטפל בצורה יעילה במחלת ההשמנה, והתקווה היא שהדבר יוביל לניהול אקטיבי והתמודדות מערכתית עם מחלת ההשמנה". 

כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת ו-12.5% מהילדים בכיתה ז' בישראל חולים בהשמנה, נמסר. ככל שהמעמד הסוציו-אקונומי נמוך יותר, שיעור האנשים עם השמנה גבוה יותר. על פי מחקר של המכון לחקר מדיניות בריאות, העלות הכלכלית של עודף משקל וצריכת סוכר היא שבעה מיליארד שקל בשנה. הסכום כולל בעיקר עלויות טיפול במחלות לב וכלי דם, סוכרת ויתר לחץ דם.

על פי ההערכות, כ-2.8 מיליון בני אדם מתים מדי שנה מעודף משקל. השמנה מגדילה את שיעור הסיכון למחלות נוספות. הסיכון לאסתמה עולה ב-43% בגברים ו-78% בנשים, הסיכון לאי-ספיקת לב עולה ב-78% והסיכון לפתח סוכרת עולה פי שישה בגברים ופי 11 בנשים. גם הסיכון לחלות בסרטן עולה באופן משמעותי. לפי מחקרים, השמנה פוגעת גם בתוחלת החיים.

לפי מחקר שפורסם ב-2014 בכתב העת Lancet, בשנת 1980 סבלו 857 מיליון בני אדם מבעיות משקל, לעומת 2.1 מיליארד בני אדם בשנת 2013 - עלייה גבוהה בהרבה ביחס לקצב העלייה הדמוגרפית באוכלוסיית העולם. החוקרים השתמשו כבסיס לעבודתם במדד המקובל של מסת הגוף (BMI) - הנוסחה המקובלת לחישוב היחסים בין גובהו של אדם ומשקל גופו. על פי ההגדרות ארגון הבריאות העולמי, מצב של עודף משקל מוגדר בטווח שבין 25 ל–29.9 BMI ואילו מצב השמנת יתר מוגדר ברמה של 30 BMI ומעלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ