לאחר שנים של מאבק: מרכז רפואי אזורי יוקם בקריית שמונה

חדר המיון שפעל בעיר במשך 30 שנים נסגר ב-2013 והוחלף במוקד מד"א עם שירותים מצומצמים. המרכז יספק שירותי רנטגן ורפואת משפחה, ובעתיד מתוכננת הרחבה כדי לבצע בדיקות CT ו-MRI. חבר אופוזיציה בעיר: "קיבלנו יותר מדי הבטחות, בפועל לא קרה כלום"

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוקד מד"א בקריית שמונה, ב-2015
מוקד מד"א בקריית שמונה, ב-2015צילום: גיל אליהו

ראשי מועצות מצפון הארץ הכריזו היום (ראשון) על הקמת מרכז רפואי בקריית שמונה, זאת לאחר מאבק פוליטי וציבורי מאז שנסגר לפני חמש שנים חדר המיון הקדמי שפעל בעיר. חדר המיון פעל במשך 30 שנה, בשיתוף בית החולים זיו בצפת. מאז שנסגר, פעל בעיר מוקד מד"א שנתן שירותי רפואה מצומצמים, ועבור שירותים מסוימים תושבי הגליל המזרחי נאלצו לנסוע לצפת.

על הקמת המוקד הרפואי הכריזו במסיבת עיתונאים ראש העיר קריית שמונה ניסים מלכה, ראש המועצה האזורית הגליל העליון גיורא זלץ, ראש המועצה האזורית מבואות החרמון בני בן מובחר, ראש המועצה האזורית גולן אלי מלכה וראשי רשויות נוספים מהאזור. בדבריהם הסבירו מדוע המרכז שיוקם יספק שירותים טובים ונרחבים יותר מחדר המיון הקדמי שנסגר, וראש העיר מלכה הוסיף: "אנחנו מתכוונים להרחיב עם CT ו-MRI, ויש לנו כבר תורמים". עוד אמר מלכה כי המרכז יתוקצב בהתאם להחלטת ממשלה שהתקבלה בנושא ומתקציב הרשויות שמרכיבות את אשכול גליל מזרחי.

בשנים האחרונות תושבי הרשויות הפגינו פעמים רבות במחאה על היעדר שירותים רפואיים, זאת לאחר שניהול חדר המיון הקדמי הועבר מבית החולים זיו למד"א. המהלך להקמת המרכז לווה במאבקים פוליטיים מקומיים וארציים, בהם בין ראש העיר מלכה לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה). המהלך צלח בין היתר בגלל שחברת הכנסת יפעת שאשא ביטון (כולנו), תושבת קריית שמונה, פעלה לקידומו.

המרכז, שיופעל על ידי חברת ביקור רופא, צפוי להיפתח תוך שלושה חודשים ויכלול מנהל רפואי שהוא מומחה לרפואת ילדים, רופא תורן ואח. הוא יספק בין היתר שירותי רנטגן, גיבוס קל, בדיקות שתן ודם, ומשטח גרון. בנוסף, המרכז יטפל בחיילים בשירות סדיר, בכפוף לאישור מטעם משרד הבריאות ומשרד הביטחון.

עו"ד אביחי שטרן, תושב קריית שמונה וחבר מועצה מהאופוזיציה שהיה בין יוזמי ההפגנות, אמר ל"הארץ" שהוא לא ממהר לשמוח. "מ-2011 אנחנו שומעים שחדר המיון ימשיך לעבוד באותה מתכונת ולא ייסגר בכלל", סיפר, "ולמרות זאת כל שנה היינו צריכים להילחם עד שסגרו אותו בסוף 2013. הוא הוסיף: "קיבלנו יותר מדי הבטחות, חלקן אפילו מבטיחות יותר ממה שקיבלנו היום. בפועל לא קרה כלום".

ראש מועצה אזורית הגליל העליון, גיורא זלץ, אמר כי "הפתרון המוצג היום בדמות מרכז בריאות אזורי הוא הרבה יותר טוב ממה שהיה עד כה, וצריך לברך על כך". הוא הוסיף: "נכון, הוא עדיין לא שלם. אני גם מבין שיש חששות וחוסר אמונה, אולם יש לנו תקציב של המדינה ואנחנו, הרשויות, מתחייבים להשלים את החסר, על מנת שיהיו לתושבים שלנו שירותי בריאות טובים". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ