משרד הבריאות הזהיר את תושבי איתמר מקנסות ומאסרים אם לא יתחסנו נגד חצבת

נציג המשרד איים להפעיל באופן חריג סעיף בחוק המאפשר לפעול נגד המסרבים להתחסן, לאחר שבאחרונה אובחנו בהתנחלות שישה חולים בחצבת. בעקבות זאת התחסנו התושבים והמשרד לא מימש את האיום

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

משרד הבריאות הזהיר את תושבי ההתנחלות איתמר כי אם לא יתחסנו נגד חצבת יופעל נגדם באופן חריג סעיף בחוק, המאפשר להטיל קנס או מאסר על מי שלא יתחסן באזור שבו ישנה התפרצות של מחלה מידבקת. זאת, לאחר שבשבועות האחרונים אובחנו ביישוב שישה חולים במחלה. על האזהרה דווח לראשונה ב"ישראל היום".

במכתב ששיגר בשבוע שעבר רופא נפת פתח תקוה, ד"ר ערן קופל, ליו"ר המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, הוא ציין כי באחרונה אובחנו בנפה כ-20 מקרים של חצבת, וכי שיעור החולים באיתמר, שבה 1,200 תושבים, גבוה מאוד ביחס לאוכלוסיה הכללית.  "מדובר לצערי ביישוב שבקרב חלק משמעותי של תושביו ישנם ככל הנראה מתנגדי חיסונים מוחלטים, ואף התופעה של התנגדות לחיסון מכל סוג רווחת בקרב משפחות שלמות על ילדיהם וטפם ובקרב מספר דורות ביישוב", הוסיף.

קופל דרש מדגן להנחות את תושבי היישוב מגיל שלושה חודשים ועד גיל 18 להתחסן בהקדם. וכתב כי יצטרך "להמליץ לממונים עליי להפעיל בדחיפות את סעיף 19 לפקודת בריאות העם על כל תושב היישוב שיתמיד בהתנגדותו לחסן את ילדיו נגד חצבת, וימשיך לסכנם ולסכן את בריאות הציבור כולו". הסעיף מאפשר למשרד הבריאות להעניש מי שמסרב להתחסן במצבים קיצוניים, ונעשה בו שימוש פעמיים בלבד. לדברי מקורות במשרד, דגן הפיץ את המכתב לתושבי איתמר ואלה החלו להתחסן, כך שהמשרד לא נדרש לממש את האיום.

חצבת היא מחלה נגיפית קשה ומידבקת שגורמת לפריחה ולתסמינים הדומים לאלה של הצטננות: נזלת, כאב גרון, אודם בעיניים. אחד מאלף חולים עלול למות מהמחלה. חצבת עלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים; כשליש מהחולים יפתחו סיבוכים כגון דלקת האוזן התיכונה, שלשולים ודלקת קרנית העין. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת ריאות ודלקת מוח. סיבוך נדיר מאוד שעלול להופיע כעשר שנים אחרי החצבת הוא מחלה ניוונית של המוח, הגורמת לפגיעה בלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית ומביאה להתדרדרות שכלית ולפרכוסים. הסיכון לסיבוכים גבוה יותר בילדים מתחת לגיל חמש, אצל מבוגרים מעל גיל 20 ובחולים הסובלים  ממערכת חיסונית מדוכאת. 

המחלה מידבקת ביותר, ועוברת ישירות מאדם לאדם על ידי פיזור הנגיף לסביבה בעת שיעול, עיטוש, מגע עם הפרשות מהאף או ליחה. ניתן להידבק אפילו מנגיפים שנשארו בחדר שבו שהה חולה כמה שעות לאחר עזיבתו. הסיכון שאדם לא מחוסן יידבק אחרי חשיפה לחולה הוא 90%.

מאז תחילת השנה דווחו 54 מקרי חצבת, ומשרד הבריאות הפיץ לבתי החולים חוזר להגברת עירנות וחידוד נהלים מחשש להתפרצות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ