הכנסת אסרה עישון באירועים ציבוריים בהשתתפות 50 בני אדם ויותר

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אסרה בנוסף עישון סמוך לכניסה של בתי חולים ומרפאות. את המהלך יזם משרד הבריאות, שנטען כי הוא פועל לטובת האינטרסים של חברות טבק

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עישון בשוק מחנה יהודה בירושלים
עישון בשוק מחנה יהודה בירושליםצילום: אילן אסייג

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (רביעי) להרחיב את האיסור על עישון במקומות ציבוריים. הוועדה קיבלה שורת איסורים שהציע משרד הבריאות, בהם איסור עישון באירועים ציבוריים בהשתתפות 50 בני אדם ויותר. כמו כן נאסר עישון במרחק של פחות מ-10 מטרים מהכניסה והיציאה ממוסדות שונים, בהם בתי חולים, מרפאות, משרדי ממשלה, מועצות דתיות, עיריות, ובתי משפט. אישור הרחבת הצו אמור להיכלל ברשומות במהלך השבועיים הקרובים. 60 יום לאחר מכן, ייכנס צו ההרחבה לתוקף.

לפי לשון הצו שאושר, נאסר לעשן ב"שטח תחום, שאינו במבנה, שבו מתקיים אירוע, הכולל התקהלות מאורגנת של 50 בני אדם, למעט חצר בית מגורים, וכן באזור הכניסה או היציאה לשטח התחום בטווח של 10 מטרים מהכניסה או היציאה והכל במועד קיום האירוע או בתכוף לו".

משמעות הדבר היא שבאירועים רבי משתתפים, כמו הופעות ענק בפארקים ובפסטיבלים, ובאירועי תרבות ובידור מצומצמים תחת כיפת השמיים – בכל אלה ייאסר העישון. אדם שייתפס יסתכם בקנס של 1000 שקלים ובעל המקום בקנס של 5000 שקלים.

בגני חיות יהיה מותר לעשן באזור שהגדירה ההנהלה, בתנאי שלא יהווה מטרד. כך גם במשרדי ממשלה - באזור מוגדר מחוץ לבניין. במחלקות סגורות בבתי חולים פסיכיאטריים המאושפזים יוכלו לעשן בחדר נפרד ומאוורר. בחניונים מקורים, גני שעשועים ציבוריים ואזורי ספורט - כמו בריכות ומגרשי ספורט - אסור יהיה לעשן בכל המתחם. בגני ילדים, במרפאות ובבתי חולים יהיה אסור לעשן עד מרחק של פחות מעשרה מטרים מהכניסה והיציאה של המתחם. עם זאת, הצו אינו משנה דבר בנוגע לאכיפה, שנותרה באחריות הרשויות המקומיות, שמגדירות את סדר העדיפויות של הפקחים.

"אנו רואים בעישון ונזקיו סכנה לבריאות הציבור, והרחבת הצו תביא להחמרת המאבק שלנו בעישון מתוך דאגה לאזרחים", אמר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, "משרד הבריאות ממשיך במלחמה נגד העישון, והרחבת האיסור במקומות ציבוריים הינה חלק ממערך פעילויות שאנו נוקטים לטובת הציבור". ליצמן הוסיף שבימים אלו עובד המשרד על צו נוסף שירחיב גם את איסור העישון במסעדות. 

ההחלטה להרחיב את הצו מגיעה כשברקע ביקורת חריפה שנמתחה על ליצמן ועל משרד הבריאות, על האופן שבו הם מטפלים בתופעת העישון. מבקר המדינה פרסם החודש דו"ח, לפיו משרד הבריאות פעל לטובת אינטרסים של חברות טבק בישראל, ונמנע מפעולות הכרחיות לשמירה על בריאות הציבור.

עם זאת, הצו החדש אינו משנה דבר בנוגע לאכיפה, שנותרה באחריות הרשויות המקומיות. הקנסות ניתנים על ידי פקחי הרשויות, בהתאם להגדרות וסדר עדיפויות מקומי. לטענת גורמים במערכת הבריאות, העלאה של סכומי הקנסות לא תועיל, כיוון שכבר כיום הסכומים גבוהים ולכן הצלחת האכיפה תלויה בהתגייסות של הרשויות המקומיות ובלחץ של הציבור והתושבים על הרשויות להסיט את סדר העדיפויות ממתן דו"חות חניה להתמקדות בשמירה על אוויר נקי במרחב הציבורי. לטענת אותם גורמים, מרבית המעשנים מכבדים את חוק והוא מופר בעיקר המקומות בילוי כמו פאבים ואולמות שמחה.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף: "עשינו היום צעד גדול בהגנה על הציבור מפני נזקי העישון. התיקון שביצענו עם הוועדה מבטא את המחויבות שלנו למלחמה בעישון. מודה ליו"ר הוועדה על המחויבות״. 

החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים וחשיפה לעישון אושר ב-1983 ומאז הורחב והוחמר בשורה של תיקונים, והוא חל על מקומות ציבוריים כמו מסעדות, בתי קפה, פאבים, קניונים, בתי חולים, מרפאות, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, ומאז שנת 2014 גם באצטדיונים. לצד האיסורים הללו הרחיב החוק גם את סמכויות האכיפה והענישה על הפרת החוק לצד איסור הצבת מאפרות במקומות ציבוריים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ