דו"ח: כ-8,000 בני אדם מתים בכל שנה ממחלות הקשורות בעישון

20.5% מהישראלים עישנו ב-2017, בדומה לנתוני השנים הקודמות. עם זאת, בשנה שעברה חלה עלייה של 28% בצריכת טבק לנרגילה בהשוואה ל-2016, במקביל לירידה בצריכת סיגריות

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליצמן בבית החולים פוריה, בפברואר האחרון
עידו אפרתי

כ-8,000 בני אדם מתים בכל שנה בישראל ממחלות הקשורות בעישון - כך עולה מדו"ח העישון השנתי של משרד הבריאות לשנת 2017 שפורסם היום (חמישי). לפי הדו"ח, כ-800 נוספים מתים כתוצאה מעישון כפוי - שמשפיע על 38% מהישראלים. 20.5% מהישראלים בני 21 ומעלה מעשנים, זאת בהשוואה ל-2016 - אז שיעור המעשנים היה 21.6%. נתוני 2015 לא פורסמו בדו"ח בשל שינוי שיטת המדידה, וב-2014 שיעור המעשנים עמד על 23.1%, ב-2013 על 21.2%, ב-2012 הוא היה 20.1% וב-2011 על 21.7%.

שיעור העישון בקרב גברים הוא 25.9% ובקרב נשים הוא 15.3%. שיעור העישון בקרב גברים ערבים הוא הגבוה ביותר - 38.2% לעומת 23.2% מהגברים היהודים. 7.2% מהנשים הערביות מעשנות, זאת בהשוואה ל-16.9% מהנשים היהודיות. הנתונים מציבים את ישראל במקום ה-17 מתוך 43 במדד ה-OECD, כאשר המקום הראשון מייצג את שיעור העישון הגבוה ביותר.

העישון מכניס למדינה יותר מ-7 מיליארד שקל, כ-5.8 מיליארד מגיע ממס קנייה על סיגריות, כ-352 מיליון שקל ממס קנייה על טבק לגלגול וכ-52 מיליון ממוצרי טבק אחרים, ועוד כמיליארד שקל מתשלום מע"מ. לפי הדו"ח, מספר חפיסות הסיגריות שנמכרו ב-2017 ירד ב-6.7% אך במקביל נרשמה עלייה בצריכת טבק לנרגילה וטבק לגלגול. מכירת הטבק לנרגילה עלתה ב-28% בהשוואה ל-2016, ובסך הכל נמכרו 201 טון. מכירת טבק לגלגול עלתה ב-9.3% לעומת 2016, ובסך הכל נמכרו 760 טון.

לפי מקורות במערכת הבריאות, העלייה במכירת טבק לנרגילה נובעת מהגברת האכיפה נגד הברחות, ולכן חלק מהספקים עברו למכור טבק חוקי. סיבה נוספת היא התרחבות השימוש בנרגילה. "בשנים האחרונות מוקמים בתי נרגילה תחת כל עץ רענן בחברה הערבית, כולל ליד בתי ספר, וישנה גם זליגה ופופולריות מתרחבת של הנרגילה גם בקרב צעירים יהודיים", הסביר מקור במערכת הבריאות.

על פי ארגון הבריאות העולמי, עישון נרגילה במשך כ-45 דקות יכול לחשוף את המשתמש לעד 50 ליטרים של עשן, לעומת כליטר אחד שנצרך במשך עישון סיגריה. מחקר ישראלי משנת 2011 שנערך בבית החולים רמב"ם בחיפה ובחן את השפעות עישון הנרגילה הראה כי חצי שעת עישון נרגילה גורמת לעלייה ברמות חומרים רעילים בדם, לעלייה בדופק ובלחץ הדם ובירידה בתפקודי הריאות.

במקביל, משרד הבריאות משקיע מאמצים כדי לסייע למעשנים להיגמל, וב-2017 פנו כ-27 אלף ישראלים לסדנאות גמילה מעישון של קופות החולים - הנתון הגבוה ביותר עד כה מאז שהחלו הסדנאות. כלי נוסף למאבק בעישון הוא הרחבת האיסור על עישון במקומות ציבוריים. ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיבלה אתמול שורת איסורים שהציע משרד הבריאות, בהם איסור עישון באירועים ציבוריים בהשתתפות 50 בני אדם ויותר. כמו כן, נאסר עישון במרחק של פחות מ-10 מטרים מהכניסה והיציאה ממוסדות שונים, בהם בתי חולים, מרפאות, משרדי ממשלה, מועצות דתיות, עיריות, ובתי משפט.

עלייה של 28% בצריכת טבק לנרגילה ב-2017צילום: לימור אדרי

דו"ח העישון וההחלטה אתמול להרחיב את האיסור מגיעים כשברקע ביקורת חריפה שנמתחה על סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ועל משרד הבריאות, על האופן שבו הם מטפלים בתופעת העישון. מבקר המדינה פרסם החודש דו"ח, שלפיו משרד הבריאות פעל לטובת אינטרסים של חברות טבק בישראל, ונמנע מפעולות הכרחיות לשמירה על בריאות הציבור.

בתגובה לדו"ח נמסר מאיגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית, והאיגוד הישראלי למקדמי ומחנכי בריאות והאגודה למלחמה בסרטן: "אנו קוראים לממשלה, ובמיוחד למשרדי הבריאות האוצר, לפעול ביתר שאת להצלת חייהם של אלפי אזרחים במדינת ישראל. כפי שהודגם בדו"ח מבקר המדינה, חוסר המדיניות העקבית והיעדר הנחישות של הנהלת משרדים אלו בהובלת מהלכים שהוכחו כיעילים ביותר, עולים בחיי אדם ובבריאות הציבור".

עוד נמסר כי "הנתונים מראים כי מדינת ישראל דורכת במקום מאז שנת 2012 ושיעורי העישון לא יורדים כנדרש. אנו קוראים לסגן שר הבריאות ולשר האוצר לפעול במהירות ליישום מלא של אמנת הפיקוח על הטבק אותה אישרה ישראל, הכוללת איסור פרסום גורף והחלת חפיסות אחידות כולל אזהרות עם תמונות, וכן העלאת מחיר הסיגריות בכלל ותיקון עיוות המס על הטבק לגלגול בפרט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ