איגוד רופאי בריאות הציבור קובע כי אין להגדיר השמנה כמחלה, בניגוד לעמדת ההסתדרות הרפואית

לפי האיגוד, ברוב החברות המודרניות השמנה היא תולדה של אורח חיים, והגדרתה כמחלה מסירה מהאדם את האחריות להחלטותיו ומגלגלת אותה לפתחה של מערכת הבריאות

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם הסובל מעודף משקל אוכל בלונדון. ארכיון
אדם הסובל מעודף משקל אוכל בלונדון. ארכיוןצילום: Kirsty Wigglesworth / AP

איגוד רופאי בריאות הציבור פרסם הבוקר (שני) נייר עמדה שבו קבע כי השמנה היא לא מחלה ואין להתייחס אליה ככזו. לדברי האיגוד, הגדרת ההשמנה כמחלה מסירה מהאדם הסובל ממנה את האחריות לאורח החיים בו הוא בוחר ומגלגלת את הבעיה לפתחה של מערכת הבריאות, דבר בעל משמעויות רבות. נייר העמדה פורסם בתגובה להודעת ההסתדרות הרפואית (הר"י) והחברה לחקר וטיפול בהשמנה בחודש שעבר כי השמנה היא מחלה כרונית שהסובלים ממנה זקוקים לסיוע רפואי. 

"השמנה כשלעצמה איננה מחלה", נכתב בנייר העמדה, "היא הסתגלות פיזיולוגית של הגוף לנסיבות בהן צריכת הקלוריות עודפת, אם מחמת יתר-אכילה, חוסר בפעילות גופנית או צריכה גבוהה של זלולת (Junk food). השמנה אכן נקשרת לשכיחות גבוהה יותר של תחלואה כרונית מסוגים מסוימים, אבל המשוואה המשתמעת מכך, כי שמן = חולה איננה נכונה, ואף מזיקה; ואין לשכוח כי יש להשמנה מתונה גם יתרונות הישרדותיים בגיל המבוגר".

לטענת רופאי האיגוד, ברוב החברות המודרניות השמנה היא תולדה של אורח חיים טיפוסי בסביבה מעודדת השמנה (אובסוגנית) – כזה המאופיין בשעות עבודה ארוכות ומעט שעות פנאי, היעדר ארוחות משפחתיות, חשיפה לפרסום ושיווק אגרסיביים של מזונות מזיקים במקביל ליוקר מחיה גבוה ואי סבסוד מזונות מומלצים, חוסר בפעילות גופנית, זיהום אוויר, חשיפה לכימיקלים משבשים הורמונים, הפרעות שינה, מצוקה נפשית ועוד. 

"הגדרת ההשמנה כמחלה אינה נכונה עובדתית, ודינה כדין הגדרת עישון כמחלה; יושבנות כמחלה; צריכת אלכוהול כמחלה", נכתב בנייר העמדה. לפי האיגוד, הגדרת השמנה כמחלה מצמצמת את ההתייחסות אליה ומגלגלת אותה לפתחה של מערכת הבריאות, שכיום אין בידיה פתרונות של ממש. היא מסירה אחריות משורת גורמים, שבהם תעשיית המזון, מערכות החינוך, התעסוקה, והתחבורה, הרשויות העירוניות ועוד, שעליהם לסייע בהתמודדות עם הבעיה.

יתרה מכך, "הגדרת ההשמנה כמחלה מסירה אחריות גם מהפרט, שאמנם מוסכם כי אינו אחראי באופן בלעדי למצבו, אבל אין בכך כדי לפטור אותו מאחריות לאורח החיים בו הוא בוחר. זאת ועוד, אם השמנה היא מחלה, הרי שבן לילה כ-18% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל הפכו לחולים. לכך יש משמעות עצומה מהפן החברתי של הטלת סטיגמה, על השפעותיה הבריאותיות והאתיות השליליות, ומהפן הכלכלי, כולל זה של ביטוחי הבריאות", נטען בנייר עמדה.

לפי נייר העמדה של איגוד רופאי הציבור, השמנה היא תופעה מורכבת שיש בה מרכיבים רפואיים, חברתיים, כלכליים ופוליטיים. "קיימת חובה לאומית להתייחס להשמנה בצורה כוללנית... אין להסתפק בפתרונות רפואיים ובעידוד הציבור ל'בחירות נבונות' בעזרת סימון מזון, אלא יש לפעול לאיסור פרסום ושיווק מזון מזיק, סבסוד מזון בריא ומיסוי מזון מזיק, יצירת סביבות מעודדות חיים פעילים, הפיכת הברירה המומלצת לברירה הנגישה ביותר ועוד", נכתב שם.

פרסום נייר העמדה מעיד על קיומו של ויכוח רפואי-מקצועי בעל השלכות תרבותיות חברתיות בנושא השמנה והיחס לאנשים בעלי משקל עודף. הכרזת הר"י והחברה לחקר וטיפול בהשמנה בנושא מהחודש שעבר הצטרפה להחלטות שקיבלו ארגוני בריאות בינלאומיים, בהם ההסתדרות הרפואית האמריקנית (ב-2013), ארגון הבריאות העולמי (ב-1997) ולאחרונה גם הפדרציה העולמית להשמנה, שהגדירו השמנה כמחלה.

באיגוד רופאי בריאות הציבור טוענים כי גופי בריאות אלו הגדירו השמנה כמחלה על מנת להעלות את המודעות של הרופאים לכך שמדובר בבעיה המחייבת התייחסות, לשנות את הדעות הקדומות בנוגע למי שסובלים מהשמנה, לעודד השקעת משאבים במחקר ולדרבן חברות תרופות למצוא תרופות להשמנה.

על פי נתונים שפרסמה ההסתדרות הרפואית, 25% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל חולה בהשמנה וכ-4000 איש מתים כתוצאה ממנה בכל שנה בישראל. עוד פורסם כי 12.5% מתלמידי כתה ז׳ בישראל חולים בהשמנה ו-70% מהאנשים החולים בהשמנה חולים גם במחלה מטבולית כמו סוכרת, יתר לחץ דם או יתר שומני הדם.

"השמנה הינה מחלה כרונית נשנית הנובעת מתפקוד לקוי של מנגנונים פיזיולוגיים-גנטיים ואינה נובעת מכשל התנהגותי", נכתב בנייר העמדה של הר"י. עוד נכתב כי אדם הסובל מהשמנה זקוק לייעוץ וטיפול כוללני כדי לשנות את מצבו. בהסתדרות הרפואית כתבו כי הסיבות להשמנה הן מגוונות: גנטיות, מצבים אנדוקריניים וגורמים סביבתיים כמו לחץ, דיאטה והיעדר פעילות גופנית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ