עידו אפרתי
עידו אפרתי

מספר נשאי ה-HIV בישראל עלה מ-361 מקרים חדשים בשנת 2016 ל-405 ב-2017, על פי נתוני המעבדה הארצית לאימות HIV של משרד הבריאות. מ-2013 עד השנה שעברה ירד מספר הנשאים החדשים מדי שנה. העלייה מתרכזת בעיקר בקרב הומואים. בשנת 2016 דווחו 127 מקרים חדשים, ואשתקד דווחו 146 - כ-36%.

משרד הבריאות, הוועד למלחמה באיידס וארגון הנוער הגאה "איגי" פועלים רבות למניעת הדבקות חדשות בקרב הומואים. התוכניות כוללות בין היתר עידוד ביצוע בדיקות לגילוי הדבקה ב-HIV וחלוקת קונדומים.

במערכת הרפואית ובוועד למלחמה באיידס מתקשים להסביר את שינוי המגמה חרף המאמצים לצמצום תפוצת הנגיף. לדברי ד"ר יובל לבנת, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, ייתכן שניתן להסביר זאת בעלייה במספר הנבדקים. קשה לבחון את ההשערה, מכיוון שמשרד הבריאות אינו מחזיק בנתונים יל מספר הנבדקים. "ביצענו פניות ראשוניות לקופות החולים וממידע ראשוני עולה שאכן ישנה עלייה של מספר האנשים שניגשים להיבדק", אמר לבנת. עם זאת, הוא מסכים שגם עלייה אפשרית במספר הנבדקים תתקשה להסביר את שינוי המגמה החד.    

הסבר אפשרי אחר הוא שאננות בקרב אוכלוסיות בסיכון, בעיקר הומואים, בעקבות הטיפולים הקיימים, שכוללים תרופות למניעה מגמדות את הסיכויים או את השלכות ההידבקות בנגיף. "אסור להיות שאננים לגבי הידבקות  ב-HIV", אמר לבנת. "המחלה לא מאחורינו. היא עדיין איתנו. גם אם יש טיפול יעיל עדיין מדובר במחלה כרונית וצריך לעשות הכול בשביל לא להידבק. ולכן אנחנו חייבים לקרא לשימוש בקונדום". 

ד"ר מרגלית לורבר, רופאת HIV וחברת ועד בחברה לרפואת איידס ו-HIV, אמרה כי "הנתונים הם טרם כנסת ה-PrEP ואנו פועלים להעלאת מודעות בקרב הקהילה הגאה וכן להגברת בדיקות HIV לכלל האוכלוסיה בישראל. אין ספק שלגילוי מוקדם יש יתרון לנשא עצמו ולחברה כולה".

PrEP הוא טיפול מניעתי לפני חשיפה שניתן למי שנמצאים בקבוצות הסיכון כדי להקטין את הסיכוי להידבקות. מעבר לכך, הטיפול ניתן גם למי שכבר אובחנו כנשאי HIV, כיוון שהוא מונע את התפתחות הנגיף בדמם. החל מספטמבר האחרון, הטיפול זמין במחיר מסובסד בקופות החולים. יש לציין שהטיפול אינו תחליף להתנהגות מינית בטוחה.

תרופת ה-PrEP שייכת לקבוצת התרופות שניתנות כחלק מהקוקטייל לנשאי HIV. הגלולה עצמה מכילה שילוב של שתי תרופות: tenofovir ו–emtricitabine. התרופה מונעת את שכפול של הנגיף בתוך תאי מערכת החיסון בגוף, ובכך עוצרת את השתלבותו בחומר הגנטי של התא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ