בג"ץ: אין להפעיל מרכזי לידה טבעית מחוץ לבתי חולים

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד הבריאות ודחה עתירות שדרשו לאפשר למרכזי לידה טבעית לפעול בלי רישיון. השופטים קבעו שיש להעדיף את מניעת הסיכון ליולדות וליילודים על הפגיעה ברצון היולדות

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לידה במים במרכז לידה טבעית במושב קדימה, ב-2010
לידה במים במרכז לידה טבעית במושב קדימה, ב-2010. למצולמות אין קשר לנאמרצילום: לימור אדרי
עידו אפרתי

בג"ץ דחה אתמול (שני) שתי עתירות שביקשו לאפשר את הפעלתם של מרכזי לידה טבעית מחוץ לבתי חולים. בכך אישר בית המשפט את מדיניות משרד הבריאות שלפיה יש לסגור את המרכזים מכיוון שהם מעניקים שירות רפואי ללא רישיון.

העתירות הוגשו באוגוסט האחרון על ידי חמש נשים שביקשו ללדת במרכז לידה טבעית, עמותת נשים קוראות ללדת - למען חופש בחירה בלידה, ובעלים של מרכזי לידה טבעית שנסגרו בהוראת משרד הבריאות. הטענה המרכזית של העותרות היתה כי מרכז לידה טבעית אינו בית חולים ולכן לא נדרש רישיון להקמתו. בנוסף, העותרות טענו כי ההחלטה שלא לאפשר את פעילות מרכזי הלידה הטבעית מפלה לרעה נשים שלא יכולות ללדת בביתן ושמתגוררות באזורים מרוחקים מבתי חולים.

מרכזי הלידה הטבעית שבגינן הוגשו העתירות נפתחו לאחר שמשרד הבריאות גרם ב-2014 לסגירת המרכזים שפעלו בבתי החולים. המרכזים שנפתחו מחוץ לבתי החולים הופעלו לרוב על ידי מיילדות בצימרים או בחללים אחרים שהותאמו לכך. הם אפשרו לנשים ללדת מחוץ לבית חולים וללא התערבות רפואית, אך בלי לבצע לידת בית.

השופטים יוסף אלרון ונעם סולברג קיבלו את עמדת משרד הבריאות. לפי אלרון, יש להעדיף את מניעת הסיכון לחייהם ולשלומם של היולדות והיילודים על פני הפגיעה בזכות היולדות לפרטיות ולאוטונומיה על גופן. לעומת אלרון וסולברג, השופט עופר גרוסקופף סבר כי יש לקבל את העתירות וכתב כי החוק לא מחייב מרכזי לידה טבעית בהליכי רישוי.

מעמותת נשים קוראות ללדת נמסר בתגובה: "אנחנו מאוד מאוכזבות ומצטערות למקרא פסק הדין. אנחנו נגיב לאחר שנקרא ונלמד לעומק את פסק הדין ונתייעץ עם עורכי הדין שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ