עידו אפרתי
עידו אפרתי

הסתדרות האחיות משביתה היום (רביעי) את מערכת הבריאות, וצוותים רפואיים בבתי החולים ברחבי הארץ מפגינים ומקיימים עצרות במחאה על האלימות כלפיהם. המחאה פרצה לאחר שמטופל דקר ביום שני אחות בבית החולים שמואל הרופא בבאר יעקב ופצע אותה בינוני.

ד"ר רלי אלון, סמנכ"לית הסיעוד של הדסה, אמרה בעצרת בבית החולים: "זהו בוקר עצוב נוסף, בו אנו זועקים לאפס סובלנות לאלימות. לא ייתכן שצוותים המגיעים לעבודה יחושו כמו בשדה קרב". אלון הוסיפה כי "לא ייתכן שאחות – טובה קררו ז"ל נרצחת על ידי מטופל, ואחות אחרת נדקרת על ידי מטופל שלוקח את החוק לידיים כי לדעתו לא קיבל טיפול מיטבי". אלון קראה לכנסת לאמץ את החלטות הוועדה שהוקמה לאחר רצח האחות טובה קררו, שנשרפה למוות בידי מטופל בקופת חולים בחולון במארס בשנה שעברה.

הפגנה בהדסה, היוםצילום: דוברות הדסה

אסתי איילון קובו, בתה של האחות רחל קובו שנדקרה שלשום, ביקרה היום את אמה המאושפזת באסף הרופא ואמרה: "אנחנו עדיין המומים כואבים ולא מעכלים את הפגיעה. אמא שלי, רחלי, אחות מסורה. אני גדלתי בבית שבו לא מגיעים למסיבות כי היא חייבת להחליף במשמרת, כי יש מישהו שצריך אותה יותר מאיתנו  - ככה גדלנו".

לדברי קובו, "שלשום במהלך משמרת שגרתית לחלוטין חדר מטופל לשעבר שרצה להתאשפז שוב ותקף אותה בזמן שהיא מנסה לדבר איתו בשפה משותפת ולהסביר לו. אבל הוא פגע בה כי היא חלק מצוות רפואי, כי הוא כעס. זו יכלה להיות כל אחות או אח אחרים שנמצאים פה. זה לא נתפס. אי אפשר להשלים את עם מצבים כאלה. אסור שמקרים כאלה יקרו".

אחיות בבית החולים וולפסון, היוםצילום: וולפסון

השביתה היום תסתיים בהתאם לשעת סיום העבודה בכל מוסד. החל מהבוקר עובדים בתי החולים במתכונת שבת, כך שלא יפעלו שירותים רפואיים לא דחופים כמו מרפאות, מכונים ואשפוזי יום. כמו כן, בחדרי הניתוח ובמחלקות טיפול נמרץ, פגים, חדרי לידה, דיאליזה, אונקולוגיה ופריון יעבוד צוות סיעודי מצומצם. במהלך השביתה יפעל צוות אחריות לשעת חירום.

השביתה כוללת גם את אחיות הקהילה, שיעניקו רק את השירותים הבאים: טיפולי בית, מתן אינסולין, טיפולי פוריות, טיפול בחולי סרטן, שירותי מוקד ויחידות אשפוז יום. גם עובדי סיעוד שעוסקים בבריאות הציבור שובתים. לשכות משרד הבריאות ותחנות בריאות המשפחה פועלות במתכונת מצומצמת.

ההפגנה בשיבא, היוםצילום: מוטי מילרוד

בדצמבר 2017 פורסם דו"ח ועדת שר הבריאות למיגור אלימות כלפי צוותים רפואיים ומינהליים במערכת הבריאות, שבראשה עמד פרופ' שלמה מור יוסף. הוועדה מונתה בעקבות הרצח של קררו. על פי הדו"ח, מדי שנה מדווחים כ-3,500 מקרי אלימות נגד צוותים רפואיים, כאשר 20% מוגדרים כאלימות פיזית, והיתר כאלימות מילולית. רק 11% ממקרי האלימות מדווחים למשטרה, ופחות מכך מגיעים למיצוי הדין.

בדו"ח נכתב כי "למרות שורה של פעולות שננקטו לאורך השנים, בהן תוכניות מניעה ממשלתיות, אלימות כלפי עובדי מערכת הבריאות ממשיכה להוות תופעה מדאיגה וחמורה, ההולכת ומחמירה בהיקף ובעוצמת האלימות". הנתונים הללו עולים בקנה אחד עם ממצאי בדיקה של מכון ברוקדייל ו"כללית" שפורסם בעבר, ומצא כי 75% מאנשי הצוות במרפאות דיווחו כי סבלו מאלימות על צורותיה השונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ