מה יהיה עתידן של המחלקות הפנימיות בבתי החולים?

כדי להתמודד עם העומס הצפוי בעתיד הקרוב במחלקות הפנימיות אין די בקדמה טכנולוגית. יש לקדם מחלקות אלה כדי שיוכלו לתת מענה ראוי לצרכים ההולכים וגדלים

אבישי אליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאושפזים במסדרון בית חולים
אבישי אליס

הזמן: יולי 2030. בשעת חצות מתקבל במחלקה לרפואה דחופה של בית חולים גדול במרכז הארץ גבר כבן 70, הסובל מאי ספיקת לב, מחלת לב כלילית, סוכרת, יתר לחץ דם ואי ספיקת כליות. משפחתו מדווחת כי בנוסף לכל אלה יש לו חום גבוה, קשיי נשימה וכאבים והוא מפגין סימני אפתיות.

בתוך דקות נבדק החולה בעזרת אמצעים טכנולוגיים חדשים, שהוכנסו זה מכבר לשימוש במחלקה לרפואה דחופה: משקפי תלת ממד מיוחדים, צילומים באמצעות רובוט זעיר ובדיקות מעבדה המבוצעות באמצעות חיישן שהוצמד לאצבעו. במהרה הוא מועבר לאשפוז במחלקה לרפואה פנימית, שם כבר יידעו כיצד לטפל בו כראוי, בהתאם למצבו הרפואי המורכב. אבל אז מתגלית בעיה: המחלקות לרפואה פנימית מצויות בתפוסה מלאה כתמיד, והחולה מושכב, בלית ברירה, במיטה במסדרון עד שתתפנה מיטה באחד החדרים.

אנחנו כבר לא בשנת 2018 ובכל זאת דבר לא השתנה. האם התרחיש הזה דמיוני, או שגם בעוד 12 שנים המצב במחלקות הפנימיות יהיה זהה וגם אז הן יפעלו בתפוסה מלאה וללא תקנים, מה שיאלץ את המנהלים לאשפז חולים במסדרון?

נתחיל מהסוף: הקדמה מבורכת, ואפילו נפלאה. חידושים טכנולוגיים תורמים להארכת תוחלת החיים ומשפרים לעתים את איכותם, כמו גם את מהירות האבחון. אבל האם הרפואה תלויה בטכנולוגיה באופן בלעדי? מה מקומם של השכל האנושי ושל הניסיון המסוגלים להתמודד עם בעיות מורכבות, ובעיקר היכן האנושיות והחמלה? ואיך ייתכן שהמחלקות לרפואה פנימית, שהן עמוד השדרה של בתי החולים ושכבר כיום מטפלות בכ-330 אלף מאושפזים מדי שנה, נותרות מאחור כשהן חסרות מתקנים ראויים ואינן מקבלות העדפה ניהולית בתוך בתי החולים?

כדי לתת מענה לשאלות אלה מומלץ לקחת צעד לאחור ולשאול כיצד ייראו החולים בעתיד ואם צורכיהם יהיו שונים מאלה של החולים היום. בהסתכלות כזו, מסתמן שבעתיד יהיו כמה קבוצות חולים.

הקבוצה הראשונה היא של חולים מורכבים עם כמה מחלות כרוניות ובעיות רפואיות חריפות בעת ובעונה אחת. הטיפול בחולים אלה דורש שילוב בין מקצועות רפואיים שונים כמו אורתופדים, רופאים פנימיים, מומחי סוכרת, קרדיולוגים, מומחים למחלות זיהומיות ונפרולוגים. לצד כל אלה נזקקים החולים לטיפולים מורכבים מתחומי הסיעוד, הפיזיותרפיה והתזונה. חולים מורכבים הם קבוצה גדלה והולכת מקרב המאושפזים במחלקות לרפואה פנימית, והם זקוקים למנהל רפואי שינווט את הטיפול בין הבעיות והרופאים השונים.

בקבוצה השנייה שתגיע לטיפול במחלקות הפנימיות בעתיד הנראה לעין ישנם חולים עם בעיות רפואיות חריפות כמו דלקת ריאות, זיהום בדרכי השתן וחולים כרוניים שמצבם החמיר עקב מחלה זיהומית או יציאה מאיזון במקרה של אי ספיקת לב. אין חובה לאשפז חולים אלה לאורך זמן ואפשר לטפל בהם בביתם באמצעות מעקב רפואי מרחוק וביקורי בית תכופים של צוות רפואי וסיעודי בניהול המחלקה הפנימית, בהתאם לאבחנה הרפואית.

קבוצה שלישית וגדולה כוללת את החולים הסופניים והחולים הסיעודיים שלהם נדרש טיפול תומך בעיקר. חולים אלה חושפים את הפרדוקס שבחדשנות, שכן הם זקוקים  לשתי תכונות שהטכנולוגיה אינה יכולה לספק, וספק אם תוכל אי פעם לעשות זאת: חמלה וסבלנות.

אם יש תחום רפואה בולט שבו הטכנולוגיה, משוכללת ככל שתהיה, רחוקה מלתת מענה מושלם, הוא תחום הרפואה הפנימית. הבעיה היא שהיעילות התפעולית עולה עם השנים והרצון לאבחנות מהירות ולטיפולי בזק מתגבר, אבל השורה התחתונה אינה משתנה: מצד אחד עומסים כבדים, הפוגעים באיכות הטיפול הרפואי ומביאים לשחיקה גבוהה של הצוותים הרפואיים, ומצד שני אין טכנולוגיה שתחליף את ממד הזמן הדרוש להחלמה, את החשיבה הביקורתית, את ההבנה האנושית ואת המוטיבציה המקצועית של הרופא ושל הצוות שסביבו. קשה לדמיין מערכת רפואית נטולת אמפתיה אנושית, בדיוק כשם שקשה לדמיין רובוט בתפקיד ניהולי בבית החולים.

שנת 2030 כבר מעבר לפינה והמסקנות ברורות: ראשית, יד ביד עם משרד הבריאות יש להכיר כבר היום במחלקות לרפואה פנימית בבתי החולים כיעד מרכזי לקידום, להשקעה, להתייעלות ולטיוב במערכת הבריאות הציבורית. שנית, יש להיכנס עם המשרד לתהליך המגדיר את ההתוויות לאשפוז החולים השונים ואת הגדרת צורכי המחלקות מבחינת תקנים וציוד רפואי נדרש. שלישית, יש לחזק את תרבות הייעוץ והדיונים המקצועיים במחלקות הפנימיות לשם שיפור איכות הטיפול באווירה נוחה, מעצימה ושקטה, במיומנות ובנמרצות. ויותר מכול, יש להקפיד על תפוסה של עד 100%, ללא חולים במסדרונות.

פרופ' אבישי אליס הוא יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פנימית ומנהל מחלקה פנימית ג' בבית חולים בילינסון, המרכז הרפואי רבין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ