האחיות פתחו בשביתה במחאה על אלימות נגד צוותים רפואיים

בבתי החולים עובדות האחיות במתכונת שבת ובמרפאות הקהילה ניתנים רק שירותים חיוניים. הסתדרות האחיות: "לא נרפה מהמאבק עד שהממשלה תפעל להגן עלינו"

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה נגד האלימות כלפי צוותים רפואיים, בחודש שעבר
עידו אפרתי

האחיות והאחים במערכת הבריאות פתחו הבוקר (שלישי) בשביתה כוללת בבתי החולים ובמרפאות הקהילה ובריאות הציבור, ללא הגבלת זמן. על פי הסתדרות האחיות, השביתה מתקיימת "לנוכח אוזלת ידה של ממשלת ישראל בטיפול באלימות הקשה במערכת הבריאות" ואי יישום המלצות הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות, שהתקבלו לפני כחמישה חודשים. במשרד הבריאות טוענים כי הם בעיצומו של תהליך הטמעת ההמלצות.

השביתה החלה בשעה 7:00 וכוללת את בתי החולים, מרפאות הקהילה, ומרפאות בריאות ציבור, בהן גם תחנות טיפת חלב. בבתי החולים עובדות האחיות במתכונת שבת, ובמרפאות, במכונים וביחידות אשפוזי היום בבתי החולים – לא עובד צוות סיעודי כלל. בחדרי הניתוח ובמחלקות האשפוז עובדים במתכונת שבת. במחלקות טיפול נמרץ, פגים, חדרי לידה, אונקולוגיה, דיאליזה ויחידות פריון עובד צוות סיעודי במתכונת מצומצמת.

במרפאות של קופות החולים שובתת הפעילות וניתנים רק מספר שירותים חיוניים מצומצם: טיפולי בית, מתן אינסולין, טיפול בפוריות, טיפול בחולים אונקולוגיים, מכון גסטרו, ויחידות לאשפוז יום.

ביחידות בריאות הציבור צומצמה גם כן הפעילות באופן משמעותי. בתחנות בריאות משפחה (טיפת חלב) קיימת תורנות של תחנה אחת בלבד בעיר למענה לפגים ולנשים הרות בסיכון. בלשכות הבריאות ברחבי הארץ ניתן רק מענה למקרי חירום כגון חשד לכלבת, דלקת קרום המוח או התפרצות מחלה מדבקת. כמו כן, לא עורכים בדיקות רופא ואין קבלת קהל, ומרפאות חיסוני חו"ל של משרד הבריאות סגורות.

יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, כתבה: "האחיות והאחים במדינת ישראל החליטו כי דמם אינו הפקר, ולכן אנו מודיעים על שביתה כוללת. עד שלא תבוצענה פעולות אופרטיביות לאלתר לפתרון העומסים הבלתי נסבלים ולהגנה על הצוותים הרפואיים ועובדי מערכת הבריאות, האחיות האחים לא ירפו במאבקם". נציגי הסתדרות האחיות נפגשו אתמול עם נציגי משרד האוצר ועם מנכ"ל משרד בריאות, משה בר סימן טוב, שניסו למנוע את השביתה.

לדברי כהן, "לא יכול להיות שאחות תצא לעבודה לטפל בחולים ותסיים בחדר מיון. לא ייתכן כי ממשלת ישראל תעמוד כצופה מן הצד בעת שמערכת הבריאות הופכת לזירת מלחמה והאחיות והצוותים הרפואיים, עובדי מערכת הבריאות, משמשים כשק חבטות. לא ייתכן שאחות תיאבק על חייה בטיפול נמרץ בין חיים למוות ושרי הממשלה ייאלמו דום״.

ממשרד הבריאות נמסר אתמול בתגובה לפניית "הארץ": "מסקנות הוועדה מיושמות והתכנית הלאומית להתמודדות עם אלימות משולבת באופן מלא בתכנית העבודה של המשרד, והן תיושמנה באופן מלא. חלק ניכר של ההמלצות, דוגמת הרחבת הצבת שוטרים בחדרי המיון, ביצוע הדרכות ובקרות ומעקב במעורבות חברי הנהלה בכירים נמצאים ביישום כבר בחלק מבתי החולים תוך פעילות לחיזוק ושיפור. לכל ההמלצות הוקצו תקציבים ייעודיים עם לוחות זמנים מחייבים".

עו"ד נעמי לנדאו, המייצגת את הסתדרות האחיות, מסרה: "עד לעת הזו לא נעשה דבר למיגור האלימות. בפברואר הודיע המנכ"ל שהוא מאמץ את מסקנות הוועדה, כולל הקצאת תקציבים. אבל הכל נותר בדיוק כמו קודם". לנדאו הוסיפה כי הבעיה אינה רק בבתי חולים, אלא גם בקופות החולים ובלשכות הבריאות ברחבי הארץ, בהן אין עדות לשינוי או לנוכחות של כוח מאבטח. "אם יש גוף שנקרא 'משמר בתי המשפט' ששומר על השופטים מדוע שלא יקימו 'משמר בתי החולים בישראל' שבו אנשי אבטחה מיומנים? מי שמגיע לעבודה צריך להרגיש בטוח פחות ממי שמכהן כשופט?" טענה לנדאו.

בדצמבר 2017 פורסם דו"ח ועדת שר הבריאות למיגור אלימות כלפי צוותים רפואיים ומינהליים במערכת הבריאות, שבראשה עמד פרופ' שלמה מור יוסף. הוועדה מונתה בעקבות הרצח של האחות טובה קררו במארס 2017. על פי הדו"ח, מדי שנה מדווחים כ-3,500 מקרי אלימות נגד צוותים רפואיים, כאשר 20% מוגדרים כאלימות פיזית, והיתר כאלימות מילולית. רק 11% ממקרי האלימות מדווחים למשטרה, ופחות מכך מגיעים למיצוי הדין.

בדו"ח נכתב כי "למרות שורה של פעולות שננקטו לאורך השנים, בהן תוכניות מניעה ממשלתיות, אלימות כלפי עובדי מערכת הבריאות ממשיכה להוות תופעה מדאיגה וחמורה, ההולכת ומחמירה בהיקף ובעוצמת האלימות". הנתונים הללו עולים בקנה אחד עם ממצאי בדיקה של מכון ברוקדייל ו"כללית" שפורסם בעבר, ומצא כי 75% מאנשי הצוות במרפאות דיווחו כי סבלו מגילויי אלימות.

לפני כחמישה חודשים פורסם חוזר מנכ"ל העוסק בהתערבות למניעה וטיפול באלימות, ומורה על יישום המלצות הוועדה. ההמלצות כוללות שורת פעולות, בכללן הקמת ועדה עליונה לטיפול בנושאי אלימות, הטמעת תכנית לאומית למניעה וטיפול באלימות כחלק אינטגראלי מתוכנית העבודה של המשרד, יצירת מערכת דיווח ארצית ממוחשבת לאיסוף נתונים ותחקורם, הפקת קמפיין תקשורתי לאומי מתמשך פיתוח חומרי הדרכה והגדרת מדיניות תגובה באירועים אלימים. בנוסף הומלץ על הצבת שוטרים במוסדות רפואיים, הרחבת סמכויות המאבטחים והידוק הקשר עם המשטרה, יצירת מערכת דיווח מרכזית, וכן קידום חקיקה להחמרת הענישה על מקרי אלימות.

עובדי מערכת הבריאות, ובראשם עובדי הסיעוד, טוענים כי הם לא חשים בטוחים יותר מבעבר וכי לא נעשה מאמץ מספיק למיגור האלימות. בתחילת יולי השביתה הסתדרות האחיות את מערכת הבריאות ליום אחד, וצוותים רפואיים בבתי החולים ברחבי הארץ הפגינו במחאה על האלימות כלפיהם. המחאה פרצה לאחר שמטופל דקר אחות בבית החולים שמואל הרופא בבאר יעקב ופצע אותה בינוני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ