משרד הבריאות בודק חשש להתפרצות עכברת עקב זיהום בנחלי הגולן

שלושה בני אדם שרחצו במקורות מים באזור אושפזו ונבדק אם נדבקו במחלה המדבקת. בהוראת המשרד, נסגרו נחלי הזוויתן והזאכי. יועץ המחלות הזיהומיות בבי"ח זיו: עם הופעת סימפטומים יש להגיע מיידית לחדר מיון

עידו אפרתי
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחל הזוויתן, שנסגר ביום חמישי עקב החשש להתפרצות המחלה
נחל הזוויתן, שנסגר ביום חמישי עקב החשש להתפרצות המחלהצילום: דניאל צ'צ'יק

משרד הבריאות בודק כמה מקרים של חולים שייתכן כי נדבקו במחלת לפטוספירוזיס, המוכרת גם בשם "עכברת", בעקבות רחצה במקורות מים ברמת הגולן. במשרד הבריאות לקחו דגימות מהחולים, ואלה נשלחו לפענוח במטרה לאבחן את מחלתם. כמו כן, הורו לסגור את נחלי הזוויתן והזאכי שברמת הגולן לאחר שנמצאו בהם ממצאים זיהומיים.

מטופל בשנות ה-20 לחייו הגיע ביום חמישי למרכז הרפואי זיו בצפת, לאחר שרחץ באחד ממקורות המים בגולן. הוא סבל מסימפטומים המזכירים את השלב הראשון של המחלה, אולם לפי בית החולים החליט לחתום על טפסי שחרור באותו היום מאחר שחש טוב יותר. אותו מטופל הגיע היום (ראשון) שוב לבית החולים עם אותם סימפטומים, ועובר בדיקות מקיפות בניסיון לאבחן אותו.

כמה שעות לאחר הגעתו של החולה הראשון, ביום חמישי, הגיעו לבית החולים זיו אב ובתו, בני 43 ו-18, תושבי צפת. השניים סבלו מחום, צמרמורות, כאבי ראש, כאבי בטן ושלשולים. הם סיפרו לצוות הרפואי כי לפני עשרה ימים בילו בבריכת המשושים ברמת הגולן. לדבריהם, הם החליטו להגיע לבדיקות בחדר המיון בהמשך לפרסומים על החשש להידבקות במחלת העכברת במקורות מים טבעיים בגולן.

לדברי ד"ר שמעון אדלשטיין, יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי זיו, עכברת היא מחלה זיהומית חיידקית הנפוצה בכל העולם. אדלשטיין אומר כי המחלה נגרמת מהפרשת החיידק דרך דרכי השתן של בעלי חיים - בעיקר עכברים וחולדות, ומועברת לבני אדם דרך בעלי חיים אחרים, כמו כלבים ופרות, באמצעות הפרשות למקורות מים.

הדלקת מתקיימת בכליה של החיה הנגועה, כאשר החיה עצמה אינה חולה אלא רק נושאת את המחלה. אדם או חיה הנחשפים למקורות מים נגועים על ידי הפרשות החיה הנגועה, עלולים להידבק במחלה דרך פצעים חשופים, שטיפת עיניים, או בליעת המים. 

הזמן הדרוש להופעת הסימנים הקליניים בבני אדם מרגע ההדבקה במחלה נע בין שלושה לעשרה ימים. עכברת מתאפיינת בקשת רחבה של תסמינים, שיכולים לא להופיע כלל, או להופיע במערכות רבות בגופו של החולה ולהעיד על מצב מתקדם מאוד של המחלה. השלב הראשון כולל סימפטומים המזכירים שפעת - חום, התקררות, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי בטן, דלקת עיניים, הקאות ושיעול. הטיפול בשלבים הראשונים של המחלה כולל מתן אנטיביוטיקה.

בשלב השני חלה עלייה שנייה ומחודשת בחום הגוף, המלווה באותם תסמינים אך עלולה לגרום לפגיעה קשה בכבד, לדלקת קרום המוח, לפגיעה בכבד ואף למוות - אם היא לא מטופלת. ד"ר אדלשטיין מדגיש כי עם הופעת סימפטומים אלו יש להגיע מיידית לחדר מיון, מכיוון שהאבחון אורך זמן והשאיפה היא כי הטיפול יינתן מוקדם ככל האפשר.

מרשות הטבע והגנים נמסר כי הרשות פנתה אל משרד הבריאות לקבלת הנחיות, וממשרד הבריאות נמסר לה כי הנושא נבדק. "רשות הטבע והגנים פועלת בהתאם להנחיית משרד הבריאות האמון על קביעת מחלות או זיהומים. בהמשך להנחיית משרד הבריאות סגרה הרשות את נחל הזוויתן ב-9 באוגוסט, ואת נחל הזאכי ב-24 ביולי. זאת, לאחר שנמצא בדיגום ממצא קולי ועד לביצוע דיגום נוסף". לדברי הרשות, "זו תופעה עונתית שחוזרת בכל שנה בה כמות המים נמוכה".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ